مقایسه انواع لیوان

امروزه نسبت به سال های گذشته مصرف ظروف یکبار مصرف افزایش یافته است علت این مورد را می توان افزایش جمعیت و عدم نیاز به شستشوی ظروف در تعداد بالا و هم چنین قیمت پایین آن نسبت به دیگر ظروف و پذیرایی آسان آن در تعداد بالا دانست.اما آیا هر نوع لیوان یک بار مصرفی برای آشامیدن مایعات مفید می باشد. در بازار مصرف این ماده انواع لیوان برای آشامیدن وجود دارد از جمله لیوان های پلاستیکی، گیاهی و کاغذی و… که طبق آمار دانشمندان مصرف لیوان های پلاستیکی برای سلامتی  بسیار مضر بوده و مصرف مواد آشامیدنی به خصوص آشامیدنی داغ در آن ها توصیه نمی شود و با توجه به ماهیت پلاستیکی این نوع از لیوان ها تجزیه آن ها بسیار دیرتر از دیگر مواد در طبیعت صورت گرفته و در نتیجه برای سلامتی بسیار زیان آور است. اما می توان گفت تنها علت استفاده این نوع از لیوان ها در ایران قیمت پایین آن نسبت به دیگر ظروف می باشد که همین قیمت پایین می توان زیان آور شده و سبب بیماری افراد و آسیب های جدی بر طبیعت گردد.

 

لیوان های گیاهی نیز یکی دیگر از انواع لیوان های مصرفی می باشد که تجزیه پذیری خوبی داشته و علت آن نیز پایه گیاهی ساخت این محصول است اما قیمت بالای آن سبب شده است که تولید و هم چنین خرید آن نسبت به دیگر انواع لیوان تولیدی کمتر باشد.لیوان های کاغذی را می توان بهترین نمونه جایگزین انواع این نوع محصولات دانست زیرا این نوع از لیوان قیمت مناسبی را دارد و هم تجزیه پذیری خوبی داشته و برای سلامتی انسان مضر نمی باشد و مصرف نوشیدنی گرم و سرد در آن امکان پذیر است.

جنس ماده ای که برای ساخت لیوان کاغذی ساخته می شود از نوع کاغذ ویژه ای می باشد که در تولید پروسه بسته بندی مواد غذایی بیشترین استفاده را دارد. از آن جایی که این نوع از کاغذ ها در تماس مستقیم با ماده غذایی قرار می گیرند باید کاملا استریل شود تا مشکلی برای سلامتی مصرف کنندگان به وجود نیاورند. کاغذهای استفاده شده که با توجه به گرمای متفاوتی که باید تحمل کنند از کاغذهای لایه مقاوم تشکیل یافته است که یک لایه پوشش پلی اتیلن بر روی آن قرار گرفته است. به همین دلیل لیوان های کاغذی یک بار مصرف از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

 

انواع لیوان کاغذی

در گذشته مردم بیشتر از لیوان های یکبار مصرف پلاستیکی استفاده میکردند. خوشبختانه توجه عموم نسبت به محیط زیست روز به روز افزایش پیدا کرد و امروزه افراد کمتری از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی استفاده میکنند. وجود پلی اتیلن در ترکیب ساخت این نوع از لیوان ها سبب می گردد اولا این کاغذ ها در محیط زیست زودتر بازیافت گشته و به محیط زیست آسیب کمتری بزند و ثانیا با توجه به تماس مستقیم با مواد غذایی دچار کمترین تاثیرات شیمیایی مواد بر روی آن باشد و سبب بهداشتی ماندن آن شده و سبب جلوگیری از انتقال رطوبت مایعات به سطح بیرونی لیوان می گردد. مقدار مواد بکار رفته در یک لیوان کاغذی با توجه به مقدار وزنی که قرار است مایع در ان قرار بگیرید، تعیین می شود.

قابلیت تجزیه پذیری ظروف و لیوان کاغذی از مهم ترین ویژگی های آنها می باشد، با این تفاوت که لیوان های پلاستیکی یکبار مصرف فاقد این ویژگی می باشند و سال های بسیاری طول می کشد تا شاید این ظروف تجزیه شوند. همین امر،سبب نگرانی مسئولین برای تولید انبوه محصولات پلاستیکی شده است.

نکته دیگری که باعث برتری انواع لیوان کاغذی نسبت به لیوان های پلاستیکی میشود در سرطان زا نبودن لیوان های کاغذی به هنگام استفاده از آنها برای نوشیدنی های گرم است.

به گفته کارشناسان مصرف نوشیدنی های داغ و گرم در ظروف و لیوان های پلاستیکی یکبار مصرف خطر ابتلا به سرطان را بدنبال دارد زیرا آن ها معتقدند که در اثر گرما ممکن است برخی از مواد شیمیایی و سمی و سرطان زا از ظروف پلاستیکی وارد محتویات داخل لیوان شود و وارد بدن فرد شود و زمینه مناسبی را برای ابتلا به انواع سرطان ها ایجاد کند اگرچه برخی کارشناسان این مطلب را قبول ندارند.

مناسب ترین سایز لیوان کاغذی کدام است؟

مناسب ترین و پر طرفدارترین لیوان سایز لیوان کاغذی، در حال حاضر لیوان کاغذی ۷۰ سی سی میباشد.

از این سایز از لیوان کاغذی می‌توان برای تست انواع نوشیدنی استفاده کرد. فروشگاه‌های نوشیدنی و غرفه‌داران می‌توانند از این محصول به عنوان لیوان تستر کاغذی استفاده کنند. لیوان‌های کاغذی بهکام با استفاده از مواد اولیه بهداشتی و مرغوب تجربه استفاده لذت بخشی از محصولات یکبارمصرف را برای شما به ارمغان می‌آورد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.