مواد تشکیل دهنده آنتی اسکالانت

مواد تشکیل دهنده آنتی اسکالانت با ساختار پلیمر بر اساس آکریلیک اسید  Acrylic acid polymers و یا ارگانو فسفات Organo phosphates هستند، که انواع مختلفی را شامل می‌شوند. ساختار آنتی اسکالانت‌ها تعیین کننده مهار و کنترل رسوب است.

آنتی اسکالانت پایه فسفاته شامل گروه‌های عاملی اسید کربوکسیلیک و فسفاته می‌شود. پایه فسفاته بهترین نوع آنتی اسکالانت در پیشگیری از تجمیع رسوب است ولی از ویژگی پراکنده‌سازی کمتری برخوردار است.

آنتی اسکالانت با ساختار پلیمری از توانمندی رسوب‌زدایی انواع رسوبات از قبیل رسوبات کربناته و سولفاته برخوردار است. این ماده برای پیشگیری از انباشت رسوب در سیستم تصفیه آب‌های دریا، آب‌های لب شور و نیز آب‌هایی با سختی بالا کاربرد دارد. به منظور بررسی قیمت و خرید آنتی اسکالانت مرغوب می‌توانید به صفحه مراجعه نمایید.

بطور کلی مواد ضد رسوب بر اساس مواد پلیمری در مقایسه با ضد رسوب بر پایه مواد فسفاته توانمندی بالاتری در مهار و کنترل رسوبات دارد. 

مرغوب‌ترین برندهای آنتی اسکالانت

در ابتدا انتخاب آنتی اسکالانت سازگار  با فیلترهای ممبران حائز اهمیت است. زیرا انتخاب ضد رسوب نامناسب ممکن است باعث انباشت رسوب و فولینگ ممبران شود. آنتی اسکالانت در انواع و برندهای مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. در بازار ایران انواع آنتی اسکالانت تولید داخل و وارداتی موجود است.

برندهای محصولات وارداتی آویستا، فلوکن و جنسیس می‌باشد. شناخته‌شده‌ترین برند آنتی اسکالانت در ایران آنتی اسکالانت فلوکن ۲۶۰ تولید کشور انگلستان، برند آویستا هستند. در این محصولات از بهترین مواد اولیه در تولید آنها استفاده می‌شود.

آنتی اسکالانت فلوکون

محلول آنتی اسکالانت Flocon ۲۶۰ از پلی‌کربوکسیلیک اسید ساخته شده است. این محلول از انباشت رسوب نمک‌های معدنی و گرفتگی فیلتر ممبران صنعتی جلوگیری می‌کند. این نوع از آنتی اسکالانت، به آب افزوده می‌شود و می‌بایست در قسمت پیش‌تصفیه دستگاه اسمز معکوس قرار بگیرد.

 این نوع از ضد رسوب چند منظوره به‌شمار می‌آید. همچنین برای طیف گسترده‌ایی از آب‌های تغذیه از جمله آب دریا و لب شور (آب چاه) کاربرد دارد. این ضد دارای PH پایین‌تر از ۲ بوده و کمی اسیدی است. این آنتی اسکالانت تا درصد بالایی از انباشت کلیه رسوبات حاوی سولفات، کربنات و فلوراید ممانعت می‌کند.

 

 سایر مدل‌های این برند، فلوکن ۱۳۵، ۱۹۰ و فلوکن پلاس است. اما استفاده از آنتی اسکالانت Flocon ۲۶۰ در دستگاه اسمز معکوس نسبت به ایر محصولات فلوکون مرسوم‌تر است.

آنتی اسکالانت آویستا

برند آویستا از تجمیع کلیه رسوبات آلی و معدنی نظیر کلسیم کربنات، کلسیم سولفات، باریم سولفات، فلوراید کلسیم، استرانسیوم سولفات و نیز رسوبات سیلیکا ممانعت می‌کند. این نوع از ضد رسوب به سبب شکل ساختاری مواد تشکیل دهنده خود با انواع مواد آلی کاملاً سازگار است و حتی در دوزهای تزریق پایین نیز بازدهی خوبی دارد.

آنتی اسکالانت آویستا دارای انواع و مدل‌های مختلفی مانند مدل VITEC ۱۰۰۰, ۲۰۰۰,۳۰۰۰,۴۰۰۰ است.  پرفروش ترین محصولات آویستا مدل‌های VITEC ۵۰۰۰, ۵۱۰۰, ۵۳۰۰ می‌باشند.

ترکیبات شیمیایی آنتی اسکالانت آویستا مدل ۵۳۰۰ مشابه فلوکن ۲۶۰ است و پیشنهاد می‌شود بصورت خالص در سیستم استفاده شود.PH  این نوع از ضد رسوب در بازه  ۵.۵ الی ۶.۵ است.

همچنین با هر نسبتی در آب تغذیه انحلال‌پذیر است. آویستا مدل Vitec ۵۳۰۰ به سبب فرمولاسیون خاص خود در ممانعت از رسوبات معدنی و آلی بسیار موثر عمل می‌کند. مصرف این محصول در دستگاه اسمز معکوس دریایی و آب شرب شهری بسیار مقرون به صرفه است.

 میزان دوز تزریق مجاز آنتی اسکالانت آویستا را با استفاده از نرم افزار مخصوص این شرکت با نام Avista Advisor می‌توان محاسبه کرد.

آنتی اسکالانت جنسیس

محلول آنتی اسکالانت Genesys  بصورت خنثی حاوی اسید فسفونیک است. از مواد غیر سمی ساخته شده است. این ضد رسوب ممبران دارای PH در محدوده ۹.۸ تا ۱۰.۲ می‌باشد. این نوع از آنتی اسکالانت یک ضد رسوب فسفاته غلیظ است.

همچنین از انباشت اکثر رسوبات معدنی مانند کربنات و سولفات و فلزات سه ظرفیتی نظیر آهن، آلومینیوم و منگنز بر سطح فیلتر ممبران ممانعت می‌کند.

آنتی اسکالانت جنسیس به سبب نوع ساختار خود با تمامی لوله‌های کربن استیل و مواد مشابه آن کاملاً سازگار است. میزان دوز تزریق این نوع در دستگاه اسمز معکوس اغلی بین ۰.۵ تا ۱ PPM است. بر پایه استاندارد NSF می‌بایست از این ضد رسوب در غلظت‌های پایین‌تر از ۵ ppm استفاده شود.

مقدار تزریق دوز استاندارد آنتی اسکالانت جنسیس در دستگاه تصفیه آب با استفاده از نرم افزار اختصاصی Genesys Membrane Master  محاسبه می‌شود. از کاربردهای اصولی آنتی اسکالانت برند جنسیس استفاده برای بازیافت آب شور یا کاهش PH آب خام است.

حتی اگر PH آب با تزریق کردن اسید کاهش نیافته باشد. این نوع از آنتی اسکالانت با انواع فیلترهای ممبران سازگار است و برای استفاده در آب‌های لب شور و آب دریا مناسب است.

مزایای استفاده از آنتی اسکالانت چیست؟

استفاده از آنتی اسکالانت در صنایع شیمیایی مخصوصاً صنایع تصفیه آب بسیار ضروری و پرکاربرد است. این ماده شیمیایی مزایا و  فواید بسیار زیادی دارد. برخی از مزیت‌های آنتی اسکالانت عبارتند از:

  • مهار و کنترل موثر رسوبات از قبیل سیلیس، کربنات کلسیم، سولفات کلسیم، سولفات باریم و سولفات استرانسیم
  • سازگار با فیلترهای اسمز معکوس (RO) و نانو فیلتراسیون (NF)
  • حفظ سطوح غشایی با پراکنده کردن ذرات رسوب
  • کاهش سطح رسوب برابر با افزایش عمر فیلتر ممبران
  • کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری سیستم
  • بازدهی در محدوده وسیع PH

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =