نکات مهم در تولید محتوا

محتوای خوب پایه و اساس یک سایت را تشکیل می‌دهد. اگر نتوانید در کنار تمام کارهایی که برای پیشرفت سایت خود انجام می‌دهید، محتوای با کیفیتی تولید کنید، هیچ پیشرفتی در سایت شما حاصل نخواهد شد. در واقع محتوای یک سایت، ارزش و اعتبار آن را مشخص می‌کند. حالا برای اینکه بتوانید محتوا و مقالات با کیفیتی بنویسید باید نکاتی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم را یاد بگیرید.

شناخت مخاطب سایت

قبل از شروع نوشتن مقاله ابتدا باید مخاطبان خود را ارزیابی کنید. یعنی اینکه باید بدانید مخاطب هدف شما، چه سبک نوشته‌ای را بیشتر دوست دارد، رنج سنی آن‌ها در چه محدوده‌ای است، در مقاله شما به دنبال جواب چه سوالی می‌گردد و… . با دانستن مواردی که گفتیم، می‌توانید مقاله مفید و کاربردی‌تری بنویسید. زیرا توانسته‌اید مخاطب را به خوبی آنالیز و درک کنید.

عنوان جذاب و مناسب

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند در دیده شدن مقالات شما توسط مخاطبان کمک کند، انتخاب عنوان صحیح است. در واقع عنوان اولین چیزی است که مخاطب را به خود جذب می‌کند. در ضمن انتخاب عنوان مناسب باعث می‌شود که سایت شما در رتبه بهتری در صفحه نتایج SERP گوگل قرار بگیرد. عنوان جذاب و مناسب، یکی از فاکتورها و نکات مهم در تولید محتوا متنی محسوب می‌شود که حتما باید به آن توجه کنید.

شروع جذاب

بعد از انتخاب عنوان صحیح، شروعی جذاب می‌تواند مخاطب را به خواندن ادامه مقاله ترغیب کند. زمانی که کاربر وارد سایت شما می‌شود مدت زمان کوتاهی فرصت دارید که او را به خواندن مقاله خود جذب کنید. پس شروع خوب مقاله می‌تواند تاثیر بسزایی در جذب مخاطب داشته باشد. بهتر است در ابتدای مقاله درباره مواردی که می‌خواهید درباره آن‌ها صحبت کنید توضیح مختصری دهید.

استفاده از تصویر

همانطور که می‌دانید یکی از راه‌های جذاب‌تر کردن مقاله و فضای سایت استفاده از تصاویر است. تجربه نشان داده که مخاطب‌ها خیلی بیشتر با محتوای تصویری ارتباط برقرار می‌کنند. همچنین پیامی که از طریق تصویر به کاربر منتقل می‌شود، در ذهن او بسیار ماندگارتر است. به همین علت اگر دقت کنید متوجه خواهید شد که اکثر سایت‌های موفق از تصاویر خوبی در مقالات خود استفاده می‌کنند.

هرگز از محتوای کپی استفاده نکنید

حتی استفاده از یک محتوای کپی (تصویر یا متن) می‌تواند به راحتی سایت شما را نابود کند. هرگز از محتوای کپی استفاده نکنید و زحمات خود را به باد ندهید. زیرا نه تنها گوگل سایت‌هایی که از محتوای کپی استفاده می‌کنند را جریمه خواهد کرد، بلکه سایت شما نزد کاربران هم دیگر اعتباری نخواهد داشت.

ارتباط با مخاطب

باید لحن و سبک نوشتار خود را به گونه‌ای انتخاب کنید که مخاطب بتواند به راحتی با مطالب سایت ارتباط برقرار کند. به این توجه کنید که افراد مختلفی با سطح اطلاعات متفاوت قرار است مطالب شما را بخوانند. پس هرچه موضوعات را به زبان ساده‌تر توضیح دهید و کمتر از کلمات سخت و پیچیده استفاده کنید، کاربر بهتر می‌تواند مطالب را درک و با آن‌ها ارتباط برقرار کند.

مختصر بنویسید

باید سعی کنید که مطالب را تا حد امکان مختصر و خلاصه توضیح دهید. در واقع گزافه‌گویی باعث می‌شود که کیفیت محتوای شما کاهش یابد و مخاطب از مطالعه آن خسته شود. پس هرچه مطالبی که می‌نویسید مختصر و مفیدتر باشد، بیشتر مورد پسند کاربر واقع خواهد شد و قاعدتا از کیفیت بیشتری برخوردار است. ارتباط با مخاطب، یکی از نکات مهم در تولید محتوا متنی محسوب می‌شود.

از لحن خاصی استفاده کنید

سعی کنید در نوشته‌های خود از یک لحن خاص استفاده کنید تا کاربر پس از خواندن چندین مقاله از سایت شما به آن لحن عادت کند و دیگر مطالب سایت شما را به وسیله آن سبک نوشتار بشناسد. در واقع شما لحن بخصوصی را برای سایت خود در نظر گرفته‌اید که مخاطبان آن را صرفا مختص سایت شما می‌دانند. انجام این کار می‌تواند در برندسازی و معرفی سایت هم به شما کمک کند.

مطالب را دسته‌بندی کنید

بهتر است که مطالب خود را با تیترهای H1 تا H6 تقسیم‌بندی و منظم کنید. در واقع بهتر است که مقاله را بدون استفاده از تیترها یا Heading ننویسید. استفاده از زیر تیتر یا Subheading باعث می‌شود مقاله شما از نظم خاصی پیروی کند و انجام این کار ظاهر جذاب‌تری به مقاله می‌دهد. همچنین دیگر نیازی نیست که مخاطب در مطالب شما به دنبال جواب سوال خود بگردد؛ زیرا هر قسمت و موضوع تیتر خاص خود را دارد.

استفاده از کلمات کلیدی

در مقالات گذشته هم چندین بار درباره اهمیت استفاده از کلمات کلیدی صحبت کردیم. همانطور که می‌دانید استفاده صحیح از کلمات کلیدی مناسب و مرتبط در متن، باعث بالا آمدن سایت شما در گوگل و به دنبال آن بازدید بیشتر خواهد شد. ولی باید توجه داشته باشید که استفاده بی‌رویه از کلمات کلیدی می‌تواند به سایت شما آسیب جدی وارد کند. پس حتما باید چگالی استاندارد کلمات کلیدی در متن را رعایت نمایید.

هدف مقاله را مشخص کنید

باید بدانید هدف مقاله‌ای که می‌نویسید دقیقا چه چیزی است. دانستن این موضوع به انتخاب عنوان، لحن نوشتار، نحوه لینک سازی و… بسیار کمک خواهد کرد. ولی اگر هدف مقاله را ندانید سردرگم خواهید بود و به دنبال آن نمی‌توانید مطلب با کیفیتی برای سایت خود تولید کنید. بنابراین یکی دیگر از نکات مهم در تولید محتوا متنی، مشخص کردن هدف مقاله است. برای مثال اگر وبسایت شما در حوزه سئو فعالیت می کند و یکی از خدمات شما مشاوره سئو است و می خواهید از طریق محتوا فروش این خدمات را بهبود دهید از ابتدا مقاله به نحوی بنویسید که کاربر د پایان تصمیم به خرید خدمات شما داشته باشد.

مقاله را سنگین نکنید

برخی از تولید کنندگان محتوا تصور می‌کنند هرچه در مقالات خود به موضوع‌های بیشتری بپردازند، موفق‌تر خواهند بود و مقاله پرمحتوا‌تری تولید کرده‌اند. در صورتی که انجام این کار بسیار اشتباه است. نهایتا در یک مقاله هزار کلمه‌ای باید به دو موضوع اصلی پرداخته شود. توضیح درباره موضوعات مختلف در یک مقاله فقط کاربر را گیج و خسته می‌کند. بهتر است روی کیفیت مقالات کار کنید و هر مقاله را برای یک موضوع خاص و مشخص تولید کنید.

اطلاعات را فیلتر کنید

سعی کنید اطلاعات و مطالبی که در مقاله خود می‌خواهید بنویسید را از یک فیلتر رد کنید. به عبارت ساده‌‎تر یعنی اینکه در مقاله تنها از اطلاعات ارزشمند استفاده نمایید. برای این کار باید خود را جای مخاطب قرار دهید و بررسی نمایید که در واقع چه اطلاعاتی مورد نیاز او می‌باشد. انجام این کار باعث می‌شود که کیفیت محتوای شما بسیار افزایش پیدا کند و مخاطب از خواندن مطالب سایت خسته نشود. همچنین مقالات شما بسیار کاربردی و مفید خواهند بود.

محتوا تعیین کننده ارزش وب‌سایت شما است

همانطور که گفتیم محتوا یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده ارزش سایت است. در واقع هرچه محتوایی که تولید می‌کنید با کیفیت‌تر باشد، کاربران بیشتری به سایت شما جذب خواهند شد و به دنبال آن امتیاز و رتبه بهتری از گوگل دریافت می‌کنید. همچنین محتوای خوب در سئو (SEO) هم بسیار تاثیرگذار است. تنها کافی است به این نکات مهم در تولید محتوا متنی توجه کنید تا شاهد پیشرفت‌های سایت خود باشید.

تولید محتوا با کیفیت یک امر حیاتی است و پیشرفت یا عدم پیشرفت شما به این موضوع بستگی دارد. اگر با نکات فوق نتوانستید محتوای مناسبی بنویسید می توانید با خدمات سفارش محتوا سایت های دیگر این کار را انجام دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × دو =