مهم ترین نکاتی که باید برای خرید مایکروویو بدانید

دستگاه مایکروویو یکی پرکاربردی ترین لوازم برقی آشپزخانه برای یک آشپزی سریع و ساده می باشد که در پخت و پز و گرم کردن مواد غذایی به بهترین شکل به شما کمک می کند. کار کردن دستگاه مایکروویو به وسیله ی تابش الکترومغناطیس می باشد به طوری که تابش این امواج سبب به جنبش درآوردن آب و دیگر مولکول های غذا می شود و سبب ایجاد گرما و سپس طبخ غذا می گردد.

 انواع مایکروویو

مایکروویوها به سه دسته ی اصلی تقسیم شده اند که عبارتند از رومیزی ، بالا اجاقی و توکار.

 رومیزی: اگر در سطوح آشپزخانه ی خود برای یک دستگاه مایکروویو فضا دارید قطعا بهترین انتخاب برای شما مدل رومیزی می باشد زیرا هم استفاده از آن نسبت به سایر مدل ها آسان تر است و هم از قیمت ارزانتری برخوردار می باشد.

 

مایکروویو رومیزی
مایکروویو رومیزی

 

 بالا اجاقی: اگر در آشپزخانه فضایی که دراختیار دارید کم است می توانید این مدل را انتخاب کنید زیرا فضای بسیار کمی را اشغال می کند و در بالای اجاق گاز و ارتفاع نصب می شود به طوری که جای هود را در آشپزخانه می گیرد. این مدل نصب راحتی ندارد و باید از نصاب کمک بگیرید و همچنین نسبت به مدل رومیزی گران تر می باشند.

 توکار : این مدل از مایکروویوها به صورت توکار در داخل کابینت قرار می گیرند و فضای داخل کابینت را اشغال می کنند و نصب آسانی ندارند و از لحاظ قیمت نیز از دو مدل دیگر گرانتر می باشند.

 

 

مایکروویو-توکار

 

 تفاوت مایکروویو با مایکروفر

برای برخی از کاربران این سوال پیش می آید که مایکروویو چه تفاوتی با مایکروفر دارد در جواب این سوال باید گفت که طبخ مایکروفر به وسیله ی حرارت و گرمای خارجی یعنی المنت غذا می باشد در حالی که مایکروویو به وسیله ی اشعه ی الکترومغناطیس فرآیند طبخ غذا را انجام می دهد.

 

 

نکاتی که باید هنگام خرید مایکرویو به آنها توجه کنید 

 

 اندازه :اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید اندازه ی دستگاه می باشد زیرا باید دستگاهی را انتخاب کنید که مناسب فضایی باشد که در اختیار دارید و همچنین پاسخگوی نیاز شما در آشپزی باشد.

نکته ی قابل توجه این است که در هنگام خرید باید به اندازه و ظرفیت داخلی مایکروویو نیز دقت کنید زیرا اندازه ی خارجی متناسب با اندازه ی داخلی دستگاه نمی باشد.

 

 توان مصرفی: توان یک مایکروویو نشانگر قدرت آن می باشد که با واحد وات نمایش داده می شود و هر چه عدد توان بالاتر باشد قطعا غذای شما سریع تر آماده می گردد. توان مایکروویوها یه صورت ۵۰۰ تا ۱۶۰۰ وات می باشد که مدل های کامپک توان ۵۰۰ تا ۸۰۰ وات و مدل های متوسط توان ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ وات و مدل های بزرگ نیز توانی برابر ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰ وات دارند. به این نکته حتما توجه داشته باشید که هر چقدر توان مایکروویو بالاتر باشد به انرژی بیشتری هم نیاز است و در نتیجه هزینه ی برق بیشتری نیز خواهید داشت.

 برنامه ی پخت: مایکروویوهایی که مجهز به برنامه ی پخت مانند برنامه ی پخت پیتزا، ماهی، پاستا، سیب‌زمینی، سبزیجات، گوشت و … می باشند  به شما در آشپزی بسیار کمک می کنند زیرا هر برنامه ی پخت متناسب با غذای مربوطه ، زمان و دمای پخت را به صورت خودکار تنظیم می ‌نماید و با انتخاب آن برنامه بهترین عملکرد دستگاه برای پخت آن غذا انتخاب می‌شود و دیگر لازم نیست نگران خام ماندن یا سوختن غذای‌ خود باشید.

  کانوکشن: کاربرد این قابلیت در زمان پخت مواد غذایی به این صورت می باشد که با هدایت یکنواخت گرما به سمت مواد غذایی باعث می شود تا غذا زودتر پخته شود و مغز مواد به طور کامل پخته شود در حالی که خاصیت، طراوت و تازگی ماده ی غذایی کاملا حفظ شود. در قسمت پشتی دستگاه مایکروویو فن‌ هایی تعبیه شده است که گرمای تولید شده توسط المنت‌ های برقی را به گردش در می‌ آورند و گرما به صورت یکنواخت به همه قسمت‌های غذا منتقل می‌شود.

اگر می خواهید همواره غذاهای متفاوت و خوشمزه داشته باشید در هنگام انتخاب مایکروویو دقت داشته باشید که دستگاه از این قابلیت برخوردار باشد.

 

 فناوری اینورتر : مایکروویوهایی که دارای فناوری اینورتر می باشند می توانند با هر میزان توانی که برایشان تنظیم کنید به صورت یکنواخت کار کنند اما مایکروویوهایی که از این فناوری برخوردار نیستند تنها دارای دو حالت استفاده می باشند یا خاموش هستند یا از ۱۰۰ درصد توان خود استفاده می کنند.

 دستگاه هایی که دارای این فناوری می باشند باعث می شوند که پخت سریع تر و مصرف برق کمتری داشته باشید 

 

 سولاردام ( پخت نوری ) : مایکروویوهایی که مجهز به فناوری سولاردام یا همان پخت نوری هستند علاوه بر امواج مایکروویو، از تابش امواج نوری هم برای پخت مواد غذایی استفاده می‌کنند که باعث می‌شود نتیجه ی بهتری در پخت غذا حاصل شود و به‌ دلیل استفاده از نور در پخت، غذا خشک نمی‌شود و همچنان آبدار باقی می‌ماند. در روش پخت نوری ویتامین‌ های موجود در مواد اولیه ی غذاها بیشتر حفظ می‌شود و در نتیجه ازغذای سالم‌ تری برخوردار می شوید و همچنین این قابلیت در پخت سریع مواد غذایی نیز تاثیر زیادی دارد.

 

 گریل : امروزه خریداران بیشتر به سمت مایکروویوهایی می روند که کاربردهای آن مانند یک اجاق گاز باشد. یکی از این ویژگی ها داشتن قابلیت گریل می باشد که با استفاده از آن و گرمای مستقیم می توانید غذای خود را برشته و خوشمزه تر نمایید. جدا از قابلیت گریل برخی از مایکروویوها از سیستم جوجه گردان نیز برخوردار هستند که می توانید در هنگام خرید این دستگاه به این قابلیت ها توجه کنید.

 

گریل مایکروویو
گریل مایکروویو

 

یخ زدایی : نحوه ی یخ زدایی با دستگاه مایکروویو يكی از راحت ترين و سريع ترين روش های یخ زدایی مواد غذایی می باشد. در زندگی امروزی كه معمولا خانم ها به دلیل شاغل بودن فرصت کافی برای آشپزی کردن ندارند استفاده از مايكروويو می تواند بسيار مفيد باشد. برای این کار فقط لازم است بر اساس دستور آن عمل کنید برای مثال دما را به درستی تنظیم نمایید تا مواد نیم پز نشوند و سپس از موادی که با استفاده از مایکروویو یخ زدایی شده اند سریع استفاده نمایید و دوباره آن را داخل فریزر نگذارید.

  • هر غذایی مناسب یخ زدایی در دستگاه مایکروویو نمی باشد.
  • دمای مناسبی برای یخ زدایی در مایکروویو انتخاب و تنظیم نمایید.
  • از نمک زدن، آب گرم ریختن و … بر روی مواد غذایی خودداری کنید.
  • حتما در حین یخ زدایی چند بار غذاها را زیر و رو نمایید تا عمل یخ زدایی به درستی انجام پذیرد.

مایکروویو  دارای قفل کودک 

جدیدا مایکروویو هایی تولید شده ان که دارای قفل کودک می باشند. با داشتن این ویژگی برای افرادی که در خانه ی خود کودک دارند و ممکن است به هر دلیلی به ان دست بزنند بسیار کاربدری است و مانع از به وجود آمدن آسیب های احتمالی می شود. قفل کودک د رمایکروویو ها با کمک یک کد کار فعال می شود که مانند رمز عبور برای باز کردن قفل می باشد.

تمیز کردن خودکار مایکروویو

تمیز کردن مایکروویو ها از سخت ترین کار ها می باشد به همین دلیل مدل های جدید را طوری ساخته اند که  یا به راحتی تمیز شوند و یا اینکه دارای تمیز کننده ی خودکار می باشند. در این مایکروویو ها قابلیت خود تمیز کننده حرارتی وجود دارد به این صورت که با استفاده از این قابلیت بدون کاربرد مواد شوینده یا مواد شیمیایی فضای داخلی ماکروفر را تمیز می کند. در بعضی از مایکروویو ها قابلیت بخار شو وجود دارد به این معنی است که با فشردن یک کلید بخار شوی دستگاه فضای داخلی دستگاه را تمیز می شود.

 آیا اشعه ی مایکروویو مضر است؟

درست است که دستگاه مایکروویو اشعه تولید می کند ولی همه ی اشعه ها مضر نیستند مایکروویوها از اشعه ی ایکس یا اشعه ی گاما استفاده نمی کنند و غذاهای رادیواکتیوی ایجاد نمی کنند. مایکروویوها می توانند غذا بپزند اما ساختار شیمیایی یا مولکولی آن را تغییر نمی دهند. در نتیجه بر اساس پژوهشات به دست آمده تا به الان اشعه ی مایکروویو برای انسان خطرناک نمی باشد و همچنین مواد غذایی را نیز آلوده نمی کند و وسیله ای ایمن و سریع برای پخت غذا می باشد.

 

 روش تمیز کردن دستگاه مایکروویو

قبل از تمیز کردن، اجاق را خاموش کرده و از برق جدا کنید. برای تمیزکردن از اسپری و سایر تمیزکننده های خشن استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث ایجاد خش و یا لکه دار شدن سطح درب دستگاه شود. اجازه ندهید صفحه ی کنترل دستگاه خیس شود و آن را با یک پارچه ی مرطوب پاک کنید.

یک روش ساده برای تمیز کردن مایکروویو که آسانتر از همه ی روش ها می باشد به این شیوه است 

آب نصف لیمو را در کاسه ای بریزید و با مقداری آب مخلوط نمایید و کاسه را در مایکروویو قرار بدهید تا زمانی که آب به نقطه ی جوش برسد بعد اجازه دهید تا برای چند دقیقه همه چیز خیس بخورد. سپس با استفاده از یک دستمال فضای داخلی و دیواره های مایکروویو را تمیز کنید تا جرم های آن پاک شود. اجاق مایکروویو باید مرتبا تمیز شود و رسوبات غذایی در آن از بین بروند ؛ زیرا اگر اجاق را در شرایط تمیز نگه ندارید ممکن است منجر به خرابی سطح شود و این موضوع می تواند بر عمر دستگاه اثر منفی داشته باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 14 =