همه چیز درباره باندینگ دندان

لبخند سالم تقویت کننده اعتماد به نفس است. اگر تغییر رنگ، دندان ترک خورده و شکسته دارید و به دنبال تعمیر ارزان قیمت هستید، برای مشاوره به دندانپزشک خود مراجعه کنید. باندینگ دندان یک روش عالی است. دندانپزشک شما می تواند تشخیص دهد که آیا این روش دندانپزشکی زیبایی برای شما مناسب است یا خیر؟ در غیر این صورت، گزینه های دیگری را برای بهبود ظاهر دندان های شما توصیه می کند.باندینگ دندان چیست؟ دراین مقاله به مزایا ومعایب باندینگ کامپوزیت می پردازیم.

باندینگ دندان چیست؟

باندینگ دندان روشی است که در آن دندانپزشک شما یک رزین کامپوزیت همرنگ دندان را برای ترمیم آسیب به یک یا چند دندان شما اعمال می کند. این یک راه حل مقرون به صرفه است. زیرا به طور قابل توجهی ارزان تر از سایر روش های دندانپزشکی زیبایی مانند انواع روکش ها است. این مقاله همان چیزی است که باید در مورد این فرآیند و همچنین خطرات و هزینه های مرتبط با باندینگ دندان بدانید. باندینگ دندان نسبت به سایر روش های دندانپزشکی زیبایی ساده تر است. به قدری ساده که این روش معمولاً به بیهوشی نیاز ندارد. هم چنین نیازی به چندین بار مراجعه به دندانپزشک هم ندارد.

باندینگ دندان چگونه کار می کند؟

برای شروع این فرآیند، دندانپزشک شما از یک راهنمای سایه برای انتخاب رنگ رزین کامپوزیت استفاده می کند. این دقیقاً با رنگ دندان های طبیعی شما مطابقت دارد. دندانپزشک ابتدا سطح دندان را آماده میکند. سپس از مایعی استفاده می کند که به ماده باندینگ اجازه می دهد به دندان بچسبد. دندانپزشک شما رزین کامپوزیت را روی مایع اعمال می کند. دندان را قالب و شکل می دهد. سپس مواد را با نور فرابنفش سخت می کند.در صورت لزوم، دندانپزشک می تواند پس از سفت شدن رزین، دندان را بیشتر فرم دهد.

چرا باندینگ دندان انجام می شود؟ کاربرد باندینگ دندان چیست؟

دراین بخش به کاربرد باندینگ دندان می پردازیم. کاربرد باندینگ دندان بسیار گسترده می باشد. باندینگ کامپوزیت دندان می تواند نقوص دندان را برطرف کند. برخی افراد از باندینگ برای ترمیم دندان های پوسیده، ترک خورده یا تغییر رنگ داده شده، استفاده می کنند. این روش همچنین می تواند شکاف های کوچک بین دندان ها را ببندد.برای بستن فاصله بین دندان‌ها در صورتی که مشکل ارتودنسی دیگری وجود نداشته باشد می‌توان باندینگ انجام داد.باندینگ دندان همچنین می تواند اندازه دندان را افزایش دهد. به عنوان مثال، شاید شما دندانی دارید که از بقیه کوتاهتر است و می خواهید طول همه آنها یکسان باشد.

تا اینجا با تعریف باندینگ چیست آشنا شدید. حال به مزایای باندینگ دندان می پردازیم.

 • باندینگ کامپوزیت دندان یک روش سریع است.
 • نیازی به زمان کوتاهی ندارد.
 • باندینگ کامپوزیت دندان نیازی به بیهوشی ندارید.
 • می توانید پس از عمل به روال عادی روزانه خود ادامه دهید.
 • کامپوزیت باندینگ دندان یک روش مقرون به صرفه است.

معایب کامپوزیت باندینگ دندان چیست؟

دراین بخش می خواهیم درباره معایب باندینگ دندان صحبت کنیم.معایب کامپوزیت باندینگ دندان چیست؟

 • لکه گیری : دنتال باندینگ با گذشت زمان لکه می گیرد. اما روکش و ونیر در برابر لکه ها مقاومند.
 • دوام :  دنتال باندینگ دوام بسیار بالایی ندارند. لمینت و روکش های دندان در برابر شکستن مقاوم هستند. معمولا عمر طولانی تری نسبت به دنتال باندینگ دارند.

باندینگ دندانها چقدر طول می کشد؟

به طور معمول، باندینگ دندانها بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد. برخی از قرارها ممکن است بسته به وسعت عمل طولانی تر باشد.

انجام باندینگ به چه مقدار زمان نیاز خواهد داشت؟

اکثر روش‌های انجام درمان باندینگ معمولاً در طی یک جلسه‌ی درمانی انجام می‌شوند و بلافاصله پس از آن شما از لبخندی زیبا بهره‌مند خواهید شد. مدت این جلسه‌ی درمانی، با توجه به روش انجام درمان متفاوت خواهد بود.

خطرات باندینگ دندان چیست؟

باندینگ دندانها هیچ خطر عمده ای ندارد.به خاطر داشته باشید که رزین کامپوزیت مورد استفاده در این روش به اندازه دندان های طبیعی شما قوی نیست.این امکان وجود دارد که مواد از دندان واقعی شما بریده شوندیا از آن جدا شوند. با این حال، بریدگی یا شکستگی اغلب با تاج، روکش یا پرکننده اتفاق نمی‌افتد.اگر یخ بخورید، خودکار یا مداد بجوید، ناخن‌هایتان را بجوید، یا غذای سفت یا آب نبات را گاز بگیرید، ممکن است دندان‌های به هم چسبیده دچار شکستگی شوند.رزین همچنین به اندازه سایر مواد دندانپزشکی در برابر لکه مقاوم نیست. اگر زیاد سیگار می کشید یا قهوه می نوشید ممکن است دچار تغییر رنگ شوید.از خطرات باندینگ دندان ها این موارد است.

هزینه باندینگ دندان چقدر است؟

هزینه باندینگ دندان بر اساس محل، وسعت عمل و تخصص دندانپزشک متفاوت است.البته هزینه آن نسبت به انواع روکش ها، لمینت و… بسیار کمتر است. شما باید هر ۵ تا ۱۰ سال یکبار پیوند را تعویض کنید.قبل از تعیین وقت با ارائه دهنده بیمه دندانپزشکی خود مشورت کنید. برخی از بیمه گذاران باندینگ دندان را یک عمل زیبایی می دانند و هزینه آن را پوشش نمی دهند.

مراقبت ازباندینگ دندان

مراقبت از دندان ها به افزایش طول عمر دندان باند شده کمک می کند. نکات مراقبت از باندینگ دندان عبارتند از:

 • حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و روزانه نخ دندان بکشید.
 • از غذاهای سفت و آب نبات اجتناب کنید.
 • ناخن هایتان را نجوید.
 • اجتناب از قهوه، چای و تنباکو در دو روز اول پس از عمل برای جلوگیری از ایجاد لکه.
 • برنامه ریزی منظم برای تمیز کردن دندان ها هر شش ماه یکبار.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + 19 =