هشدار برای خانم ها: علائم سرطان سینه را جدی بگیرید!

علائم سرطان سینه کدامند؟ سرطان سینه چگونه ایجاد می شود؟ در مورد انواع مختلف این مشکل سلامتی چه می دانید؟ سینه طبیعی چه مشخصات و ویژگی هایی دارد؟ سرطان پستان شایع ترین سرطان در زنان است. بر اساس گزارش موسسه ملی سرطان، این سرطان ۳۳ درصد از موارد سرطان زنان را تشکیل می دهد. سینه بین پوست و دیواره قفسه سینه قرار می گیرد و از مجموعه ای از غدد و بافت چربی تشکیل شده است.

ساختارهای غده ای که لوبول نامیده می شوند به یکدیگر متصل شده و یک لوب را تشکیل می دهند و در یک سینوس ۱۵ تا ۲۰ لوب وجود دارد. شیر از طریق لوله های کوچکی به نام مجرای شیر از لوبول ها به نوک پستان می رسد.

سرطان سینه اگر به موقع شناسایی و درمان نشود، می تواند یک بیماری جدی و تهدید کننده حیات باشد. این مشکل به دلیل تکثیر کنترل نشده برخی از سلول‌های غده پستانی به وجود می آید. تکثیر کنترل نشده اگر منجر به ایجاد سلول‌های بدخیم شود، توانایی جدا شدن از بافت را به دست می‌آورد.

سلول های جدا شده از بافت ایجاد کننده، به سلول‌های اطراف و به مرور زمان به اندام‌های دورتر حمله می‌کنند. از نظر تئوری، تمام سلول‌های سینه می‌توانند باعث ایجاد تومور شوند، اما در بیشتر موارد سرطان از سلول‌های غده‌ای (از لوبول‌ها) یا از سلول‌هایی که دیواره مجاری بافت سینه را تشکیل می‌دهند سرچشمه می‌گیرد.

سرطان پستان می تواند مردان را نیز تحت تأثیر قرار دهد. سرطان سینه مردان کمتر از ۱ درصد از کل سرطان های سینه را شامل می شود.

سرطان سینه چگونه ایجاد می شود؟

مانند سایر نئوپلاسم های بدخیم، سرطان سینه نیز نتیجه تجمع آهسته جهش های ژنتیکی توسط DNA یکی از سلول های تشکیل دهنده اندام مربوطه (در این مورد پستان) است. این جهش ها در واقع مسئول پدیده تکثیر کنترل نشده هستند که مشخصه تشکیل و رشد تومورهای بدخیم است.

علیرغم تحقیقات متعدد در این زمینه، پزشکان هنوز علل دقیق جهش های ژنتیکی را که باعث ایجاد سرطان سینه می شوند، شناسایی نکرده اند. اما بین این نئوپلاسم و عواملی مانند جنس، سن، جمعیت، سابقه خانوادگی، سابقه بالینی، سابقه باروری و سبک زندگی ارتباط وجود دارد.

آیا سرطان سینه قابل درمان است؟

حال که با علائم سرطان سینه آشنا شدیم، این پرسش مطرح می شود که آیا مشکل سرطان پستان درمان دارد؟ روش های درمانی موثر آن کدامند؟ روش های درمانی مختلفی برای درمان سرطان پستان وجود دارد و اجرای یکی از آنها به جای دیگری یا ترکیب آنها به عوامل خاصی بستگی دارد که عبارتند از:

محل توده تومور

مرحله بندی و درجه نئوپلاسم. به طور کلی، سرطان سینه در مراحل اولیه و درجه پایین به درمانگر اجازه می دهد تا به درمان های غیر خونی متوسل شود، در حالی که سرطان پستان پیشرفته و درجه بالا، درمانگر را ملزم به استفاده از درمان های بسیار تهاجمی می کند.

وضعیت سلامت عمومی بیمار

یک بیمار در سلامت کامل می تواند حتی یک درمان بسیار تهاجمی را به خوبی تحمل کند. برعکس، بیمار در شرایط بهداشتی نامطمئن به اندازه کافی قوی نیست که در برابر بی رحمانه ترین درمان ها مقاومت کند. در حال حاضر، گزینه های درمانی سرطان سینه عبارتند از:

 • عمل جراحي
 • شیمی درمانی
 • رادیوتراپی
 • هورمون درمانی ضد تومور
 • درمان هدفمند
 • ایمونوتراپی

درمان جراحی برای سرطان سینه شامل برداشتن توده تومور و در صورت تحت تاثیر قرار گرفتن سلول‌های بدخیم نئوپلاستیک، غدد لنفاوی زیر بغل است. جراحی مخصوصاً زمانی مفید است که سرطان در مراحل اولیه است، یعنی زمانی که نئوپلاسم کاملاً محدود می باشد. در حال حاضر، دو گزینه اصلی جراحی وجود دارد: لامپکتومی و ماستکتومی کامل.

لامپکتومی

لامپکتومی همچنین به عنوان جراحی حفظ پستان یا ماستکتومی جزئی شناخته می شود. در این جراحی، هدف از بین بردن توده تومور بدون برداشتن بیش از حد بافت اطراف است.

ماستکتومی کامل

ماستکتومی کامل شامل برداشتن کامل تمام بافت هایی است که سینه بیمار را تشکیل می دهند. لازم به ذکر است که به عنوان یک قاعده، ماستکتومی کامل با بازسازی سینه (ماموپلاستی) همراه است. در این مورد می توان از خدمات جراحی پروتز سینه دکتر ناصر یاهو برای بازسازی ظاهر و زیبایی اندام بیماری که بافت سینه او تخلیه شده است، استفاده کرد.

معرفی انواع سرطان سینه

همانطور که گفتیم، سینه از بسیاری از لوب های غده ای (که خود از چندین لوبول تشکیل شده اند) به وجود آمده است. هر کدام از این لوب ها از طریق یک مجرای شیر ادامه می یابند و در نهایت به نوک پستان می‌رسند.لوب غدد توسط بافت چربی و همچنین عروق خونی و لنفاوی احاطه شده است.

عروق لنفاوی لنف را تا سطح غدد لنفاوی زیر بغل، واقع در زیر بازو، حمل می کنند. این غدد لنفاوی، که مخزن سلول های ایمنی هستند، گاهی اوقات می توانند تحت تأثیر سلول های تومور قرار گیرند. انواع سرطان سینه شامل سه شکل می شود که عبارتند از:

کارسینوم در محل

سلول های سرطانی در کانال ها و لوبول ها باقی می مانند و به بافت های اطراف منتشر نمی شوند.

کارسینوم های نفوذی

در این مورد، سلول های سرطانی به بافت های اطراف مجاری و لوبول ها حمله می کنند. اگر این نوع سرطان به موقع درمان نشود، منجر به تشکیل متاستاز در غدد لنفاوی زیر بغل و باقی قسمت های بدن می شود.

کارسینوم های التهابی

این نوع سلول های سرطانی سینه در سطح پوست قرار دارند.علاوه بر این موارد همچنین اشکال نادرتری از سرطان پستان مانند کارسینوم موسینوس، کارسینوم توبولار و کارسینوم پاپیلاری نیز وجود دارند.

مشخصات یک سینه طبیعی

بر خلاف تصور اغلب افراد پستان های طبیعی ممکن است اندازه یکسانی نداشته باشند. در حدود ۴۵ درصد از خانم ها یکی از پستان ها نسبت به دیگری بزرگتر است. اما توجه داشته باشید که این تفاوت تنها در حجم پستان ها می باشد. سینه طبیعی هیچگونه ترشحی در نوک پستان ندارد و نوک های آن به صورت نرمال هستند.

هر گونه فرورفتگی یا به اصطلاح ناف نوک پستان می تواند آن را از حالت طبیعی خارج کرده و نشان دهنده ایجاد مشکل باشد. همانطور که گفتیم فرورفتگی یا ناف نوک پستان یکی از علائم سرطان پستان است که در مورد سینه طبیعی به هیچ عنوان دیده نمی شود.

همچنین وجود مو در اطراف نوک پستان ها امری طبیعی است. تعداد کمی مو غالبا در اطراف نوک یا بر روی قسمت تیره پوست سینه قرار دارند و رویش آنها هیچگونه نگرانی ایجاد نمی کند.

اگر با این مسئله مشکل دارید می توانید موهای اطراف نوک پستان ها را با استفاده از قیچی کوتاه کنید. در این مورد بهتر است از تیغ استفاده نکنید چرا که هم رشد موهای زیر پوستی بیشتر می شوند و هم احتمال ایجاد عفونت وجود دارد.

پستان های طبیعی غالبا وزنی حدود ۱۵۰ الی ۲۰۰ گرم دارا می باشند. پستان های شیرده سنگین تر بوده و می توانند تا حدود ۵۰۰ گرم وزن بگیرند. به سبب همین وزن بالای پستان ها اغلب خانم ها در زمان شیردهی از کمر درد خود شکایت می کنند.

علائم سرطان پستان کدامند؟

شایع ترین علائم سرطان سینه عبارتند از:

 • وجود یک توده یا ناحیه ای از بافت ضخیم غیر طبیعی در سینه یا به ندرت در نزدیکی زیر بغل یا استخوان ترقوه
 • تغییر در اندازه، شکل و یا ظاهر سینه ها
 • ایجاد گودی های پوستی در قسمت فوقانی سینه
 • پوست سینه که ظاهر پوست پرتقال به خود می گیرد
 • تحریک و قرمزی در پوست سینه
 • درد در ناحیه سینه یا نوک پستان
 • تولید ترشحاتی غیر از شیر مادر از نوک پستان (به دلیل وجود خون، ترشحات ممکن است به رنگ قرمز یا صورتی نیز ظاهر شوند.)
 • قرمزی و یا لایه برداری پوست اطراف نوک پستان یا خود نوک پستان

لازم به ذکر است که برای مشکل سرطان پستان، ترسیم یک تصویر کلاسیک از علائم، دشوار است، زیرا هر بیمار خود یک نوع علامت را نشان می دهد. با این حال، ذکر این نکته نیز صحیح است که در میان انواع علائم سرطان سینه، شایع‌ترین مورد مربوط به ندول‌ها و ضخیم شدن غیرطبیعی بافت‌ها می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × دو =