مینی نیوجرسی بتنی پیش ساخته

مینی نیوجرسی در واقع همان نیوجرسی ‌بتنی در سایز کوچک است که به منظور جداسازی محل‌هایی چون دو سمت خیابان از هم، تفکیک جای پارک ماشین‌ها، در پمپ بنزین‌ها و به طور کلی در شهرها و یا جاده‌های برون شهری با اهداف مختلف چون جلوگیری از تصادفات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این سازه‌ها در شرایط مختلف بسته به کاربری آن‌ها می‌توانند از پلاستیک‌هایی که داخل آنها با مواد چون ماسه و یا آب پر شده است تهیه شوند و در اکثر موارد نیز از بتن به عنوان ماده اولیه برای ساخت این سازه‌ها بهره برده می‌شود.

مینی نیوجرسی را همانطور که گفته شد می‌توان در محل‌های مختلفی چون پارکینگ‌ها، سایت‌های ساختمانی، مجتمع‌های ورزشی، مدارس و دانشگاه‌ها، پاسگاه‌های نگهبانی، حفاظت از مخزن پروپان استفاده کرد چرا که به خوبی کار محافظت، راهنمایی یا مسدود کردن محل را انجام می‌دهند.

مواد تشکیل دهنده نیوجرسی بتنی

  • بتن مسلح
  • سیمان
  • سنگدانه
  • آب
  • میلگرد
  • افزودنی
  • مفصل

انواع مینی نیوجرسی

نیوجرسی را از نظر کاربری می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم‌بندی کرد:

۱_ بلوک نیوجرسی ساده قابل حمل

برای اینکه در حین عملیات ساخت‌وساز یا تعمیرات جاده‌ها و معابر، ترافیک را منحرف کنند، از این نوع بلوک نیوجرسی استفاده می‌کنند. نام دیگر نیوجرسی ساده، نیوجرسی کلیددار است.

۲_ بلوک نیوجرسی کوچک شهری

این نوع نیوجرسی بتنی به گونه‌ای طراحی شده که بتوان از آن برای تفکیک گذرگاه‌ها و معابر شهری استفاده کرد. همچنین امکان نصب شبرنگ بر روی آن‌ها وجود دارد و اگر لازم باشد می‌توان از داخل این بلوک‌ها، لوله عبور داد.

۳_ نیوجرسی تیپ یک

از نیوجرسی تیپ یک برای ایجاد مانع جهت کاهش شدت تصادفات در جاده‌های پر رفت‌وآمد، جداساز خطوط ترافیک و محافظت از عابرین پیاده استفاده می‌شود.

۴_ نیوجرسی تیپ دو

از این نوع نیوجرسی در داخل و خارج شهرها برای جاده‌هایی که دید مناسبی ندارد، استفاده می‌شود و نحوه نصب آن به صورت اتصال نری و مادگی است.

مزایای استفاده از مینی نیوجرسی

این جدا کننده‌ها در صورت استفاده در کناره خیابان‌ها و یا به عنوان عامل جدا کننده دو سمت خیابان، به علت زاویه کم لبه‌های آنها در واقع نقش هدایت‌کننده را بازی کرده و به هنگام برخورد کناره‌ی خودرو منجر به بروز کمترین خسارت و از طرفی مانع عبور خودرو به مسیر روبه‌رو و تصادف از روبه ‌رو می‌شوند. قیمت نیوجرسی بتنی یکی از عوامل تعیین کننده پروژه های شهری محسوب میشود.

از مینی نیوجرسی و نیوجرسی بتنی می‌توان برای پیشگیری از وقوع برخی حوادث ناگوار و پیش بینی نشده‌ای چون برخورد خودرو با عابران پیاده و یا کارگرانی که در یک پروژه عمرانی در حال فعالیت هستند استفاده کرد. شرکت‌های ساختمانی بهتر است به دو دلیل از موانع ساخته شده از بتن مثل بلوک‌های مینی نیوجرسی استفاده کنند.

اولین مورد، همانطور که گفتیم جلوگیری از برخورد رانندگان به سطح یا منطقه‌ای است که حتی از بتن آسیب‌زا یا خطرناک‌تر است. مورد دوم زمانی است که کارگران ساختمانی در امتداد مناطق پرسرعت مستقر هستند و برای محافظت از آنها در برابر تصادفات اتومبیل نیاز به موانع بتنی دارند. موانع پلاستیکی، حتی زمانی که با آب یا ماسه پر شده باشند، نمی‌توانند مانند یک مانع بتنی، خودروی سریع السیر را متوقف کنند.

از کاربردهای دیگر استفاده از این سازه‌ها می‌توان به منظور جلوگیری از دورزدنها و خلاف کردن راننده‌ها در محل‌های مورد نیاز قرار داده و از بروز تصادفات و اتفاقات ناگوار پیشگیری کرد.

از این سازه‌ها می‌توان برای هدایت ترافیک، به صورت موقت به عنوان موانع امنیتی ضد ترریستی و یا به عنوان ابزار سیل بند، هدایت کردن مسیر رودخانه و یا تقسیم بندی خیابان و به باندهای متعدد و همچنین در جنگل‌ها برای پیشگیری از گسترش آتش استفاده نمود.

از دیگر مزایای استفاده از بلوک‌های مینی نیوجرسی بتنی می‌توان به محکم و مقاوم بودن آنها اشاره کرد که به راحتی شکسته نشده و می‌توانند گزینه‌های خوبی برای پروژه های بلند مدت باشند.

امکان عبور دادن لوله از داخل قطعات مینی نیوجرسی نیز وجود دارد و حتی می‌توان روی بدنه این سازه‌ها شبرنگ نیز نصب کرد.

چگونه می‌توان اقدام به خرید مینی نیوجرسی نمود؟

اولا به هنگام خرید مینی نیوجرسی حتما بهتر است به نکاتی چون کیفیت محصول، کاربری آن، سابقه شرکتی که این محصول را از آن خریداری خواهید کرد دقت نمایید. چرا که بسته به هدفی که اقدام به خرید این سازه‌ها می‌کنید می‌توانید در ابعاد مختلف با مشخصات مختلف این محصول را سفارش داده و بهترین بهره را از آن ببرید.

از سوی دیگر ممکن است در صورت خرید بلوک‌های مینی نیوجرسی از شرکت‌های نامعتبر محصولی را تهیه نمایید که از نظر مقاومت نسبت به کاربری که شما برای آن در نظر دارید ضعیف باشند، پس بهتر است به هنگام خرید درباره نوع و مقدار مواد مصرفی در ساختار آن نیز توجه کرده و درباره آنها پرس‌وجو نمایید.

اصول طراحی و ساخت قالب‌های مینی نیوجرسی

قالب‌های نیوجرسی ساخت کاملا یکپارچه و بدون درزی دارند و بسته به نوع کاربری و نوع پروژه عمرانی و البته به دلیل شکل خاصی که دارند می‌توانند ابعاد مختلفی داشته باشد ولی به طور معمول این قالب‌ها به طول‌های ۴ و ۶ متری تهیه می‌شوند. قالب‌های نیوجرسی مفصل‌دار به صورت نر و ماده تهیه می‌شوند و نسبت به قالب‌های لولایی از استحکام و مقاومت بالاتری در مقابل برخورد خودرو برخوردار هستند، از سوی دیگر ارتفاعی که در طراحی این قالب‌ها در نظر گرفته می‌شود به گونه‌ای است که نور ماشین‌هایی که از سمت مقابل خیابان و از روبه‌رو می‌آیند چشم رانندگان را اذیت نکرده و منجر به بروز تصادف و سوانح نگردد.

انواع اتصالات در مینی نیوجرسی چیست؟

یکی از خاص‌ترین ویژگی‌‎های نیوجرسی بتنی نحوه اتصال آنها بهم است، از انواع اتصالات سازه نیوجرسی می‌توان به نیوجرسی مفصلی اشاره کرد که نیاز به مفصل‌های نر و ماده در محل اتصال دارند تا بتوانند اتصالی محکم با یکدیگر تشکیل دهند. برخی از این سازه‌ها نیز بدون اتصال و برخی دیگر به صورت اتصالات کام و زبانه ساخته می‌شوند. پس داشتن انواع قطعات مسلح و اتصالات جانبی نوعی مزیت مهم برای این سازه‌ها به شمار می‌آید چرا که باعث سهولت در نصب در مدت کوتاه و به صورت یکنواخت می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + سیزده =