معرفی کامل پمپ شناور

پمپ آب شناور چند طبقه مستغرق با محرک الکتریکی مجموعه ای با پیشرفته ترین تکنیک ها برای دسترسی به آب زیرزمینی است که از دسته پمپ های گریز از مرکز عمودی می باشد. این نوع پمپ آب برای پمپاژ آب یا مایعات دیگر از چاه های عمیق و نیمه عمیق با قطر کم طراحی شده است.

پمپ شناور
عموماً الکتروموتور این نوع پمپ ها جریان ناهمزمان و متناوب عمودی و قفس سنجابی است که قبل از شروع به کار باید با آب پر شود. آب داخل موتور برای روانکاری یاتاقان ها و برای خنک شدن سیم پیچ موتور الکتریکی می باشد.

محور موتور شناورهای مستغرق دارای کاسه نمدی مقاوم در برابر نفوذ شن بوده و با آب بند مکانیکی آب بندی شده است.

انواع پمپ آب شناور

پمپ های شناور برای چاه های عمیق و نیمه عمیق به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

۱- پمپ آب شناور مختلط (کوزه):
این نوع پمپ آب شناور برای پمپاژ آب از چاه تا عمق ۴۳۲ متر و آب تا ۵۸۰ متر مکعب در ساعت استفاده می شود. پمپ های جریان مختلط (کوزه) به دلیل طراحی طبقات و پروانه ها، مقاومت بیشتری نسبت به پمپ های آب شناور با جریان شعاعی در هنگام پمپاژ شن و ماسه دارند. بسته به تعداد طبقات و سایز موتور، این دسته از پمپ های شناور را می توان به صورت افقی یا اریب نصب کرد و پروانه های پمپ جریان مختلط را می توان چرخاند که با الکتروموتور کم توان نصب می شود.

۲- پمپ آب شناور جریان شعاعی (تخت):

این نوع پمپ آب شناور برای پمپاژ آب از چاه های عمیق و نیمه عمیق تا عمق ۵۰۰ متر و دبی تا ۱۰۰ متر مکعب در ساعت استفاده می شود. می توان آن را صاف و بدون شن و ماسه استفاده کرد. بسته به تعداد طبقات و اندازه موتور، این دسته از شناورها را می توان به صورت افقی یا اریب نصب کرد.

۳- پمپ آب شناور شفت و غلاف

این نوع پمپ شناور بیشتر برای مواردی استفاده می شود که الکتروموتور را نمی توان در سیال غوطه ور کرد بنابراین پمپ در داخل آب قرار می گیرد و توسط شفت و محفظه به الکتروموتوری که خارج از آب قرار می گیرد متصل می شود. شفت و غلاف بیشتر برای پمپاژ آب نمک دریا در اسکله استفاده می شود که باعث افزایش طول عمر موتور الکتریکی می شود.

کاربرد پمپ آب شناور

تامین آب شرب، تامین آب فرآیندهای صنعتی، تخلیه آب از معادن، جبران افت فشار پروژه های آبرسانی، استحصال آب از رودخانه ها، دریاچه ها و سدها، استحصال آب از دریا، برداشت آب از سفره های زیرزمینی با حفاری عمیق و نیمه چاه های عمیق

نوع پمپ آب شناور

پمپ شناور بسته به نوع کاربری می تواند از چدن، فولاد یا برنز، برای مصارف آب نمک از برنز یا فولاد ۳۱۶ لیتری و برای سیالات غیر خورنده از چدن یا فولاد ۳۰۴ استفاده شود.
پمپ های آب شناور برای مصارف خانگی می توانند از نوع تک فاز باشند.

تفاوت پمپ های شناور شفت و غلاف و الکتروپمپ های شناور
تفاوت پمپ های شفت و غلاف با الکتروپمپ های کوپل مستقیم شناور در نحوه نصب محرک الکتریکی آنها (الکتروموتور) است. در پمپ های شفت و غلاف، پمپ به طور کلی در داخل آب قرار می گیرد و توسط شفت، جعبه دنده و غلاف به الکتروموتور یا موتور دیزلی که خارج از آب روی صفحه فلزی یا محل در نظر گرفته شده برای نصب محرک الکتریکی است وصل می شود. . اما در الکتروپمپ های شناور به عنوان عایق آب بندی موتور IP68 (ضد نفوذ آب) می باشد. موتور الکتریکی به صورت عمودی به پمپ کوپل می شود و سپس پمپ و موتور الکتریکی هر دو در سیال غوطه ور می شوند.
معمولاً الکتروپمپ های شناور کارایی بیشتری نسبت به پمپ های شفت و غلاف دارند.

نکات مهم در انتخاب پمپ آب شناور

جنس بدنه و قطعات پمپ آب شناور باید با توجه به ماهیت سیال انتخاب شود.

در محاسبه نقطه کار پمپ شناور باید افت فشار شیر یک طرفه و زانویی را نیز در نظر گرفت (به ازای هر شیر یک طرفه ۱.۵ متر به ارتفاع چاه اضافه شود).

مقدار آب چاه باید از ارتفاع پمپاژ کسر شود، یعنی ملاک انتخاب پمپ آب شناور، ارتفاع خشک چاه است. در صورت عدم اجرای روش فوق، امکان کارکرد پمپ شناور انتخابی زیر حداقل ارتفاع مجاز بسیار افزایش می یابد که در این حالت باعث آمپر کشیدن موتور الکتریکی می شود. باعث سوختن سیم پیچ می شود.
انتخاب الکتروموتور باید به گونه ای باشد که موتور توان لازم را برای تمام نقاط منحنی مشخصه پمپ فراهم کند تا با ضریب اطمینان کافی، حداکثر دمای موتور الکتریکی تحت بار و حرارت تولید شده زیر ۵۵ درجه باقی بماند. درجه سانتیگراد، حفظ این شرایط به معنای طول عمر بیشتر موتور الکتریکی است.
به عمق غوطه وری مجاز پمپ های شناور (عمقی که می توان آنها را زیر آب فرو برد) توجه کنید.

نکات مهم در نصب پمپ آب شناور

در خروجی پمپ آب شناور باید از شیر یا شیر یک طرفه استفاده شود تا از برگشت آب به طبقات پمپ جلوگیری شود و در صورتی که نقطه کار پمپ آب شناور بیش از ۱۰۰ متر باشد، یک طرفه است. برای هر ۶۰ متر ارتفاع باید از شیر استفاده شود. .

اگر موتور الکتریکی پمپ شناور توسط آب روغن کاری و خنک می شود، قبل از راه اندازی پمپ از پر شدن محفظه از آب مطمئن شوید.

آبی که برای پر کردن موتور استفاده می شود نباید خورنده یا ساینده باشد. آب آشامیدنی معمولی مناسب ترین آب برای پرکردن الکتروموتور شناور است.
پمپ آب شناور را در فاصله نیم متری از کف چاه نصب کنید تا از ورود شن و ماسه کف چاه به داخل پمپ جلوگیری شود.
اگر از پمپ آب شناور به صورت افقی استفاده می کنید، باید از یک لوله غلاف برای خنک نگه داشتن موتور الکتریکی استفاده کنید زیرا موتور پمپ شناور با جریان آب خنک می شود.

اگر از پمپ آب شناور به صورت افقی استفاده می کنید، حتما از تکیه گاه و مخزن ایمن استفاده کنید.

پمپ شناور باید حداقل ۱ متر زیر آب نصب شود تا از ایجاد حفره جلوگیری شود.
برای جلوگیری از کارکرد خشک پمپ و نوسانات برق باید از یک تابلو کنترل با سیستم حفاظتی مناسب مانند کنترل سطح، کنترل فاز و کنترل بار استفاده شود.

خریداران محترم می توانند پمپ آب شناور مورد نظر خود را از برندهای زیر خریداری نمایند:

پمپ پمپیران
پمپ شناور رایان
سایر پمپ های شناور ایتالیایی
پمپ شناور ابارا ایتالیا
پمپ شناور لوارا ایتالیا
پمپ شناور کالپدا ایتالیا
پمپ شناور پنتاکس ایتالیا
پمپ شناور Grundfos دانمارک
پمپ شناور اسپادان
پمپ شناور جریان چین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + 3 =