همه چیز درباره کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش ساده است که اجازه می دهد تا متخصص زنان و زایمان نگاهی دقیق به رحم شما داشته باشد. انجام این روش حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد و بسیار شبیه به گرفتن پاپ اسمیر است. یکی از بزرگترین تفاوت ها این است که متخصص زنان از یک ابزار بزرگنمایی ویژه به نام کولپوسکوپ استفاده می کند.

دلایل انجام کولپوسکوپی

در قسمت زیر به  برخی از دلایلی که متخصص زنان و زایمان تشخیص می دهد که از کولپوسکوپی باید استفاده شود اشاره شده است:

 • در صورتی که نتایج پاپ اسمیر بیمار غیرطبیعی باشد.
 • در طول آزمایش لگن، گردن رحم بیمار غیرطبیعی باشد.
 • در صورتی که آزمایشات نشان دهد که بیمار ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV دارد.
 • در صورتی که بیماری خونریزی های غیرطبیعی دارد.

متخصص زنان و زایمان می تواند از کولپوسکوپی برای تشخیص سرطان دهانه رحم، زگیل تناسلی و سرطان واژن نیز استفاده کند. هنگامی که دکتر شما نتایج خود را از کولپوسکوپی دریافت می کند، او می داند که آیا شما نیاز به آزمایش های بیشتری دارید یا خیر.

روش های تشخیص سرطان دهانه رحم

آزمایش پاپ اسمیر

یکی از روش های تشخیصی سرطان دهانه رحم آزمایش پاپ اسمیر می باشد که در این آزمایش نمونه ای از بافت رحم توسط پزشک گرفته و به آزمایشگاه ارسال می شود. آزمایش پاپ اسمیر برای تشخیص و بررسی سلول های سرطانی رحم و یا سلول هایی که غیر طبیعی می باشند که احتمال دارد در صورت درمان نشدن منجر به سرطان شوند،  به کار می رود. برخی اوقات با اینکه تست پاپ اسمیر انجام می شود تست HPV هم برای آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی صورت می گیرد . ویروس HPV  می تواند دلیل ایجاد تغییراتی در سلول ها و در آخر منجر به سرطان دهانه رحم شود.

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی برای رویت دهانه رحم استفاده می شود. نور روشن و لنزهای کولپوسکوپ با بزرگ کردن دهانه رحم می تواند بافت های دهانه رحم را نیز بهتر و راحت تر نشان دهد. کولپوسکوپی معمولا بصورت سرپایی در مطب و یا کیلینیک صورت می گیرد.

نمونه برداری از بافت

بافت برداشته شده برای بررسی و تشخیص سرطان، بیوپسی و یا نمونه بافت نام دارد. در اکثر اوقات بافت سرطانی در مطب با یک روش بی حسی موضعی برداشته می شود.

نحوه انجام کولپوسکوپی

برای انجام کولوپوسکوپی به شما کاوری داده می شود تا با استفاده از آن پاهای خود را بپوشانید و روی تخت معاینه دراز بکشید.
در ابتدا پزشک  از یک اسپکولوم استفاده می کند تا واژن بیمار را باز نگه دارد. و پس از آن از یک پنبه در محلول سرکه مانند برای پاک کردن رحم و واژن استفاده می کند. ممکن است کمی بیمار احساس سوزش داشته باشد سپس از کولوسکوپ برای بررسی دهانه رحم استفاده می شود. کولپوسکوپ یک وسیله مخصوصی است که همانند یک جفت دوربین دو چشمی می باشد که پزشک می تواند با استفاده از این دوربین بطور دقیق نواحی مورد نظر را نگاه کند و معاینات لازم را انجام دهد. انجام کولپوسکوپی هیچ گونه ناراحتی را برای بیمار بوجود نمی آورد، فقط ممکن است که بیمار کمی احساس سوزش خفیف داشته باشد که یک امر طبیعی است. در صورتی که نواحی غیر طبیعی توسط کولوسکوپ مشاهده شد، بیوپسی برای تشخیص دقیق تر در نظر گرفته می شود.

نکاتی که باید قبل از انجام کولپوسکوپی رعایت کرد

 • برای اینکه بتوان راحت تر لباس خود را در آورد حتما باید از لباس های راحت و یا دامن استفاده کرد. توصیه می شود نوار بهداشتتی همراه بیمار باشد چون احتمال دارد به دلیل بیوپسی به مقدار ناچیزی خونریزی رخ دهد به همین دلیل باید بعد از انجام معاینات پزشکی از نوار بهداشتی استفاده کرد.
 • به دلیل اینکه خونریزی سنگین قاعدگی از دیدن داخل واژن جلوگیری می کند. توصیه می شود که کولپوسکوپی زمانی انجام شود که در دوران قاعدگی نباشد و به راحتی بتوان داخل واژن را مشاهده کرد.
 • چیزی را در داخل مهبل خود قرار ندهید، مثل کرم ها. این باعث می شود که پزشک شما دچار تشخیص اشتباه شود.
 • از چندین روز قبل از کلوپوسکوپی از  تامپون استفاده نشود.
 • در صورتی که از داروی خاصی استفاده می کنید که مصرف آن باعث می شود که خون شما رقیق شود و باعث خونریزی در طی عمل شود پزشک خود را مطلع سازید.
 • درصورتیکه یک نمونه بیوپسی از قبل داشته اید (حذف یک قطعه کوچک از بافت برای آزمایش) حتما پزشک خود را مطلع سازید.

بیوپسی چیست؟

هنگامی که نتیجه پاپ اسمیر و یا بررسی های مبتدی دهانه رحم و واژن جواب های غیر عادی را نشان دهد پزشک متخصص برای تشخیص سرطان دهانه رحم یا سرطان سرویکس از کولپوسکوپی استفاده می کند. بافت برداری احتمال دارد نتیجه هایی را به همراه داشته باشد که به تشخیص سلول های غیر عادی دهانه رحم، سرطان و یا دیگر بیماری های قابل درمان کمک شایانی کند . پزشک نتایج و توصیه های خود را بر اساس نتیجه هایی که از کولپوسکوپی و بیوپسی دریافت می کند میتواند ارائه دهد. در صورتی که پزشک شما یک مورد غیر طبیعی در طول کولپوسکوپی مشاهده نماید برای بررسی دقیق تر یک بیوپسی برای شما در نظر گرفته می شود. دکتر شما بیوپسی را درست بعد از کولپوسکوپی خود انجام خواهد داد. او از ابزار تیز استفاده می کند تا یک نمونه از بافت را از ناحیه غیر طبیعی پیدا کند. ممکن است بیمار کمی احساس فشار و یا گرفتگی های خفیف را احساس نماید. اگر واضح است که سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم شما وجود دارد، ممکن است درمان برای حذف سلول ها بلافاصله صورت گیرد.

بافت برداری همراه با کولپوسکوپی

اگر بیمار تنها فقط یک نوع نمونه برداری داشته باشد احساس آن به جایگاه آزمایش نیز بستگی دارد.

بافت برداری دهانه رحم

احتمال دارد بیمار فشار و گرفتگی عضلانی را در خود حس کند اما بافت برداری دهانه رحم کاملا  بدون هیچ دردی می باشد.

بافت برداری واژن

بیشتر افراد از واژن خود حس بسیار کمی دارند بخاطر همین در زمان بافت برداری دردی حس نمی شود . قسمت پایین تر از واژن  معمولا بیشتر احساس می شود و به همین دلیل امکان دارد پزشک بی حسی موضعی را برای بیمار انجام دهد.

نتایج چه زمانی مشخص می شود؟

نمونه های بیوپسی برای آزمایشی ارسال می شود. پزشک نتایج را مشاهده می نماید در صورتی که بتواند تمام سلول های غیر طبیعی را در طول بیوپسی حذف کند، ممکن است نیازی به درمان بیشتر نباشد. ممکن است پزشک یکی از گزینه های زیر را برای حذف سلول ها و جلوگیری از سرطان گردن رحم ارائه دهد:

 • بیوپسی مخروطی پزشک شما یک قطعه بافت مخروطی از گردن رحم خود را برداشته و سلولهای پیش سرطانی را حذف می کند. سلول های غیرطبیعی معمولا پیش سرطانی یا سرطانی هستند.
 • کریوتراپی پزشک شما با استفاده از گاز مایع برای فریز سلول های غیر طبیعی از گردن رحم استفده می نماید (فریز کردن بافت غیر طبیعی)
 • حلقه الکتروشوگرام روش برش (LEEP)پزشک سلول های غیر طبیعی را با یک حلقه سیم که جریان الکتریکی را حمل می کند حذف می کند.
 • با هر دو روش کولپوسکوپی و بیوپسی سرویکس، باید بتوان هر چه سریعتر فعالیت های روزانه را از سر گرفت. اما به هیچ عنوان نباید بعد از کولپوسکوپی و بیوپسی سرویکس در داخل مهبل (واژن) – تامپون ها، کرم ها، و غیره – قرار دهید و حداقل ۴۸ ساعت بعد از بیوپسی، مقاربت نکنید.

خطرات کولپوسکوپی

کولپوسکوپی روش معمولی است و عوارض آن نادر است و اصولا بیمار دردی را بعد از انجام کولپوکسکوپی احساس نمی کند و اگر دردی هم باشد با مصرف مسکن های معمولی رفع می شود. پس از این روش، ممکن است ترشحاتی واژن قهوه ای یا سیاه و سفید بعد از کولپوسکوپی داشته باشید. نگران نباشید بعد از گذشت چند روز ترشحات طبیعی می باشد. اما در صورتی که نشانه هایی از عفونت را مشاهده نمایید، با پزشک خود تماس بگیرید، مانند:

 • تب بالا
 • تخلیه واژینال سنگین، زرد و خفیف
 • درد شدید در شکم وکمر
 • خونریزی واژینالی که بیش از ۷ روز طول می کشد.

همیشه یک خطر وجود دارد که نتایج آزمون نادرست باشد. بروز این اتفاق نادر است  و این احتمال وجود دارد که سلول های غیر طبیعی ممکن است حتی بعد از اینکه پزشک شما آنها را از بین برد، دوباره بازیابند. به همین دلیل مهم است که به طور منظم Pap smears و بررسی ها ادامه یابد. نگرانی در رابطه با کولپوسکوپی نداشته باشید این بسیار بعید است که شما مبتلا به سرطان هستید.

بعد از کولپوسکوپی چه کارهایی باید انجام شود؟

 • بعد از انجام یک کولپوسکوپی احتمال دارد ترشحات تیره ای مثل لکه بینی  به مدت سه روز و یا به مدت یک هفته خونریزی وجود داشته باشد.
 • احتمال دارد واژن دچار درد شود و ممکن است گرفتگی خفیفی احساس شود.
 • اگر نیاز باشد که بافت برداری انجام شود توصیه می شود به مدت هفت روز از تامپون، دوش، کرم واژن جدا خودداری کنید. در صورت وجود هرگونه نگرانی می توان با پزشک معالج در میان بگذارید.
 • به صورت منظم آزمایشات زنان و پاپ اسمیر انجام شود.

هزینه کولپوسکوپی چقدر است؟

قیمت قطعی در رابطه با هزینه وجود ندارد. به همین دلیل باید با پزشک متخصص خود مشورت کرد.

نتیجه گیری

کولپوسکوپی در بیشتر مواقع در مطب دکتر صورت می گیرد و حدود ۱۵ دقیقه زمان می برد. برای انجام این آزمایش احتیاجی به بی حسی نمی باشد. آزمایش در مراحل زیر انجام می شود:

 1. بیمار باید بر روی تخت روی پشت خود دراز بکشد.
 2. پزشک کولوسکوپ را به میزان چند اینچ در داخل واژن می برد . اسپکلوم باعث باز نگه داشتن دیواره های واژن می شود تا پزشک بتواند  به راحتی رحم را مشاهده کند.
 3. دهانه رحم و واژن به راحتی با محلول سرکه و پنبه تمیز می شود بدین منظور سلول های غیر طبیعی را می توان بهتر مشاهده کر د.
 4. کولپوسکوپ با بدن بیمار تماس پیدا نمی کند پزشک عکس برداری و بافت برداری را انجام می دهد.
 5. بعد از اینکه بافت برداری انجام شد ماده ای استفاده می شود که می تواند به خوبی خونریزی را کنترل کند . این محلول به MONSEL  معروف می باشد. و معمولا باعث می شود  که ترشحات تیره ای تا چند روز بعد از ازمایش دیده شود.
 6. اگر در حین آزمایش احساس استرس و اضطراب داشتید نفس عمیقی بکشید این کار به آروم کردن شما کمک ویژه ای می کند.
 7. کولپوسکوپی برای بانوان باردار قابل اطمینان و بی ضرر می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 16 =