نشانه ها و علائم ناتوانی جنسی

ناتوانی جنسی در آقایان مشکل شایعی خصوصا در سنین بالا می باشد. هرچند در سنین جوانی هم گاهی فرد دچار این مشکل می شود ولی در سنین جوانی بیشتر زمینه روانی دارد و مشکل ساختاری و ارگانیک نمی باشد. در نتیجه درمان ناتوانی جنسی جوانان بیشتر معطوف به پیدا کردن زمینه عصبی و حل آن مشکل می باشد. اما در سنین بالا معمولا علت ناتوانی جنسی، مشکلات زمینه ای مثل دیابت و چربی خون و مشکلات عروقی است و نیازمند بررسی کامل می باشد

نشانه ها و علائم ناتوانی جنسی

ناتوانی جنسی اصولا در دو شکل خود را نشان می دهد.

 • اختلال نعوظ – اختلال نعوظ هم عموما بر اثر کاهش خونرسانی به آلت تناسلی و مشکلات عروقی است و درمان خاص خود را می طلبد.
 • کاهش میل جنسی(لیبیدو) – کاهش میل جنسی هم می تواند زمینه روحی و افسردگی داشته باشد و هم بر اثر کاهش هورمون های جنسی فرد باشد.

در مجموع باید ذکر کنیم که تمام این مشکلات جنسی با روشهای مختلف قابل درمان است و تقریبا مشکل غیر قابل درمانی در این حوزه نداریم. همچنین هیچ سنی برای پایان روابط جنسی در آقایان وجود ندارد و اینکه از سن خاصی فرد اظهار کند که از ما گذشته است اشتباه است چرا که در فلسفه خلقت هم بین مرد و زن در این زمینه تفاوت وجود دارد و هورمون جنسی آقایان حتی در سنین بالای ۱۰۰ هم ترشح میشود و این نیاز را در فرد ایجاد میکند. فقط کافیست برای ناتوانی جنسی خود به اورولوژیست خوب مراجعه نمایید تا درمان مناسب را دریافت کنید.

اورولوژیست در مواجهه با چنین بیمارانی قطعا در اولین قدم شرح حال کاملی از بیمار می گیرد. نکات مهم در شرح حال بیماران سابقه:

 • عملهای جراحی
 • بیماریهای مادرزادی
 • فشارهای عصبی و روانی
 • فشارخون
 • دیابت
 • مصرف داروهای مختلف
 • چربی خون

اختلال نعوظ

تمام این موارد به نوعی فرد را مستعد اختلال نعوظ می نمایند. در ادامه با معاینه بیمار خصوصا معاینه ناحیه تناسلی میتوان به علل احتمالی آن پی برد. بر اساس سر نخ های به دست آمده در قسمتهای فوق اورولوژیست آزمایشات تخصصی متناسب را درخواست مینماید. عموما این آزمایشات از نمونه خون بررسی می شوند.

در بسیاری موارد آقایان مسن، ناتوانی جنسی را در سن خود طبیعی می دانند و به اورولوژیست مراجعه نمی کنند. باید توجه کنیم که ناتوانی جنسی در هیچ سنی برای یک مرد طبیعی محسوب نمی شود. یعنی آقایان حتی در سنین بالای ۸۰ سال هم باید توانایی نعوظ و نزدیکی را داشته باشند. دلیل این امر هم این است که آقایان فرایندی مثل یائسگی خانمها را تجربه نمی کنند و ترشح هورمون تستوسترون تا پایان عمر ادامه دارد.

 

اختلال نعوظ حاد یعنی اختلال نعوظی که ناگهانی رخ داده و اخیرا هم ایجاد شده است. این نوع اختلال جنسی عموما در جوانها ایجاد میشود و معمولا زمینه روحی و روانی دارد. در شرح حال این بیماران حتما به مواردی از فشارهای شدید عصبی برمیخوریم. اما اختلال نعوظ مزمن که به تدریج ایجاد شده و ابتدای بیماری خفیف بوده و الان شدید شده عموما در افراد مسن دیده میشود و معمولا علت ارگانیک دارد. یعنی عضو تناسلی بیمار یک مشکل جدی دارد و این مشکل معمولا اختلال در عروق خونرسانی کننده آلت و گاهی اعصاب آلت میباشد. درمان موارد حاد متکی بر رواندرمانی میباشد و موارد مزمن بر اساس علت ایجاد کننده خواهد بود.

کاهش میل جنسی

ناتوانی های جنسی که با میل جنسی نرمال همراهند عموما نشانه ای از وضعیت نرمال هورمون های جنسی هستند و معمولا آزمایش هورمونی فرد نرمال میباشد. در موارد همراه با کاهش میل جنسی دو حالت متصور است یکی اختلالات روحی مثل افسردگی که بیمار میل خود را به هر چیز لذتبخشی از دست داده است و حالت دوم اختلال هورمون جنسی که فقط میل به نزدیکی و جنس مخالف ندارد. در این موارد اخیر آزمایش هورمونهای جنسی بیمار مختل میباشد و بیمار برای درمان باید هورمون دریافت کند.

درمان ناتوانی جنسی

درمان ناتوانی جنسی هم بر اساس تشخیص علت آن متفاوت است. این درمانها میتواند به صورت مشاوره و اطمینان بخشی در موارد با علل روانی باشد تا مواردی که خونرسانی اختلال خفیف دارد و با دادن قرصهای مخصوص بهبود می یابد. در موارد پیچیده و پیشرفته تر نیاز به تزریق هورمون و یا تزریق داروهای خاص به آلت تناسلی میشود. مرحله آخر و پایانی درمان ناتوانی جنسی برای موارد مقاوم به درمان استفاده از پروتز یعنی آلت مصنوعی برای بیمار است. این روش پایانی بسیار پر مخاطره و با هزینه های بسیاری همراه است.

آیا برای درمان اختلال جنسی ویاگرا مصرف کنیم؟

اما یک نکته بسیار مهم و حیاتی برای خوانندگان این مقاله این است که به هیچ وجه توصیه نمیشود که بیمار برای درمان ناتوانی های جنسی مستقیما به داروخانه مراجعه و داروی معمولی و ظاهرا بی خطری مثل ویاگرا را مصرف کند. این دارو یک تداخل بسیار مرگبار با داروهای قلبی دارد. به نحوی که مصرف همزمان آن با داروهای نیتراتی قلب منجر به کاهش شدید و کشنده فشارخون میشود و هیچ درمانی هم ندارد و به راحتی میتواند به مرگ بیمار منجر شود. همین موضوع راجع به بعضی داروهای غیر استاندارد گیاهی هم صادق است چرا که گاهی از ترکیبات مشابه این دارو استفاده میکنند و منجر به عوارض ناگواری میشوند.

 

 

آماری در مورد اختلالات جنسی در مردان

تخمین زده می‌شود که ناتوانی جنسی مردان در بیش از ۱۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان دیده شود و در کشور استرالیا این آمار به حدود ۲۵ درصد مردان می‌رسد. جالب است بدانید حدود هشت و نیم درصد از این افراد دچار اختلال نعوظ شدید هستند. در یک مطالعه، ۹.۶ درصد از افراد گزارش کردند که اختلالات آنها به صورت موقتی است،۸.۹ درصد گزارش دادند که در اغلب موارد برای آنها رخ می‌دهد و ۱۸.۶ درصد از اختلال نعوظ همیشگی رنج می‌برد. از این تعداد حدود ۱۱.۶ درصد درمان شده‌اند. در یک آمار جالب‌تر مشخص شده است که حدود ۱۴ درصد از مردان به استفاده از این درمان‌ها دسترسی دارند.

این مطلب را نیز از دست ندهید:  ۸ غذای مناسب و مفید برای آلت تناسلی مردان و تاثیر آن در تقویت اسپرم

ناتوانی جنسی مردان به هیچ وجه عادی نیست، اما ممکن است به دلایل مختلفی مانند پیر شدن، شایع‌تر و شدیدتر باشد. مطالعه نشان داده در مورد کشور استرالیا نشان می‌دهد که میزان این اختلال در گروه‌های سنی مختلف به ترتیب زیر است:

 • ۲۰-۲۹ سال: ۹.۲٪؛
 • ۳۰-۳۹ سال: ۸.۴٪؛
 • ۴۰-۴۹ سال: ۱۳.۱٪؛
 • ۵۰-۵۹ سال: ۳۳.۵٪؛
 • ۶۰-۶۹ سال: ۵۱.۵٪؛
 • ۷۰-۷۹ سال: ۶۹.۲٪؛
 • ۸۰+ سال: ۷۶.۲٪.

بنابراین قابل تصور است که این مشکل در افراد کهنسال و پیر بیشتر دیده شود.

ارتباط بین ناتوانی جنسی مردان و سرطان

بین ۱۰ تا ۸۰ درصد از بیماران مبتلا به سرطان مشخص شده است که به نوعی از مشکلات جنسی مانند اختلالات نعوظ مبتلا هستند. البته این آمار با توجه به نوع سرطان و همچنین روشهای درمان متفاوت است. عوامل مختلفی مانند شیمی درمانی، تغییر در وضعیت بدن به دلیل کاهش وزن، ریزش مو و تأثیر جراحی، تغییرات هورمونی و همچنین درمان سرطان در منطقه لگن به طور مستقیم در بروز این مشکل نقش دارد.

مشکلات جنسی در بسیاری از بیماران سرطانی به طور ویژه سرطان پروستات گزارش شده است. البته این مشکلات برای افرادی که به سرطان سایر قسمتهای بدن مبتلا هستند هم گزارش شده است. از جمله این موارد سرطان ریه (۴۸٪ بیماران)، بیماری هوچکین (۵۰٪) و سرطان گلو (۶۰٪) و سرطان سر و گردن (۷۴-۳۹٪) هستند.

روند به وجود آمدن چنین اختلالاتی

عوامل مختلفی در بروز ناتوانی جنسی مردان نقش دارند که برخی از آن‌ها تأثیر بزرگتری دارند. از جمله به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • سن
 • شرایط پزشکی مانند دیابت و بیماری قلبی عروقی؛
 • شرایط عصبی، از جمله مبتلا به زوال عقل، مولتیپل اسکلروز، سکته مغزی، یا نخاع یا آسیب پشتی؛
 • ضایعه نخاعی، جراحی پروستات، priapism قبلی، دوچرخه سواری طولانی مدت (> 4 ساعت در هفته، بسته به محل و موقعیت بدن)؛
 • افسردگی و استرس؛
 • فشار خون بالا؛
 • چاقی؛
 • افزایش کلسترول؛
 • سیگار کشیدن؛
 • برخی داروها (برخی از داروهای ضد افسردگی، به ویژه SSRIs، دیورتیک ها و دیگران)؛
 • داروهای الکل و تفریحی مانند کوکائین و هروئین ممکن است در ابتدا تحریک جنسی را تحریک کنند، با وجود اینکه استفاده طولانی مدت باعث اختلال در عملکرد نعوظ شده است.
 • اگر فردی در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی در طی سن متوسط باشد (سیگار کشیدن، چاقی، کلسترول بالا)، در معرض خطر افزایش اختلال نعوظ است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.