نحوه دریافت گذرنامه و ویزا

چگونگی دریافت گذرنامه

یکی از مهم ترین مدارکی که برای خروج از یک کشور و سفر به کشور های دیگر به آن نیاز می باشد گذرنامه است، این مدرک جهت شناسایی شما در کشوری که می خواهید به آن سفر کنید مورد استفاده قرار می گیرد. شما می بایست برای اخذ گذرنامه چندین مرحله را سپری کنید این مراحل شامل تکمیل فرم ها و مدارکی است که باید به سفارت مربوطه تحویل دهید. امروزه یکی از رایج ترین و پرطرفدار ترین سفر های به کشور ایتالیا می باشد، ایتالیا به دلیل برخورداری از جاذبه های دیدنی و شرایط بسیار خوب زندگی همه ساله افراد زیادی را برای گردش و یا زندگی به سمت خود جذب می کند. برای سفر به ایتالیا نیز باید حتما گذرنامه دریافت نمایید و بعد از آن باید برای دریافت وقت سفارت ایتالیا اقدام نمایید، متقاضیان بعد از اخذ وقت سفارت ایتالیا باید برای مصاحبه به سفارت رفته و برای اخذ ویزا اقدام نمایند.

پاسپورت یا گذرنامه جزء آن دسته از مدارکی رسمی شناسایی می باشد که از جانب دولت برای اتباع و شهروندان صادر می شود. این مدارک از تابعیت کشور مربوطه حاکی می شود. افراد ایرانی برای دریافت گذرنامه باید به یکی از دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه و درخواست خود را اعلام کنند و پس از واریز هزینه لازم به حساب های بانکی مشخص و تکمیال مدارک برای اخذ پاسپورت آن ها را به باجه از پیش تعیین شده تحویل دهند. چنانچه برای سفر ایتالیا تصمیم دارید حتما در نظر بگیرید که پیش از دریافت وقت سفارت ایتالیا باید پاسپورت خود را بگیرید.

اخذ گذرنامه و پاسپورت هیچ محدودیت سنی برای متقاضیان ندارد و همه افراد در هر سنی می توانند برای خود پاسپورت جداگانه ای داشته باشند، حتی نوزادان تازه متولد شده نیز می توانند پاسپورت داشته باشند. بعد از درخواست گذرنامه و ارائه مدارک مورد نیاز بین ۷ الی ۱۰ روز برای ارائه پاسپورت زمان لازم است.

شاید جالب باشد بخوانید :

در ایران نیز برای افرادی که قصد خروج از کشور را دارند ارائه گذرنامه الزامی می باشد، براساس قانون و مقررات پاسپورت یا گذرنامه سند یا مدرکی است که از جانب ماموران صلاحیت دار دولت جهت اقامت و سفر صادر می گردد. همه شهروندان ایرانی برای خروج از ایران و سفر به کشور دیگری باید گذرنامه ارائه دهند، به عبارتی گذرنامه از آن دسته مدارکی است که تابعیت و هویت مسافر را نشان می دهد. فراموش نکنید خروج افراد با تابعیت ایرانی از کشور بدون گذرنامه غیرقانونی می باشد. یکی از مدارک مورد نیاز برای اخذ وقت سفارت ایتالیا گذرنامه می باشد به همین دلیل است که می گوییم پیش از دریافت وقت سفارت ایتالیا باید برای پاسپورت اقدام نمایید.

انواع گذرنامه ایرانی

  • گذرنامه عادی: این نوع گذرنامه همان گذرنامه توریستی می باشد که به شهروندان متقاضی می دهند و با در اختیار داشتن این گذرنامه افراد می توانند به منظور گردش، تجارت و تحصیل به کشور های گوناگونی سفر کنند. شما برای سفر و دریافت وقت سفارت ایتالیا نیز باید ازین نوع گذرنامه استفاده نمایید.
  • گذرنامه دیپلماتیک: این گذرنامه برای مقام های سطح بالا و دیپلمات ها مورد استفاده قرار می گیرد، البته در بسیاری از موارد سیاست های صدور ویزا برای افرادی که این گذرنامه را دارند با اشخاص معمولی متفاوت خواهد بود.
  • گذرنامه خدمت: این نوع گذرنامه برای افراد کارمند می باشد که در دولت خدمت می کنند، این افراد به منظور سفرهای کاری خود باید براساس قوانین دیپلمات گذرنامه خدمت دریافت نمایند.

چه افرادی نمی توانند گذرنامه اخذ نمایند؟

  • کسانی که در خارج از کشور سابقه جرایمی داشته اند.
  • افرادی که بدهی مالی دارند و یا از اجرای ثبت اسناد و دادگستری برخوردار می باشند.
  • کسانی که براساس اعلامات مقام قضائی اجازه خروج از کشور را ندارند.
  • کسانی که خروج آن ها بر خلاف مصلحت جمهوری اسلامی می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − 2 =