منظور از محتوا برای سایت چیست و باید چطور باشد

نوشتن محتوا برای سایت از مهم ترین و لازم ترین کارهاست. یک سایت بدون محتوا مانند یک خانه خالی از وسایل است. خانه خالی از وسیله قابل استفاده نیست و هرچه قدر هم حرفه ای و زیبا ساخته شده باشد نمی توانید مدت زمان زیادی در آن بمانید و از آن استفاده کنید. برای سایت هم همین اصل وجود دارد. اگر سایت شما محتوای خوبی نداشته باشد نمی توانید از آن بهره برداری کنید. حتی اگر کاربر وارد سایت شما شود از آن خارج خواهد شد. چرا که نمی تواند محلول یا اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کند.

 

در نگاه اول باید بدانیم محتوا چیست و منظور از محتوا چه چیز یا چیزهایی است. باید بگوییم که هر چیزی که پس از طراحی سایت وارد آن می شود تا سایت را تکمیل کند به نوعی محتواست. به طور مثال برای یک سایت فروشگاهی محصولات به نوعی محتوا هستند. توضیحات محصولات و اطلاعات فنی محصولات و توضیحاتی که در صفحات اصلی سایت مانند درباره ما و تماس باما قرار می گیرد محتواهای سایت هستند. هر کدام از این محتواها مهم هستند و بدون آن سایت شما ناقص خواهد بود. بازدید کننده با دیدن صفحه ای خالی از محتوا حس این که وارد سایت یک مجموعه غیر حرفه ای و یا حتی غیرقابل اعتماد شده است را خواهد داشت.

 

اما منظور از محتوایی که معمولا در مورد آن صحبت می شود و برای ارتقای رتبه ها مد نظر است توضیحاتی است که در سایت قرار می گیرد. این توضیحات به منظور تکمیل آن صفحه که می تواند محصول و یا حتی صفحه خدمات باشد در سایت درج می شود. این توضیحات با دارا بودن ویژگی های خاصی می توانند باعث ارتقای رتبه های سایت شوند. در این مطلب می خواهیم در این باره نیز کمی بیشتر صحبت کنیم.

 

در نگاه اول باید بدانید که برای چه کاری محتوا تولید می کنید و این محتوا قرار است در چه صفحه ای درج شود. به طور مثال اطلاعات صفحه تماس با ما باید مختصر و شامل راه های ارتباطی باشد. اما نوشتن محتوا برای صفحه یک محصول به طور کامل متفاوت است. توضیحاتی که برای یک محصول می نویسید باید کامل و شامل مشخصات فنی باشد. همچنین برای این که رتبه خوبی نیز بگیرید باید تولید محتوای اختصاصی انجام دهید. یعنی توضیحات را خودتان بنویسید و از سایتهای دیگر کپی برداری نکنید.

 

توضیحات شما باید گویا باشد و جوری باشد که خواننده به راحتی متوجه آن شود. از نوشتار با زبان خیلی پیچیده و اداری پرهیز کنید. چرا که بازدیدکننده های سایت شما می توانند همه جور افراد با سطوح مختلفی از تحصیلات باشند. حتی اگر هم این گونه نباشد باز هم دلیلی ندارد که زبان نوشتار اداری و یا سختی استفاده کنید. باید به گونه ای بنویسید که خواننده با یک خواندن سریع متوجه مفهومی که نوشته شده است شود.

 

همچنین رعایت نکات سئو اهمیت دارد. توجه کنید که رعایت مواردی مثل کلمه کلیدی (عبارتی که کاربر با جست و جوی آن باید وارد آن صفحه شود) نباید باعث شود که نوشتار شما زبان عامیانه و راحتش را از دست بدهد. به قل معروف شما باید برای بازدیدکننده های خود مطلب بنوسید نه برای موتورهای جست و جو گری چون گوگل. اما باید موارد مهم را نیز رعایت کنید. همین دو موضوع در کنار هم و رعایت آن بسیار ظریف است. کاری که خیلی ها نمی توانند به خوبی انجامش دهند. همین اصول ظریف باعث شده است تا تولید محتوا برای سایت به یک کار تخصصی تبدیل شود. بله به همین راحتی ها که فکرش را می کنید نیست. بسیاری از کارشناسان تولید محتوا پس از سالها کار به این راحتی و روانی مطلب می نویسند. مطالبی کامل و جامع که با اصول سئو نیز هم خوانی و هماهنگی داشته باشد.

 

حال یک سوال پیش می آید که خیلی ها دارند. محصول ما مشخصات فنی ثابتی دارد که در همه سایت ها یکسان است. ما این مشخصات را چطور بنویسیم که شبیه دیگری نباشد و از نظر گوگل هم کپی برداری تلقی نشود. پاسخ این است که منظور ما این نیست که شما مشخصات فنی را تغییر دهید. اما با همه این ها می توانید کمی هم ابتکار عمل داشته باشید. خودتان یک جدول مشخصات فنی طرح کنید. جدول شما می تواند شامل سطر و ستون های متفاوتی باشد. حتی اگر هم نتوانستید این جدول را کاملا متفاوت طراحی کنید اشکالی ندارد. شما با نوشتن توضیحات تکمیلی محصول (توضیحات بلندی که پس از مشخصات فنی در صفحه محصول نوشته می شود) می توانید یک محتوای اختصاصی بدون مانند برای خودتان بنویسید. این محتوا را می توانید با خواندن نمونه های مشابه و نوشتن آن از زبان خودتان و با گفتاری نو خلق کنید. پس راهش وجود دارد. اما انجام آن شاید ابتدا برای شما کمی سخت باشد. اما پس از چند بار انجام دادن موفق خواهید شد.

 

حقیقت این است که هیچ راهی برای یک شبه موفق شدن وجود ندارد. نمی توانید همه اطلاعات سایتتان را از دیگری که سالهاست در این زمینه کار می کنید کپی برداری کنید و باز هم به اندازه آن موفق شوید. اگر این چنین بود اصلا عدالت از بین می رفت. گوگل برای صاحبان سایت هایش احترام زیادی قائل است. همچنین به حق و حقوق دیگران بسیار احترام می گذارد. اگر شما مطلبی را از جایی می خواهید کپی کنید باید اسم منبع را نیز درج کنید. در غیر این صورت طبق قانون کپی رایت جریمه می شوید و نمره منفی دریافت می کنید. با دزدیدن اطلاعات دیگران نمی توانید به موفقیت برسید. از آنها الگو برداری کنید اما کپی برداری نکنید. همیشه خلاقیت داشته باشید. خلاقیت این روزها رمز موفقیت است. باید ذره ذره زحمت بکشید تا شاهد بهبود رتبه های سایت خود و مشتریان بیشتر باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.