هرآنچکه درمورد اره فلکه باید بدانید !

اره فلکه یا اره نواری یکی از رایج ترین و اصلی ترین دستگاه ها در صنایع چوب (نجاری، مبلمان و …) می باشد.

اره های نواری در اندازه ها، نام ها و کاربردهای مختلف تولید می شوند. برای اولین بار در سال ۱۸۰۹، ایده ساخت اره پوسته پوسته توسط ویلیان نیوبری مطرح شد، اما مشکلاتی در دستگاه او وجود داشت.

یکی از مشکلات رایج اره های ساخته شده توسط ویلیام، عمر کوتاه تیغه بود. در سال ۱۸۴۶ یک زن فرانسوی به نام آن پالین تکنیک جدیدی را برای جوش دادن تیغه های اره نواری اختراع کرد که انقلابی در صنعت و استفاده از اره نواری ایجاد کرد. پس از این تغییر به تولید و فروش عمده اره نواری پرداخت.

اره نجاری را می توان به دو مدل عمودی (ایستاده) و افقی تقسیم کرد.

اره نواری افقی

اره فلکه افقی در کارخانه های چوب بری و صنایع بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد و قطر تیغه آنها از ۱۰۰ سانتی متر شروع می شود و در قطرهای بزرگتر نیز موجود می باشد. از این اره ها برای بریدن تنه های ضخیم درختان به قطعات کوچکتر و کنده ها استفاده می شود.

تنه درختان با استفاده از جک برقی یا هیدرولیک روی خط برش قرار می گیرند و اپراتور با استفاده از موتورهای الکتریکی تیغه اره را روی تنه درخت حرکت می دهد. این اره ها با نام (رام اره) نیز شناخته می شوند.

اره نواری عمودی (ایستاده) اره نواری عمودی در اکثر مغازه های نجاری موجود است و بسیار رایج تر از اره نواری افقی است. این اره ها در اندازه های رومیزی برای برش چوب های نازک و سبک برای نجاری و در سایزهای بزرگتر تا قطر ۱۰۰ سانتی متر برای برش اره های قابل حمل استفاده می شود.

اره نواری رایج در کارگاه های نجاری قطر ۶۰ یا ۸۰ دارد.
اره های عمودی پولکی معمولا در کارگاه های نجاری استفاده می شود و برای راه اندازی آن باید برق ۳ فاز داشته باشید. اما اره های ۶۰ یا ۸۰ را می توان با برق تک فاز راه اندازی کرد.
در این مقاله به طور خاص به اره نواری عمودی یا اره نواری عمودی می پردازیم.

بدن

این اره ها معمولا از بدنه چدنی ساخته می شوند. بدنه چدنی بسیار سنگین است و این وزن از تکان خوردن اره در اثر برش و چرخش موتور جلوگیری می کند.

در برخی از مدل های مدرن از بدنه آهنی نیز استفاده می شود که بهتر است پایه های آن را به زمین پیچ کنید تا تنظیمات و دقت اره بر اثر لرزش به هم نخورد.

فلکه

قسمت بعدی اره، پولک های چدنی آن است. دو بال در بالا و پایین اره وجود دارد. هر یک از این لایه ها با استفاده از یک محور و یک بلبرینگ به بدنه متصل می شوند.

صفحه پایین ثابت است، اما صفحه بالایی را می توان به وسیله پیچ های تنظیمی که روی آن تعبیه شده است، بالا و پایین و جلو و عقب برد. حرکت بالا و پایین برای شل کردن و سفت کردن تیغه و حرکت عقب و جلو برای تنظیم تیغه با تیغه پایین است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 18 =