نکاتی مهم برای خرید کلید لمسی

اگر قصد خرید کلید لمسی داشته باشید، توجه به برخی نکات ضروری است. عدم توجه به این نکات می تواند در آینده تجربه کاربری ناخوشایندی را برای شما به یادگار بگذارد. کلید لمسی یک تکنولوژی نسبتا جدید است. این کلیدها جایگزین کلیدهای روشنایی سنتی می شوند. مکانیزم عملکرد کلیدهای لمسی متفاوت از کلیدهای سنتی است. در کلیدهای سنتی یک کنتاکت (پلاتین) مکانیکی وظیفه قطع و وصل جریان را بر عهده دارد.

در کلیدهای لمسی کنترل جریان توسط دو بخش مجزا انجام می شود. مدار قدرت کلید وظیفه قطع و وصل جریان را بر عهده دارد. این بخش کلید با ولتاژ برق شهر در ارتباط است به همین دلیل به مدار قدرت موسوم شده است. مدار قدرت برای قطع و وصل جریان نیاز به فرمان های کنترلی دارد که توسط مدار فرمان صادر می شوند. مدار فرمان از قطعات الکترونیکی متفاوتی از جمله یک میکروکنترلر ساخته می شود.

کلید لمسی چگونه کار می کند؟

اگر از یک کلید سنتی استفاده کنید با هر بار تغییر حالت کلید، وضعیت لامپ تغییر خواهد کرد. تا اینجای کار بین کلید لمسی و کلید سنتی مشترک است. کلید لمسی نیز با هر بار لمس توسط کاربر، وضعیت مدار قدرت را تغییر می دهد. اما نکته مهمی که قبل از خرید کلید لمسی باید بدانید، تفاوت های عملکرد کلید لمسی و کلیدهای معمولی است. زمانی که کلید را لمس می کنید، کنترل کننده کلید فرمان تغییر وضعیت را برای مدار قدرت صادر می کند.

مدار قدرت پس از دریافت فرمان وضعیت رله را تغییر می دهد. تغییر وضعیت رله منجر به تغییر وضعیت لامپ شده و فرمان کاربر اجرا می شود. این فرآیند تا پایان عمر مفید کلید ادامه دارد. نمونه دیگری از کلیدهای لمسی، کلیدهای هوشمند هستند. کلید لمسی هوشمند علاوه بر کنترل به صورت محلی، به کمک موبایل و از راه دور نیز کنترل می شود.

راهنمای خرید کلید لمسی

پس از اشنایی مختصر با عملکرد کلید لمسی به بیان نکات مهمی که هنگام خرید کلید لمسی باید به آن توجه کنید می پردازیم.

نکته اول: جنس رویه کلید را جدی بگیرید

کلیدهای لمسی با رویه های مختلفی به بازار عرضه می شوند. شیشه کریستال و همچنین پلکسی گلس (شبه کریستال) رایج ترین متریال های مورد استفاده برای رویه کلید لمسی هستند. پلکسی گلس فرآیند تولید راحت تری دارد، قیمت خرید اولیه آن پایین تر است و در نتیجه هزینه تمام شده کلید پایین تر خواهد بود. البته این تفاوت در مقایسه با کلیدهای لمسی با رویه کریستال قابل تامل است.

رویه پلکسی مقاومت بسیار پایینی در برابر خش دارد. حتی تمیز کردن کلید با یک پارچه زبر می تواند خش های زیادی را بر روی کلید ایجاد کرده و زیبایی آن را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. از سوی دیگر کلیدهای با رویه کریستال جلوه بیشتری دارند و زیبایی محیط را بیشتر می کنند.

کلید چند پل نیاز دارید؟

دومین نکته ای که در خرید کلید لمسی باید به آن توجه کنید، تعداد پل کلید است. برخلاف کلیدهای سنتی، کلیدهای لمسی تعداد پل متنوعی دارند. کلیدهای لمسی یک پل، دو پل، سه پل و چهار پل به صورت گسترده توسط شرکت های مختلف تولید می شوند. همچنین برخی شرکت ها کلیدهای ۶ پل، ۸ پل و حتی کلیدهایی با تعداد پل بیشتر نیز تولید می کنند.

برآورد دقیق تعداد پل مورد نیاز می تواند به میزان قابل توجهی در هزینه های شما صرفه جویی کند. هزینه یک کلید ۴ پل به مراتب پایین تر از دو عدد کلید ۲ پل است. هنگام تعیین تعداد پل کلید زیرساخت سیم کشی موجود را بررسی کنید و از امکان ترکیب کلیدها برای رسیدن به تعداد پل بیشتر مطمئن شوید.

کلید استاندارد بخرید

عامل تعیین کننده دیگری که در هنگام خرید کلید لمسی باید به آن توجه کنید، استاندارد بودن کلید است. با وجود اینکه متاسفانه هنوز استاندارد داخلی در این زمینه تنظیم نشده است، استانداردهای بین المللی متنوعی در این زمینه تدوین شده است. از جمله مهمترین استانداردهای بین المللی در این حوزه می توان به CE (اجازه صادرات به اتحادیه اروپا) و IEC (عدم تداخل الکترومغناطیسی) اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.