نسل چهارم روشنایی با لامپ های ال ای دی (LED)

در طول تاریخ بشر، نسل اول روشنایی شمع بوده، نسل دوم لامپ رشته ای بوده که توسط ادیسون اختراع شده است،  و نسل سوم لامپ فلورسنت.

اکنون نسل چهارم روشنایی با فناوری ال ای دی (LED) انقلابی در زمینه روشنایی بر پا کرده که در طول این سالیان اخیر بر بازار روشنایی تسلط پیدا کرده است.

از آنجایی که نیک هولونیاک از جنرال الکتریک اولین ال ای دی (LED) قابل مشاهده (GaAsP) را اختراع کرد، در دهه ۶۰ قرن گذشته میلادی، ال ای دی (LED) قرمز و سبز رنگ متولد شد و پس از آن زرد در ۷۰ و سبز در ۹۰ بود.

ال ای دی (LED) سبز رنگ به همراه مواد فلورسانس زرد، نور سفید ساطع می کند.

بنابراین، فناوری ال ای دی (LED) از سمت نمایشگر سنتی به سمت فناوری های پیشرفته امروزی می رود تا جای لامپ های رشته ای و لامپ فلورسنت را بگیرد. با مزایای بی نظیری از قبیل بهره وری انرژی، طول عمر طولانی، پاسخ سریع ، ال ای دی (LED) در بازار روشنایی روز به روز محبوب تر می شود.

بازار لامپ های ال ای دی (LED) در ابتدای شروع این نسل

نسل های متفاوت روشنایی در طول زمان

wafer نیمه هادی نمی تواند هیچ نوری را قبل از بسته بندی به صورت گلوله ساطع کند، بنابراین بازار از دو قسمت EPI-Wafer و بسته بندی تشکیل شده است.

پتانسیل لامپ های روشنایی ال ای دی (LED) در ابتدای این نسل از روشنایی

طبق آمار، در سال ۲۰۰۵ ارزش کپسوله سازی به ۱۱.۴٪ افزایش یافت و به ۶.۷ میلیارد دلار رسید.

در شروع نسل چهارم روشنایی ژاپن بزرگترین کشور تولید کننده لامپ های روشنایی ال ای دی (LED) در جهان بود که ۴۶٪ از بازارهای جهانی را به خود اختصاص داده و پس از آن چین تایوان با ۱۷٪ قرار دارد.

این میزان در سال ۲۰۰۸ تخمین زده شده بود، ارزش بازار بسته بندی جهانی تا ۹/۱ دلار آمریکا همراه با نرخ متوسط ​​افزایش ۱۰.۹٪ خواهد بود.

در یک پیش بینی دیگر، میزان نیاز جهانی به لامپ های روشنایی ال ای دی (LED) سفید رنگ در حدود ۴.۵ میلیارد قطعه تخمین زده شد، و پیش بینی شد که از سال ۲۰۰۸، این رقم با نرخ افزایشی که نزدیک به ۳۰ درصد است به ۹.۸ میلیارد که بیش از دو برابر است افزایش خواهد یافت.

سهم بازار تلفن های همراه در استفاده از لامپ های ال ای دی (LED)

بزرگترین استفاده کننده در سال ۲۰۰۵ تلفن های همراه بوده اند ۶۸ درصد سهم بازار را داشتند.

به دلیل اشباع بازار تلفن همراه و رشد آهسته، همچنان تا سال ۲۰۰۸ نیز به عنوان بیش ترین استفاده کننده بودند، اما سهم بازار آن ها به ۴۰ درصد کاهش یافت، این مورد در حالی بود که استفاده از لامپ های روشنایی ال ای دی (LED) در خودرو ها و سیستم روشنایی به رشد سریع تری می رسید، از ۱۰٪ به ۲۲٪ و از ۲٪ به ۱۵٪ و برای تلویزیون LCD و کامپیوتر ، تا ۷٪ و ۶٪ نیز رسید.

طبق مطالعه موسسه تحقیقاتی Nomura، از آنجا که تقاضای زیاد تلفن همراه در کشورهای پیشرفته پاسخ داده شده بود، سرعت رشد فناوری ال ای دی (LED) کند خواهد شد که منجر به کاهش قیمت ال ای دی (LED) سفید به طور قابل توجهی می شد.

این مورد منجر به رشد بازار لامپ های روشنایی ال ای دی (LED) سفید و گردش مالی به میزان ۱۰ درصد در طول سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ از ۱.۷۴ میلیارد دلار به ۲.۸۴ شد.

نیروی محرکه از منبع نور ال ای دی (LED) سفید رنگ پشتی است برای صفحات بزرگ LCD و تجهیزات اتومبیل لازم است.

سهم شرکت های تولید کننده لامپ های روشنایی ال ای دی (LED) در ابتدای نسل

در ابتدای نسل، تکنیک های تولید لامپ های روشنایی ال ای دی (LED) سفید عمدتا در یک شرکت ژاپنی استفاده می شد که ۷۲٪ از کل بازار را اشغال می کرد.

در این میان، Nichia فقط ۴۱.۲٪، Citizen 17.8٪ OSRAM OPTO 13.7%  Toyota Gosei 12.9٪ را تشکیل می دادند.

با دیدن این بازار امیدوار کننده، از طریق تحقیق و توسعه و همکاری تولید، بسیاری از شرکت های غربی از جمله Fairchild Agilent و شرکت های کره ای و تایوانی در بازار ال ای دی (LED) شرکت و رقابت را در این نسل سنگین تر کردند.

با این حال بازار Nichia نه تنها کاهش می یابد، بلکه با انجام بازآرایی، برخی از شرکت های تولیدی جدیدی نیز در این نسل بوجود می آیند.

کاربرد لامپ های ال ای دی (LED) در این نسل روشنایی

انواع دما و رنگ های لامپ های ال ای دی (LED)

لامپ های روشنایی ال ای دی (LED) سفید رنگ بیشتر برای تلفن های همراه، دوربین های دیجیتال، کنسول های بازی قابل حمل به عنوان منبع نور پشت اعمال می شدند.

طبق آمار سال ۲۰۰۴، میزان کاربرد آن بسیار زیاد بود، تلفن همراه ۶۹٪، دوربین دیجیتال ۶۷٪، دوربین فیلمبرداری دیجیتال ۸۰٪ و کنسول بازی قابل حمل حتی به ۱۰۰٪ نیز می رسید.

دوربین های دیجیتال پیشرفته و نمایشگر فیلمبرداری و مانیتور پخش مجدد به تصاویر با کیفیت بالا احتیاج دارند، بنابراین لازم است ازاین نسل از ال ای دی (LED) به عنوان منبع نور پشت استفاده شود.

علاوه بر این، خودروها نیز به نورپردازی های مختلفی نیاز دارند، فناوری نسل جدید ال ای دی (LED) به عنوان محصول جایگزین در این بازار نفوذ کرد و برای اولین بار در این نسل به صفحه داخلی و سیستم نورپردازی داخلی اعمال شد.

کاربرد لامپ های روشنایی ال ای دی (LED) در ابتدای نسل

در ابتدای نسل میزان کاربرد لامپ های روشنایی ال ای دی (LED) فقط ۱۲٪ -۲۴٪ بود، اما تا سال ۲۰۰۸ به ۶۷٪ رسید، متوسط ​​میزان ال ای دی (LED) های مورد استفاده در پنل حدود ۱۸ عدد بود و تا سال ۲۰۰۸ به ۲۵ عدد رسید.

کاربرد فناوری ال ای دی (ال ای دی (LED)) در سیستم روشنایی اتومبیل شامل چراغ های مه شکن، چراغ های گردان و ترمز و غیره است.

چراغ های اتومبیل نیاز های ویژه ای دارند که شامل عمر طولانی با اطمینان بالا (بیش از ۱۰ سال) است اما فقط به این موارد محدود نمی شود.

در این نسل از روشنایی ال ای دی (LED) سفید به خودی خود باید در روشنایی، شار نوری، بازده روشنایی، انتشار گرما به خصوص در لامپ جلو نیز پیشرفت بیشتری می داشت، در آن زمان راندمان روشنایی لامپ هالوژن مورد استفاده ۱۷ ~ ۲۰ lm / w بود، شار تابشی تقریباً ۱۵۰۰ lm، عمر ۳۰۰ ~ ۵۰۰ ساعت بود اما هنوز LED نمی توانست چنین مقادیری را تحمل کند.

پیش بینی های انجام شده در خصوص رشد استفاده از لامپ های ال ای دی (LED)

طبق انتظارات، میزان استفاده از فناوری ال ای دی (LED) در خودرو از ۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۵ به ۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰ افزایش یافت، گزارشات دیگر نشان داد که خودرو هایی که از لامپ های روشنایی ال ای دی (LED) سفید استفاده می کردند تا سال ۲۰۱۰ به میزان ۱۰ درصد رسیدند.

در مرحله دوم این نسل روشنایی، ال ای دی (LED) سفید که به عنوان منبع نور پشت برای کامپیوتر و تلویزیون و برای روشنایی عمومی استفاده می شد، به رشد زیادی در بازار رسید وبه یک رقیب برای استفاده از CCFL به عنوان منبع نور پشتی تبدیل شد

در زمینه لوازم با ابعاد کوچک که شامل تلفن همراه، دوربین دیجیتال و مانند آن میشد، عملکرد و هزیته مهم نبود و نه تنها ال ای دی (LED) از CCFL پیشی گرفت بلکه بسیار بالغ نیز شد.

اما در صفحات نمایش LCD با ابعاد بزرگ، این نسل از ال ای دی (LED) سفید دارای فاصله زیادی بود و از نظر هزینه، هیت سینک، غواص IC بسیار بالغ نبود.

لپ تاپ ها از سال ۲۰۰۵ شروع به استفاده از آن ها به عنوان منبع نور کردند، سپس به OA و Television گسترش یافت و تخمین زده شد که به تولید دسته ای برسد و میزان استفاده از این فناوری در تلویزیون LCD در سال ۲۰۰۸ به ۱۰ درصد تخمین زده شد.

ورود به بازار برای فناوری ال ای دی (LED) کار ساده ای نبود

در مورد روشنایی نیز، علاوه بر لامپهای رشته ای سنتی و لامپهای فلورسنت، سایر لامپهای کم مصرف نیز هر روزه در حال تولید و ورود به بازار بودند، اگرچه با داشتن روشنایی، عمر بالا، لامپ های روشنایی ال ای دی (LED) هنوز هم دارای جنبه های کمبود مانند عمر، انتشار گرما، نرخ تایید و همچنین قیمت بالا بود که دستیابی به محبوبیت را دشوار می کرد.

بازده انواع مختلف لامپ های روشنایی

بازده لامپ رشته ای از الکتریسیته به چراغ فقط ۵٪ -۱۰، لامپ فلورسنت ۲۲ تا ۲۵ درصد، و ال ای دی (LED) 25 تا ۳۵ درصد است، اما میزان تحول تئوری آن تا ۹۰ درصد تخمین زده می شد، بنابراین وقتی این عدد ۵۰% می شود، از نظر صرفه جویی در انرژی و هزینه چندین برابر کمتر از لامپ فلورسنت و رشته ای خواهد بود.

با این اوصاف، زمانی که فناوری ال ای دی (LED) از موانعش مانند مقیاس تولید و فناوری عبور کرد، به پتانسیل عظیمی در بازار دست یافت.

پیش بینی روند فروش لامپ های روشنایی ال ای دی (LED)

آماری که از رولاند هایتس در ۴۶ سال گذشته منتشر شده بود پیش بینی می کرد که میزان تولید ال ای دی (LED) در سال ۲۰۰۸ در هر ۱۸-۲۴ ماه دو برابر خواهد شد و با محاسبه آن تا سال ۲۰۲۵ این نسل بر بازار لامپ های روشنایی تسلط خواهد یافت.

این دو مزیت بی نظیر فناوری ال ای دی (LED) مثل بهره وری انرژی و سازگاری با محیط زیست باعث می شود که این نسل از فناوری قطعاً بهترین انتخاب برای نورپردازی عمومی باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.