می دانید ماسکهای چند لایه قبل از کرونا چه کاربردی داشتند؟

حال که همه ما به خاطر رهایی و پیشگیری از کرونا مجبور به استفاده از ماسک هستیم ممکن است استفاده نخستین آن را از یاد برده باشیم. کرونا باعث شد ماسکها که تا پیش از این تنها استفاده پزشکی داشتند استفاده عمومی پیدا کنند. یکی از ماسکهایی که به تازگی بسیار رایج شده است ماسک سه بعدی است که لایه های متعددی (معمولا پنج لایه) دارد. در این مطلب در این مورد صحبت خواهیم کرد که این ماسکها تا پیش از این چه کاربردی داشتند و در چه مواردی استفاده می شدند.

 

یکی از کاربردهای رایج استفاده از این ماسکها برای افرادی بود که بیماری های خطرناک تنفسی داشتند. بیماری های ویروسی یا دیگر بیماری های مسری که راه انتقال آن ها از راه دهان بود می توانست به راحتی اطرافیان این افراد را نیز به همان مشکل دچار کند. یکی از مواردی که در زمان پیش از کرونا این ماسکهای چندلایه سه بعدی استفاده می شده است برای این افراد بوده است. افرادی که بیماری های خطرناک تنفسی داشتند ماسک چندلایه می زدند تا از انتقال بیماری به دیگران جلوگیری شود.

 

دیگر موردی که این ماسک ها استفاده می شدند برای افرادی بود که به تازگی عمل جراحی کرده بودند و یا به هر دلیلی سیستم ایمنی بدن آن ها بسیار ضعیف شده بود. این افراد به راحتی می توانستند بیمار شوند و به خصوص آلودگی های تنفسی می توانست برای آن ها خطرناک باشد. این افراد با توجه به تجویز پزشک در بسیاری از موارد از این ماسک ها استفاده می کردند.

 

افرادی با سوابق آلرژی های پوستی نیز می توانستند به جای استفاده از ماسک های ساده تر از این ماسک های برجسته چندلایه استفاده کنند. به دلیل فاصله ای که این ماسکها بین دهان و صورت با لایه داخلی ماسک ایجاد می کنند، احتمال بروز آلرژی های پوستی با استفاده از این ماسکها بسیار کمتر می شود.

 

پزشکان و کارکنان مراکز خطرناک پزشکی مانند کسانی که در جایی کار می کنند که خطر میکروبی بالایی وجود دارد نیز می توانند از این ماسک ها استفاده کنند. لایه های ملت بلون متعدد استفاده شده در این ماسکها باعث فیلتراسیون بالاتر آن ها شده است که برای این افراد بسیار عالی خواهد بود.

 

کرونا اما کاری کرد که استفاده از این ماسک ها رایج تر شود. در هیچ زمانی تا این اندازه ماسک های چندلایه سه بعدی مورد استفاده قرار نگرفته بودند.

 

به امید روز رهایی از ماسک و پیروزی در برابر ویروس کرونا. روزی که دیگر شاهد مرگ و بیماری هیچ انسانی بر روی زمین به خاطر این ویروس نباشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 9 =