نمونه دادخواست مطالبه مهریه با سند عادی

بررسی نمونه دادخواست مطالبه مهریه با سند عادی

برای مطالبه مهریه دو راه را می توان پیشنهاد کرد که بسته به شرایطی که زوج و زوجه دارد، یکی از این دو راه را انتخاب می نمایند که در ادامه به نمونه دادخواست مطالبه مهریه به آن ها به طور کامیل می پردازیم:

  • تقدیم دادخواست مطالبه مهریه به دادگاه خانواده به خواسته مطالبه مهریه و تامین خواسته که همان توقیف اموال است. (حال اگر خواهان اگر توانایی پرداخت هزینه دادرسی را نداشته باشد (هزینه دادرسی ۳/۵ درصد کل مهریه می باشد) می تواند همراه با دادخواست، درخواست اعسار پرداخت هزینه دادرسی را نیز انجام دهد.)
  • دومین راه به اصطلاح اجرای مهریه و یا به اجرا گذاشتن مهریه می باشد. برای انجام آن به اداره اجرای ثبت مراجعه می کنند و درخواست صدور اجرائیه و توقیف اموال را می خواهند. به طور کل این روش مخصوص طلب مهریه نیست و در موارد دیگر مانند اسناد لازم الاجرا نیز قابل اعمال می باشد.

اجرای مهریه به هر دو طریق گفته شده امکان پذیر است و امکان دارد که به صورت ترکیبی بتوان از آن ها استفاده نمود، اما پیشنهاد می شود قبل از هر اقدامی اگر شما فردی عادی هستید که درباره حقوق و قوانین چیزی نمی دانید، به یک وکیل مجرب مراجعه کنید.

نمونه دادخواست مطالبه مهریه با سند عادی

در راستای بررسی نمونه دادخواست مطالبه مهریه با سند عادی باید گفت، مهریه می‌ تواند به صورت یک تعهد حقوقی در قالب یک سند عادی مطالبه شود. این بستگی دارد که در هر کشور و جامعه قوانین چگونگی ثبت و اثبات مهریه را تنظیم کند. در برخی کشورها، مهریه می‌ تواند به صورت رسمی در قرارداد ازدواج ثبت شده و به عنوان یک سند حقوقی قابل اثبات باشد. در این صورت، اگر یکی از طرفین عهد خود را نقض کند، طرف دیگر می‌ تواند با ارائه این سند به مراجع قضایی ادعای خود را ثابت کند و از حقوق خود استفاده کند.

همچنین، در برخی موارد، مهریه ممکن است به صورت عادی و بدون ثبت رسمی در قرارداد ازدواج توافق شود. در این صورت، اثبات و مطالبه مهریه ممکن است دشوارتر باشد و باید به اطلاعات و شواهد دیگری که در دسترس هستند، اعتماد کرد. برای این منظور، می‌ توان از شواهد مانند شاهدان، مکاتبات قبل و بعد از ازدواج، فاکتور ها یا رسید های پرداخت مهریه و مستندات دیگر استفاده کرد. در هر صورت، برای اطمینان بیشتر و در صورت نیاز به اثبات مهریه، معمولاً توصیه می‌ شود که توافقات و مقررات ازدواجی، از جمله مهریه، به صورت کتبی و منظم ثبت شوند و در صورت امکان، به صورت رسمی و قانونی به ثبت برسند.

نمونه دادخواست مطالبه مهریه با سند عادی

ارائه نمونه دادخواست مطالبه مهریه با سند عادی

حال که با روش های مطالبه مهریه آشنا شدیم به نمونه دادخواست مطالبه مهریه با سند عادی و شرح این دادخواست می پردازیم:

خواهان : ______

خوانده : ___

وکیل : __

تعیین خواسته و بهای آن

۱- الزام خوانده به پرداخت _ عدد سکه بهار آزادی (مهریه) علی الحساب مقوم به ___ تومان

۲- توقیف اموال و تامین خواسته به میزان مهریه و خواسته از اموال خوانده

۳- الزام به تادیه هزینه های دادرسی و حق الوکاله

دلایل و منضمات دادخواست

۱- رونوشت مصدق نکاحیه

۲- رونوشت مصدق شناسنامه زوجین

۳- وکالت نامه

شرح نمونه دادخواست مطالبه مهریه با سند عادی

ریاست محترم دادگاه

با سلام به جناب عالی و تقدیم احترام
به استحضار جناب عالی می رساند آقای و خانم _ در تاریخ به موجب سند نکاحیه شماره سری دفترخانه شماره (در اینجا شهر نیز باید ذکر شود) با تعداد سکه بهار آزادی به عقد دائم یکدیگر درآمده اند. با نظر به این که پرداخت مهریه در سند نکاحیه عندالمطالبه تعیین گردیده است تقاضای صدور حکم مبنی بر الزام خوانده (خوانده در واقع همان زوجه است) به پرداخت تعداد _ سکه از سکه مهر تعیین شده را دارد. لذا استدعا دارد وفق مقررات موضوعه حکم مقتضی را در این خصوص صادر نمایید.

نمونه دادخواست مطالبه مهریه با سند عادی

بررسی حق مهربه و مطاله آن

بهتر است در راستای بررسی نمونه دادخواست مطالبه مهریه با سند عادی، مهریه را بررسی کنیم. مهریه به عنوان یک مفهوم فرهنگی و حقوقی در برخی کشورها و جوامع وجود دارد، به خصوص در جوامعی که از سیستم حقوقی اسلامی پیروی می‌ کنند. مهریه به طور کلی به میزان و یا ارزشی که به عنوان مهریه از طرف زوج به عنوان یکی از اجزای قرارداد ازدواج به عروس یا همان زوجه پرداخته می شود.

مهریه در اسلام، به عنوان یک حق حقوقی برای زن در زمان ازدواج تعریف می‌ شود. مهریه نمادی از تعهد و توجه شوهر به زوجه است و به عنوان یک ابزار حمایتی برای زن در صورت جدایی و یا وفات شوهر و نیز به عنوان یک منبع مالی برای زن در طول زندگی مشترک مطرح می‌ شود. مهریه می‌ تواند در قالب پول، مال، مسکن، وسایل خانگی یا هر نوع دارایی دیگری که زوج و عروس توافق کرده‌اند، پرداخت شود.

نمونه دادخواست مطالبه مهریه با سند عادی

مهریه همچنین می‌ تواند به عنوان یک نماد عقد و تعهد ازدواجی بین دو طرف در نظر گرفته شود و نشان دهنده وفاداری و تعهد طرفین به یکدیگر است. مقدار و نوع مهریه ممکن است بسته به فرهنگ، قوانین و شرایط محلی در هر جامعه و کشور متفاوت باشد. در برخی موارد، قانون ممکن است مقرر کند که یک حداقل مهریه مشخص وجود داشته باشد، در حالی که در موارد دیگر، طرفین آزاد هستند تا در مورد مقدار و نوع مهریه توافق کنند.

نمونه دادخواست مطالبه مهریه با سند عادی با مراجعه به وکیل

استفاده از وکیل خانواده می‌ تواند برای مطالبه مهریه بسیار مفید باشد. وکیل خانواده یک حقوق‌دان با تخصص در زمینه قوانین خانواده و مسائل مرتبط با ازدواج، طلاق و حقوق خانواده است. این وکیلان تخصص و تجربه لازم را در حوزه مهریه و دیگر مسائل مرتبط دارند و می‌ توانند به شما در رسیدگی به این مسئله کمک کنند. مراجعه به وکیل خانواده در مورد مهریه و دیگر مسائل مرتبط با ازدواج و طلاق بسیار مفید است و دارای مزایا و دلایل زیر است:

  • تخصص حقوقی: وکیل خانواده تخصص و تجربه لازم در زمینه قوانین خانواده دارد و با جزئیات و جریانات قانونی مرتبط با مهریه آشنا است. این تخصص به وی امکان می‌ دهد تا به طور کامل درک کند که چگونه مطالبه مهریه را در قوانین و براساس شرایط شما پیگیری کند.
  • راهنمایی حقوقی: وکیل خانواده می‌ تواند به شما راهنمایی کند که چگونه ادعای مهریه را مطرح کنید و بهترین روش‌ ها و راهکار های قانونی را برای دستیابی به حقوق خود در این زمینه ارائه دهد. در واقع راهنمایی های وکیل خانواده به مهریه ختم نمی شود ک موارد بسیار دیگری از جمله حضانت فرزندان، پرداخت مهریه بهد از فوت، طلاق و… را شامل می شود.

نمونه دادخواست مطالبه مهریه با سند عادی

  • مذاکره کننده حاذق: وکیل خانواده می‌ تواند نقش مهمی را در مذاکرات با طرف مقابل شما داشته باشد. او می‌ تواند به عنوان وکیل شما در مذاکرات حضور یابد و تمام تلاش خود را برای به دست آوردن نتیجه ای مقبول برای هر دو طرف انجام دهد. برای مثال در خیلی از موارد زوجه برای طلاق خود به مشکل می خورد و وکیل راه های مختلفی را جلوی پای او می گذارد تا بتواند به هدف خود راحت تر دست یابد.
  • نماینده قضایی: اگر نیاز به رسیدگی قضایی و دادگاه دارید، وکیل خانواده می‌ تواند نماینده قانونی شما در دادگاه باشد و در دفاع از حقوق شما اقدام کند. او با فرایند قضایی آشنا است و می‌ تواند به شما راهنمایی کند و به صورت قانونی حقوق شما را دفاع کند. در واقع بهتر است که از یک وکیل مجرب مشاوره بخواهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.
  • کاهش استرس و فشار: با داشتن یک وکیل خانواده حرفه‌ ای، شما می‌ توانید بار استرس و فشار این مسئله را کم کنید. چرا که وکیل متخصص می تواند با تخصص و علمی که از قوانین دارد، از حق شما دفاع کند و این اطمینان را به شما بدهد که به حق خود خواهید رسید و برای آن تلاش می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 14 =