نکاتی که در مورد تصاویر سایت مهم است

در این مطلب می خواهیم به استانداردهایی بپردازیم که مهم است به آن ها توجه داشته باشید. این استانداردها در مورد عکس ها و تصاویری است که قرار است برای قسمت های مختلف سایت بخواهید از آن ها استفاده کنید. می دانید که تصاویر بسیار مهم هستند و بدون آن ها سایت شما هیچ نیست. درست مانند بدن انسان سایت هم یک اسکلت دارد که این اسکلت همان شاکله اصلی سایت و کدنویسی است. یک قسمت بصری هم دارد که دیگران از بدن ما می بینند. این قسمت خارجی در مورد وبسایت گرافیک و موارد دیداری است.

 

رعایت سایز ها و اندازه ها با توجه به قسمت مورد استفاده

اول از همه باید در نظر داشته باشید که قرار است این عکس را در چه جایی مورد استفاده قرار بدهید. فرض می کنیم که قرار است برای صفحه اصلی سایتمان یک ظاهر حرفه ای بسازیم. می خواهیم این ظاهر را با استانداردهای کلی بسازیم. پس مهم است نکات ریزی را رعایت کنیم. به طور مثال قرار است که یک ردیف داشته باشیم که در آن سه عکس و یا سه بنر در کنار یکدیگر به نمایش در می آیند. پس اگر طول و عرض بیش از حد بزرگ باشد تنها موجب افزایش سرعت لود سایت و کند شدن سایت خواهیم شد. چرا که این تصاویر در نهایت آن قدری کوچک می شوند که در کنار یکدیگر و در کنار دو بنر دیگر به درستی دیده شوند. این اندازه ها را پس از چند بار تجربه نیز به دست خواهید آورد. بطور پیشنهادی سایز مناسب شما در صورتی که قرار است در یک ردیف سه بنر داشته باشید ۷۰۰ در ۳۵۰ است. همین طور اگر قرار است یک ردیف دوتایی داشته باشید می توانید اندازه ۸۰۰ در ۴۰۰ و یا ۸۰۰ در ۳۵۰ را به کار ببرید. برای ردیف چهارتایی از تصاویر و بنرها نیز اندازه ۴۵۰ در ۲۵۰ یا ۴۵۰ در ۲۰۰ می تواند مناسب باشد. البته با توجه به این که می خواهید تصاویرتان مربع باشند یا حالت کشیده داشته باشند می توانید ارتفاع عکس را کمتر یا بیشتر کنید. اندازه ای که به طور مثال اعلام شد سایز هایی است که بیشتر سایت های بزرگ در طراحی عکس سایت خود به خصوص برای صفحه اصلی از آن ها استفاده می کنند.

 

توجه به پس زمینه و رنگ ها برای کنترل حجم کلی

شاید جالب باشد بدانید که گرافیست هایی که به صورت حرفه ای در پروژه های وبسایت های مطرح کار می کنند حتی می دانند از چه رنگ هایی در کنار چه رنگ هایی استفاده کنند تا تصاویری با حجم بسیار کم بسازند. این تصاویر سبک باعث می شوند که سایت در کسری از ثانیه لود شود. بدیهی است که این رعایت حجم باید در کنار اصل زیبا سازی عکس باشد. عکس کم حجمی که کیفیت ندارد و یا بسیار زشت و نامناسب است هرگز نمی تواند برای سایت شما مناسب باشد. هر چه بک گراند بنر شما شلوغ تر باشد حجم نهایی عکس بیشتر خواهد شد. حتی اگر هم بخواهید با نرم افزارهای مختلف این حجم را کنترل کنید باز هم حجم نهایی آن قدر کم نخواهد شد. اگر هم بخواهید حجم را بسیار پایین بیاورید عکس کیفیت خودش را از دست می دهد. و بدیهی است که کنترل حجم و کاهش حجم باید تا آن جایی انجام شود که عکس شما در نهایت کیفیت لازم را داشته باشد. به طور مثال اگر روی عکس شما یک متن وجود دارد این متن نباید تار و یا حالت ناواضح پیدا کند.

 

رعایت سبک بنرهای کنار هم

این یکی از موارد ریز است که باعث می شود صفحه ای بسیار زیبا داشته باشید. اگر می خواهید طراحی سایت زیبا و گرافیکی داشته باشید باید به سبک عکس ها و هماهنگی آن ها توجه داشته باشید. به طور مثال می توانید از چند آیکون برای یک ردیف استفاده کنید. آیکون ها بهتر است در یک سبک باشند. به طور مثال می توانید از چند آیکون فلت در کنار هم و یا چند آیکون سه بعدی در کنار هم استفاده کنید. این که هر آیکون مربوط به چه چیزی باشد به موضوع سایت شما و رسته کاری تان بستگی دارد. به طور مثال اگر یک فروشگاه هستید آیکون ها می توانند مربوط به پشتیبانی آنلاین، پرداخت درمحل، ارسال سریع، ضمانت اصالت کالا باشند.

 

استفاده از رنگ ها و طرح های جذاب برای عکس های متحرک

استفاده از یک اسلایدر در بالای سایت به شما کمک می کند سایتی جذاب تر و مهیج تر داشته باشید. اسلایدر قسمتی است که به کمک کدهای جاوا اسکریپت کار می کند و تصاویر را به صورت لغزان و متحرک و باجلوه هایی خاص نشان می دهد. در بیشتر سایت ها از اسلایدر استفاده می کنند. در وبسایت های فروشگاهی اسلایدرها جنبه تبلیغاتی دارند و بسیار مهم هستند. فروشگاه های اینترنتی بسیار پر بازدید با تغییر تصاویری که در اسلایدر به کار می برند سعی می کنند همه محصولات و دسته بندی ها را به کاربران خود معرفی کنند. بد نیست بدانید که با تعویض هر عکس و درج یک عکس خوب برای اسلایدر این فروشگاه ها فروش بسیار زیادی از آن کالا را تجربه می کنند.

بهتر است در طراحی های بنرهایی که در این قسمت به کار می برید توجه ویژه ای داشته باشید. این بنر ها نقش کلیدی در خرید مشتریان و حتی اعتمادسازی دارند. بدیهی است که استفاده از عکس ها و بنرهای ساخته شده با کیفیت و جذاب مشتریان شما را بیشتر می کنند. البته میزان جذب مشتری به تعداد بازدید کننده شما و این که برند شما چه قدر شناخته شده است هم بستگی دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + 14 =