نحوه شستن لباس نجس با ماشین لباسشویی

برخی از لباس‌ها ممکن است در طول روز نجس شوند و به پاکسازی نیاز داشته باشند. شستن لباس نجس در دین اسلام از احکام و شرایط خاصی برخوردار است که باید بر اساس آن‌ها عمل کرده و در طول این روند به نکات جزئی آن توجه کنید.
خیلی از افراد تصور می‌کنند که ماشین لباسشویی نمی‌تواند نجاست را به‌طور کامل پاک کند و از بین ببرد. به همین دلیل در ادامه درباره بی‌پایه و اساس بودن این شبهات و نحوه شستن لباس نجس با ماشین لباسشویی و حکم لباس نجس در لباسشویی صحبت می‌کنیم.

لباس‌ها در ماشین لباسشویی به طور کامل پاک می‌شوند یا در شستشوی دستی؟

به‌طور یقین می‌توان گفت شستشوی لباس نجس با دست در تمیزی کامل آن تأثیر زیادی دارد؛ چراکه هنگام پاکسازی دستی با دقت زیاد لباس را می‌شوییم. البته خیلی از افراد هم از دست زدن به نجسی احساس خوبی ندارند و ترجیح می‌دهند لباس را در ماشین لباسشویی بشویند.

شما برای پاکسازی کامل این کثیفی‌ها می‌توانید ابتدا لباس را در لباسشویی بشویید و دوباره آن را با دستتان پاکسازی کنید تا کامل تمیز شود. همچنین می‌توانید لباس را برای تمیزی کامل در لباسشویی چندین‌بار بشویید.

حکم شرعی درباره شستن لباس نجس در لباسشویی

استفاده از ماشین لباسشویی برای شستن لباس‌های نجس و ادرار روی تشک احکام شرعی زیادی دارد که شما هنگام شستشو می‌توانید به این موارد دقت کنید. همچنین با رعایت آن‌ها در هنگام شستن لباس نجس با ماشین لباسشویی، از تمیزی آن مطمئن شوید.

 

حکم لباس نجس در لباسشویی

 

  • از جمله این احکام شرعی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد‌:
  • اگر نجسی به‌طور کامل پاک شود اما بو یا رنگ آن بماند، اشکال ندارد.
  • اگر در شسته شدن کامل لباس نجس شک دارید، باید تا زمانی‌که کثیفی به‌طور کامل از بین برود، لباس را بشویید.
  • برای شستن لباس نجس در لباسشویی از برنامه شستشوی متناسب با آن استفاده کنید تا پاکسازی کامل انجام گیرد.
  • پس از طی تمام مراحل شستشو و خشک کردن، قسمت‌های مختلف لباس را بررسی کنید تا نجسی آن پاک شده باشد.
  • در صورت باقی ماندن آلودگی باید دوباره لباس را بشویید.
  • اگر احساس می‌کنید که لباس کامل تمیز و پاک نشده، باید فرایند شستشو را تکرار کنید.
  • همچنین با از بین رفتن کامل نجاست و باقی ماندن بو یا رنگ آن می‌توان دوباره آن را پوشید و استفاده کرد.

آیا آب ماشین لباسشویی نجس می‌شود؟

یکی از مسائلی که بعد از شستن لباس نجس با ماشین لباسشویی پیش می‌آید، درباره کثیف بودن آب باقیمانده در داخل ماشین است.

در صورتی که لباس‌ها به ماشین لباسشویی برخورد کنند، آب داخل آن هم می‌تواند کثیف باشد. همچنین اگر پس از شستشو آب به‌طور کامل تخلیه نشود و در کف ماشین باقی بماند، می‌تواند نشان‌دهنده باقی ماندن نجسی در لباس باشد.

آب جاری‌شده از لوله‌ها پس از شستن لباس نجس نیز کثیف است. اما اگر از آن آب برای پاکسازی دوباره لباس نجس استفاده نشود، می‌تواند نشان‌دهنده پاک بودن آب باشد.

البته در حالت کلی آب ورودی به لباسشویی و آب خروجی از آن کثیف است اما همه این آب‌ها نجس نیستند.

شستن لباس نجس با ماشین لباسشویی دوقلو

درباره شستشوی لکه خون روی مبل و لباس نجس با استفاده از ماشین لباسشویی دوقلو سؤالات زیادی وجود دارد که همگی در پی اطمینان از پاکسازی کامل نجسی هستند.

 

حکم لباس نجس در لباسشویی

 

برای شستن لباس نجس با ماشین لباسشویی دوقلو بهتر است لباس‌های کثیف را با لباس‌های دیگر در ماشین قرار ندهید.

همچنین در صورت قرار دادن تمام لباس‌ها در ماشین، باید آب آن را کامل تخلیه کنید. البته اگر آب به همه قسمت‌های لباس‌های نجس برسد و پس از آن ماشین لباس را به‌طور کامل خشک کند، نجسی آن تمیز می‌شود.

شستن لباس اداری نجس با لباسشویی

پارچه‌های به‌کار رفته در لباس‌های اداری آسیب‌پذیر هستند و به همین دلیل شستن لباس‌ نجس با ماشین لباسشویی باعث کاهش کیفیت آن‌ها می‌شود‌.

بنابراین باید لباس اداری را با دقت زیاد و به‌صورت دستی بشویید تا آسیبی به آن نزنید. البته اگر نمی‌خواهید نجسی را با دستتان پاکسازی کنید، می‌توانید لباس را در ماشین لباسشویی بیندازید که باید قبل از این کار چند نکته مهم را رعایت کنید.

برای پاکسازی نجاست از لباس اداری باید به رنگ آن توجه کرده و از مایع لباسشویی مناسب استفاده کنید؛ به‌طور مثال لباس سفید بهتر است با مایع مخصوص شسته شود تا آسیب وارده به لباس شما کاهش پیدا کند.

همچنین در ماشین لباسشویی از برنامه شستشوی مناسب برای پاکسازی پارچه‌های حساس استفاده کنید و بهتر است آب مورد استفاده دمای زیادی نداشته باشد؛ چون می‌تواند به بافت لباس آسیب جدی بزند. اگر لباسشویی شما خراب شده است و نمیتوانید از تنظیمات مناسب استفاده کنید اولین انتخاب شما باید تعمیر لباسشویی ال جی باشد. علاوه‌بر این تهیه لباس از برند‌های معتبر باعث کاهش آسیب به لباس شما در این شرایط می‌شود.

نجسی لاستیک ماشین لباسشویی

شستن لباس نجس با ماشین لباسشویي می‌تواند باعث کثیفی لاستیک لباسشویی نیز شود. لاستیک به‌دلیل تماس با انواع لباس‌های داخل ماشین بسیار کثیف است؛ بنابراین حتی اگر خودتان قسمتی که از این لاستیک را لمس کردید، دست‌هایتان را بشویید.

دما و حرارت زیاد این قسمت در لباسشویی باعث کثیفی‌های مختلف و کپک زدن آن می‌شود؛ در نتیجه از کثیف‌ترین قسمت‌های لباسشویی است.

سعی کنید هنگام باز و بسته کردن ماشین یا قرار دادن لباس در داخل دستگاه لباسشویی، سایر قسمت‌های ورودی آن را لمس نکنید.

وجود لباس نجس در ماشین لباسشویی باعث افزایش کثیفی در قسمت‌های داخلی ماشین می‌شود که نباید به آن دست بزنید. همچنین برای پاکسازی لاستیک ماشین لباسشویی بهتر است از دستکش استفاده کنید.

 

 

طهارت لباس‌ها در ماشین‌های لباسشویی اتوماتیک

طبق تمام احکام شرعی اگر پس از پاکسازی عین نجاست از روی لباس، یک‌بار با آب کر شسته شود و اگر پس از پاکسازی یک‌بار در داخل ماشین لباسشویی قرار بگیرد و سپس با آب قلیل شسته شده و پاک شود، لباس تطهیر خواهد شد.

تطهیر با ماشین لباسشویی پس از ۲ بار شستشو انجام می‌شود اما در برخی از احکام دفعات آبکشی لباس نجس ۳ مرتبه است.

با چه شرایطی لباس نجس در ماشین لباسشویی پاک می‌شود؟

برای شستن لباس نجس با ماشین لباسشویی و اطمینان از پاکسازی آن باید آب کر مثل آب لوله‌کشی وجود داشته باشد.

آب‌های مضاف مثل گلاب نمی‌توانند نجاست را پاک کنند. آب مورد استفاده باید پاک باشد و بو یا رنگ یا مزه نجاست را به خود نگیرد. همچنین پس از آبکشی نباید عین نجاست در آب بماند.

علاوه‌بر این پس از انجام پاکسازی و برطرف کردن عین نجاست، اگر لباس در آب کر یا جاری به‌طور کامل فرو برود و آب تمام قسمت‌های آن را دربربگیرد، پاکسازی می‌شود ولی پس از آن باید آب لباس را بگیرید.

در داخل لباسشویی در شستشوی اول نجاست پاک می‌شود اما پس از ۳ بار شستن از طریق آب کر، تمام قسمت‌های آن پاکسازی خواهند شد. در حکم شستن لباس جنب با لباسشویی نیز همین موارد باید رعایت شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × یک =