مهمترین نکاتی که در خرید باند خانگی باید به آنها توجه کرد

مراسم نامزدی در پیش دارید؟ شاید هم تولد! قصد خرید اسپیکر خانگی مناسب را دارید؟ برای انتخاب آگاهانه‌ی یک اسپیکر خانگی، این چند نکته را به ذهن بسپارید. زیرا باند خانگی، بخش مهمی از سیستم صوتی شماست و ارزش دارد که وقت و مطالعه‌ی کافی برای انتخاب آن به خرج دهید.

موارد ریز و درشت مختلفی هستند که در انتخاب یک محصول تاثیر دارند؛ ممکن است هرکدام از آنها برای یکی مهم و برای دیگری بی اهمیت باشد. اما اگر هنگام خرید اسپیکر خانگی اصلیترین موارد را در نظر بگیرید، نتیجه‌ی خوبی به دست می‌آورید. باهم ادامه‌ی این مقاله را می‌خوانیم تا این نکات را بشناسیم.

اهمیت کیفیت صدا در باند خانگی:

ویژگیهای فنی اسپیکرهای مختلف را مقایسه کنید. به RMS واقعی اسپیکر خانگی توجه کرده و کیفیت کابلها را مدنظر داشته باشید. کابلهایی از جنسی مانند مس زود گرم شده و باعث افت کیفیت صدا می‌شوند.

توییتر، ساب‌ووفر و میدرنج هم، از ارکان مهم یک اسپیکر خوب هستند که طیف صدا را کامل می‌کنند. این بخشها، معمولا در باند خانگی ایستاده قرار دارند.

در کنار همه‌ی این استانداردها، خوب است بدانیم که کیفیت صدا بسته به نوع شنیدار افراد ممکن است متفاوت باشد. یعنی کیفیت صدای یک اسپیکر به گوش یک شخص بسیار عالی باشد ولی برای فردی دیگر نامناسب باشد.

هنگام خرید اسپیکر یک فلش با خود ببرید. چند موسیقی مورد علاقه‌ی خود را که بارها گوش داده و زیر و بم صدای آن را می‌شناسید، روی آن بریزید. پس از بررسی تمام ویژگیهای فنی اسپیکرها، با استفاده از فلش، آن موسیقی را در هر کدام از اسپیکرها پخش کنید. سعی کنید چند موسیقی از سبکهای مختلف باشد.

صدایی که از اسپیکر پخش می‌شود باید به گوش شما طبیعی و متناسب برسد. پس برای خرید عجله نکنید و زمان کافی بگذارید.

فضای منزل را کامل در نظر داشته باشید:

هرچه سیستم صوتی و اسپیکر خانگی پیچیده‌تر و حرفه‌ای تر باشد، صدایی رساتر و بلندتر خواهد داشت. هنگام تهیه و چینش، اندازه‌ی فضا، دیوارهای مشترک با همسایه‌ها، نازکی دیوارها و عزیزانی که با شما زندگی می‌کنند را درنظر داشته باشید. اگر در منزل سالمند یا کودکی زندگی می‌کند، دیوارها نازک هستند یا محل قرارگیری اسپیکر کنار دیوار مشترک با همسایه است، حجم بالای صدا می‌تواند عامل آزار و مزاحمت باشد.

جنس بدنه ی اسپیکر خانگی:

شاید پیشتر کمتر به این نکته پرداخته شده باشد، اما یکی از نکات مهم که در کیفیت صدای نهایی اسپیکر اثرگذار است، جنس بدنه‌ی آن است.

سازندگان مختلف اسپیکر خانگی، از مواد متفاوتی در ساخت بدنه‌ی اسپیکر استفاده می‌کنند. از چوب باکیفیت گرفته تا نئوپان درجه‌ی سوم. هرکدام از این مواد، به شکلی روی لرزش بدنه و نهایتا کیفیت صدای اسپیکر خانگی اثر می‌گذارند.

یکی از بهترین مواد برای ساخت بدنه‌ی اسپیکر، ام‌دی‌اف (MDF) است. بدنه‌ جنس ام‌دی‌اف، در برابر لرزش مقاوم است و کیفیت آکوستیکی خوبی دارد.

رقص نور در اسپیکر خانگی:

یکی از ویژگیهایی که برای اسپیکر خانگی، مزیت محسوب می‌شود، رقص نور است. لامپهای ال‌ای‌دی، روی اسپیکر طراحی و تعبیه می‌شوند و هم ظاهر آن را زیباتر کرده، هم هماهنگ با آهنگ نور افشانی می‌کنند. اسپیکر خانگی رقص نور دار انواع الگوی رقص نور، جلوه‌ی بصری خاصی در جشن و مهمانی ایجاد می‌کنند.

رقص نور اسپیکرها در دو شکل تابشی یا رینگی (گردشی) طراحی شده‌اند. رقص نور تابشی شبیه چشمک زدن نورها و رینگی، حالتی چرخنده دارد. وجود رقص نور در کارکرد فنی اثری ندارد اما به مهمانی‌ها شور بسیاری می‌بخشند. این دو مدل رقص نور، هردو زیبا هستند و تنها پسند و سلیقه‌ی شماست که بین آنها تفاوت ایجاد می‌کند.

انواع باند خانگی:

پیش از اقدام به خرید و بازدید فروشگاهها، کمی وقت صرف کنید تا انواع اسپیکرهای موجود را بشناسید. ویژگیها، نقاط ضعف و قوت و الزامات کارکرد هر کدام را با هم مقایسه کنید.

هرکدام از اسپیکرها برای یک اندازه فضا، کارکرد مشخص و… طراحی شده‌اند. ابتدا کاربرد و اندازه‌ی فضایی که اسپیکر در آن قرار می‌گیرد را دقیق مشخص کنید. با شناخت انواع اسپیکر، مدل مناسب خود را پیدا کرده و آن را دقیقتر از بقیه بشناسید.

یکی از دسته‌بندیهایی که برای اسپیکرها مطرح است، به این شکل است: کلاسیک، اسپیکر دیجی دار، رقص نوردار. بر اساس کارکرد و امکاناتی همچون رقص نور یا پنل دی‌جی، می‌توانید اسپیکر خانگی دلخواه خود را انتخاب کنید.

دسته‌بندی دیگری که ارائه می‌شود، انواع مختلف اسپیکر را به این شکل مشخص می‌کند:

دیواری یا سقفی (توکار)، ایستاده (که به آن برج یا تاور هم می‌گویند)، رومیزی، شارژی قابل حمل، ساب‌ووفر و ساوندبار.

قیمت باند خانگی:

دامنه‌ی قیمت باند خانگی بسیار متنوع است. زیرا بستگی به موارد مختلفی دارد؛ از جمله اندازه، برند، کیفیت صدا و پیچیدگی. به خاطر داشته باشید که گرانترین گزینه لزوما مناسبترین نیست. زیرا بهترین کارکرد اسپیکر، به فضایی که اسپیکر در آن قرار داده می‌شود نیز بستگی دارد.

فرصت بدهید:

برای خرید یک سیستم صوتی پیشرفته عجله نکنید. با ۲ اسپیکر اصلی شروع کنید تا ببینید آیا برای شما کافی و مناسب است یا خیر؟ بعدها می‌توانید تصمیم بگیرید سیستم خود را حرفه‌ای تر کرده و بخشهای قویتری به آن اضافه کنید.

اکوستیک محیط:

هر اسپیکری برای هر فضایی مناسب نیست. برای نمونه، اسپیکرهای کوچک، برای اتاقهای اندازه‌ی معمولی مناسب است، اما برای سالن و محیطهای بزرگ، ممکن است صدایی کم جان داشته باشند. از آن طرف، اسپیکر بزرگ، در فضاهای کوچک، صدایی گوشخراش ایجاد می‌کند.

اندازه‌ی فضا، وسایلی که در آن قرار دارد و جنس آنها، در صدای به دست آمده تاثیر دارد. دیوارها و کف خالی، صدا را بازتاب می‌دهند، در حالیکه فرش و موکت و مبلمان صدا را جذب می‌کنند. ترکیبی از اینها، تعادل خوبی ایجاد می‌کند.

مشورت با دوستان و افراد باتجربه را فراموش نکنید:

ممکن است کسی را بشناسید که چندی پیش، یک سینمای خانگی یا سیستم صوتی قوی خریده است. از آنها بخواهید تا تجربه‌ی خود را در اختیار شما بگذارند. اگر امکان داشت، سیستم صوتی آنها را امتحان و تنظیماتش را بررسی کنید.

 

1 نظر
  1. وحید می گوید

    دنای محصولاتش عالیه واقعا
    انشالله که یه روزی به یه برند قوی در کشور تبدیل بشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.