معرفی کتاب تاریخ

همیشه برای کسانی که به تاریخ علامند هستند این سوال پیش میاد که بهترین کتاب تاریخ چیه؟ کدوم کتابه که تحریف نشده و میشه با خوندنش حقایق رو درک کرد؟

اول این که این سوال از بیخ و بن اشکال داره. چون همه کتابهای نوشته بشر هستند و بشر جایزالخطاست. پس نمیتونید کتابی پیدا کنید که هیچ اشکال و تحریف و اشتباهی نداشته باشه.

پس حالا باید چه کرد؟ تاریخ رو از کجا فهمید؟ مثلا برای شناخت تاریخ ایران باستان باید به کدوم کتابها رجوع کرد؟

یکی از بهترین کتابها برای مطالعه تاریخ ایران باستان، کتاب تاریخ هرودوت هست. این کتاب توسط هرودوت مورخ یونانی در حدود دو هزار و دویست سال پیش نوشته شده. احتمالا براتون سوال پیش میاد که هرودوت کی بوده؟

هرودوت یه شهروند ساده یونانی بود! اصل و نسبش به آریایی‌های آسیای صغیر برمیگرده و اولین کسی بود که تصمیم گرفت تاریخ رو به صورت واقعی بنویسه. یعنی چی؟ یعنی تا پیش از هرودوت تاریخ واقعی نوشته نمیشد؟

دقیقا همینطوره! قبل از هرودوت بیشتر به جای تاریخ نویسی، داستان نویسی میکردن. یعنی میومدن وقایع تاریخی رو با خلاقیت ذهنشون ترکیب میکردن. ولی هرودوت تصمیم گرفت این سنت رو از بین ببره و فقط حقایق تاریخ رو بنویسه. به همین خاطر به هرودوت لقب «پدر تاریخ بشریت» رو دادن.

بهتره برای آشنایی بیشتر با هرودوت کتابش رو دانلود کنید و نگاهی بهش بیاندازید:

دانلود کتاب تاریخ هرودوت

امروز اینترنت مثل یه چراغ جادو شده و هرکس هرموقع به چیزی نیاز داشته باشه سه سوت پیدا میکنه! نمونه‌اش همینجا بود که شما با یه کلیک رو لینک بالا میتونید به دانلود کتاب بپردازید! بگذریم!

همونطور که گفتیم هرودوت اولین تاریخ نویس جهان بود. تاریخ هرودوت شش جلده که نیمی از اون مربوط به تاریخ یونان و نیم دیگه مربوط به تاریخ ایران باستن هست. این کتاب بهترین مرجع برای آشنایی با تاریخ ایران باستانه.

البته نباید از یاد برد که هرودوت یونانی بوده و طبیعتا هر جا که لازم بود شرح جنگ های ایران و ینان رو بده، با تعضب از یونانی ها حکایت میکرده.

با این حال اگر این تهصب هرودوت رو چشم پوشی کنیم، در باقی موارد کتاب او بهترین کتاب تاریخ برای آشنایی با ایران و جهان باستانه. حتما مطالعه کنیدش.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.