مهمترین نکات در خرید خودروی دست دوم!!

خرید خودروهای کارکرده دارای مزایای ذاتی فراوانی است و مهم‌ترین آن نیز، کاهش هزینه پرداختی است ولیکن این نوع از خرید می‌تواند خطرات خاص خود را به همراه داشته باشد.

داشتن یک خودروی ایمن و مناسب، یکی از نیازهایی است که خانواده‌های ایرانی با تلاش فراوان، درصدد پاسخگویی به آن هستند و با توجه به آنکه بسیاری از اقشار جامعه تمکن مالی لازم جهت خرید خودروی صفر را ندارند، خودروهای کارکرده و دست دوم را انتخاب می‌کنند. خرید خودروهای کارکرده دارای مزایای ذاتی فراوانی است و مهم ترین آن نیز، کاهش هزینه پرداختی است ولیکن این نوع از خرید می‌تواند خطرات خاص خود را به همراه داشته باشد.

بر اساس آمار، ۸۱ درصد خودروهای دست دوم که برای فروش قرارداده می‌شوند از سوی فروشنده سالم معرفی می‌شوند، این در حالیست که ۶۰ درصد این خودروها دارای مشکلات فنی، بدنه و یا هر دو هستند.

در خرید خودرو دست دوم نسبت به رنگ خودرو حساس باشید!

بسیار شنیده می‌شود که در زمان خرید خودرو چندان به رنگ وسواس نداشته باشید اما بهتر است بدانید بیش از ۴۰ درصد خودروهای دست دوم، دارای انواع رنگ‌شدگی در گلگیرها، درها، سقف و یا کاپوت هستند.

آیا می‌دانید این رنگ شدگی‌ها به چه میزان بر قیمت خودرو تاثیرگذار است؟ رنگ شدگی تنها یک در پژو ۲۰۷ منجر به کاهش ۶ میلیونی از قیمت این خودرو می‌شود. این رقم برای یک هیوندای سانتافه تا ۳۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد و این آسیب اگر در سقف خودرو باشد قیمت هیوندای سانتافه را بیش از ۹۰ میلیون تومان کاهش می‌دهد. بنابراین حتما نسبت به رنگ خودرو وسواس باشید.

در خرید خودرو دست دوم آسیب بدنه و شاسی را جدی بگیرید!

یکی از مهم ترین نکات در خرید خودرو دست دوم بررسی بدنه است.در هنگام بررسی بدنه خودرو باید به نکاتی  همچون فرورفتگی، پوسیدگی، رنگ پریدگی، ترک خوردگی، آسیب دیدگی جدی، آچارخوردگی، تعویض کاپوت و غیره دقت کرد. آمار نشان می‌دهد که:

حدود ۲۰ درصد خودروهای دست دوم دارای تعویض در گلگیرها، کاپوت، درها و یا سقف هستند!!

آسیب شاسی خودرو نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. شاسی خودرو تنها در ضربات شدید تغییر شکل می‌دهد که در بسیاری از این ضربات، زاویه چرخ‌ها به‌ هم‌ می‌ریزد و باعث می‌شود خودرو در هنگام رانندگی به یک سمت متمایل شود. برای اصلاح شاسی باید فرایند شاسی‌کشی انجام شود و در نتیجه خودرو هرگز استقامت قبلی را نخواهد داشت.

این اتفاق در تصادفات و همچنین سفرهای با سرعت‌ بالا ممکن است برای سرنشینان مشکلات خطرناکی ایجاد کند.

قبل از خرید خودرو دست دوم خودرو را از نظر فنی به دقت بررسی کنید!

آمارها نشان می‌دهد که ۳۲ درصد از خودروهای دست دوم دارای انواع مشکلات فنی هستند!

علاوه بر مطالعه راهنمای خرید خودرو دست دوم، ترجیحا برای خرید خودروی دست دوم از یک کارشناس ماهر استفاده کنید. در غیر اینصورت به موارد زیر توجه کنید:
عملکرد سیستم ترمز، سیستم تعلیق و فرمان‌پذیری خودرو را حتما تست کنید.

ترمزها را حتما امتحان کنید، اگر مجبورشدید، ترمزها را تا آخر بگیرید. اگر خودرو عملکردی ناهماهنگ داشت، احتمالا در سیستم ترمزها ضعف وجود دارد.

علاوه بر این در محیطی امن و در سراشیبی و ترمز دستی خودرو را هم از جلو و هم رو به عقب تست کنید و مطمئن شوید که صدای جیغ مانند و یا غیرطبیعی در هنگام ترمز کردن به گوش نمی‌رسد.

به همه جای ماشین به صورت عمودی فشار زیادی وارد کنید در حالت طبیعی باید ماشین به شکل اولیه خویش بازگردد اما اگر ماشین شروع به لرزیدن کرد نشان‌دهنده‌ی آن است که سیستم تعلیق اتومبیل نیاز به تعمیر دارد.

به دقت تمام موارد برقی خودرو مانند چراغ‌ها، راهنما، بوق، آب پاش و … را بررسی کنید.

موتور خودرو را به دقت بررسی کنید. وجود نشانه‌هایی مثل روغن کاری جدید یا لحیم و گاهی اوقات تمیزی غیرعادی زیر درپوش موتور می‌تواند نشان‌دهنده دستکاری و تعمیر موتور باشد. به صدای موتور هم دقت کنید. متاسفانه برخی از فروشندگان در موتور و جعبه دنده خودرو روغن غلیظ می‌ریزند تا صداهای ناهنجار موتور به گوش نرسد. برای شناسایی این مورد، موتور را روشن کرده و بگذارید به آرامی حرکت کند.
به دود اگزور توجه کنید. موتور را روشن کنید و بگذارید تا ٥ دقیقه روشن باشد اگر دود خارج شده از اگزور سیاه بود یعنی کاربراتور به درستی کار نمی‌کند. اگر دود آبی بود یعنی کاربراتور ایراد اساسی دارد و نیازمند تعمیر است.

رادیاتور را بررسی کنید تا آب از آن ترشح نکند؛ چون در این‌صورت نیازمند تعویض است.

برای اطمینان از خراب نبودن رینگ پیستون، میله اندازه‌گیری روغن را بررسی کنید؛ چون وجود خال‌های مایل به خاکستری رنگ و یا قطرات آب روی میله اندازه‌گیری روغن نشان می‌دهد که رینگ پیستون خراب است.
نکته آخر اینکه که بررسی همه این موارد نیازمند تخصص کافی است و از عهده هر خریداری بر نمی‌آید. دقت کنید که هزینه کردن برای کارشناسی خودرو باعث می‌شود شما در آینده هزینه‌های بیشتری را متقبل نشوید. بنابراین بهترین و مطمئن ترین راه استفاده از یک کارشناس متخصص خودرو است.

در این مقاله سعی کردیم برخی از نکات مهم هنگام خرید خودروی دسته دوم را بیان کنیم. در قسمت بعدی این مقاله نیز به بیان برخی دیگر از مهمترین نکات خواهیم پرداخت.

به خودروی تمیز با قیمت پایین تر از بازار شک کنید

یکی از مهم ترین نکات در راهنمای خرید خودرو دست دوم بررسی قیمت خودرو است. خودروهای تمیز با قیمت پایین تر از قیمت معمول بازار همواره شک‌برانگیز هستند و ممکن است پشت این قیمت‌ها و خودروها، کلاهبرداران با ترفندهای عجیب باشند. آنجایی که کلاهبرداران با آگهی کردن خودروی تمیز دیگران زیر قیمت بازار میلیون‌ها تومان پیش پرداخت دریافت میکنند و غیب می‌شوند!

لاستیک‌ها را بررسی کنید 

لاستیک کهنه ایمنی خودرو را به خطر می¬‌اندازد. از طرفی به‌¬هیچ عنوان نمی¬‌توان برای لاستیک تاریخ انقضا تعیین کرد زیرا عوامل متعددی مانند حرارت، نحوه نگهداری در انبار و شرایط استفاده می¬‌توانند به‌‌شدت در کاهش عمر لاستیک تاثیرگذار باشند. همین که لاستیک‌ها را به صورت چشمی چک کنید و همچنان دارای آج باشد کافی است. لاستیک زاپاس را هم چک کنید.

حتما حتما تست رانندگی انجام دهید

تست رانندگی ضمن اینکه نوع سواری خودرو را مشخص می‌کند، بسیاری از ایرادات خودرو را که حتی با استفاده از دستگاه دیاگ قابل تشخیص نیستند نمایان می‌کند. این موضوع به ویژه در مورد خودروهای خارجی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
همانطور که در بخش تجارب همراه مکانیک هم به آن اشاره کردیم مشخص شد که چطور عملکرد ترمز ABS یک دستگاه خودروی سوناتا مدل ۲۰۱۱ با مشکل روبرو بود و این ایراد تنها در تست رانندگی همراه مکانیک مشخص شد. در این مورد خاص حتی دستگاه دیاگ نمایندگی هیوندای نشان از عملکرد صحیح ترمز ABS داشت اما با اصرار خریدار و انجام تست رانندگی در نمایندگی هیوندای ادعای کارشناس همراه مکانیک اثبات شد و درنهایت مشخص شد که ۲۶ دستگاه هیوندای سوناتا بدون ترمز ABS از طریق نمایندگی‌ها وارد ایران شده و به فروش رسیده اند!

برای مشاهده‌ی خودروهای دست دوم کارشناسی شده، به نمایشگاه خودرو همراه مکانیک مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × یک =