همه چیز درمورد نوروتراپی و روش های درمان با آن

نوروتراپی چیست؟

نوروتراپی که نوروفیدبک و بیوفیدبک الکتروانسفالوگرام (EEG) نیز نامیده می شود، یک درمان بدون دارو است که به افراد کمک می کند تا عملکرد مغز خود را بهبود بخشند. این بر اساس این ایده است که شما می توانید آگاهانه نحوه عملکرد مغز خود را با استفاده از مانیتورهای زمان واقعی فعالیت الکتریکی مغز خود (به نام امواج مغزی) تغییر دهید. کلینیک تهران آر تی ام اس مرکز فوق تخصصی آر تی ام اس در تهران (rTMS) است که تمامی خدمات نوروتراپی را ارائه میدهد و برای مشاهده لیست خدمات میتوانید به سایت tehranrtms مراجعه کنید.

چه اشکالی از نوروتراپی وجود دارد؟

نوروفیدبک فرکانس/اجباری
نوروفیدبک بالقوه کورتیکال آهسته (SCP-NF)
سیستم نوروفیدبک کم انرژی (LENS)
هموآنسفالوگرافی با نوروفیدبک (HEG).
نوروفیدبک زنده با Z-Score
توموگرافی الکترومغناطیسی با وضوح پایین (LORETA)
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی (fMRI)
نوع نوروتراپی توصیه شده به شرایط یا علائمی که می خواهید درمان کنید بستگی دارد.

تکنیک های نوروتراپی

در طول یک جلسه معمولی نوروتراپی، روی یک صندلی می نشینید که الکترودهایی به پوست سر شما متصل است. کاملا بدون درد است. این شبیه به این است که یک پزشک با گوشی پزشکی به ضربان قلب شما گوش می دهد.

درمانگر شما را از طریق برخی از فعالیت های ساده راهنمایی می کند در حالی که EEG تکانه های الکتریکی را در مغز شما ثبت می کند. بسته به برنامه درمانی شما، ممکن است از شما خواسته شود که تصاویر را روی صفحه نمایش ببینید، یک بازی ویدیویی انجام دهید یا به موسیقی گوش دهید.

الکترودها بازخورد صوتی و بصری فوری در مورد فعالیت مغز شما ارائه می دهند. به عنوان مثال، هنگام مشاهده تصاویر بر روی صفحه، صفحه نمایش روشن می شود زیرا مغز شما الگوهای امواج مغزی مطلوبی تولید می کند. اگر الگوهای امواج مغزی سازگار کمتری تولید کنید، صفحه تاریک می شود.

این بازخورد فوری به مغز شما کمک می کند تا یاد بگیرد که برای روشن تر کردن صفحه نمایش چه کاری انجام دهد. با گذشت زمان، مغز شما یاد می گیرد که الگوهای امواج مغزی مورد نظر را ایجاد و حفظ کند (و ایجاد امواج ناخواسته را به حداقل برساند) که صفحه نمایش را روشن نگه می دارد.

یک جلسه نوروتراپی معمولا بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد. یک نوروتراپی استاندارد معمولاً شامل ۳۰ تا ۴۰ جلسه است. تعداد جلسات مورد نیاز یک فرد متفاوت است، اما به ندرت پیش می آید که فردی به بیش از ۴۰ جلسه نیاز داشته باشد.

تکنیک های آموخته شده در نوروتراپی را می توان در حین انجام فعالیت های عادی روزانه در محل کار، مدرسه یا خانه تمرین کرد. این تمرین به مغز شما کمک می کند تا به محیطی که بیشتر وقت خود را در آن می گذرانید به شیوه ای سالم تر پاسخ دهد.

کاربردهای نوروتراپی چیست؟

نوروتراپی با اختلال در تنظیم مغز سروکار دارد. شرایط و علائم مختلفی با اختلال در تنظیم مغز مرتبط است، بنابراین کاربردهای زیادی برای نوروتراپی وجود دارد. برخی از شایع ترین شرایطی که با نوروتراپی درمان می شوند عبارتند از:

اختلالات اضطرابی
اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)
اختلالات طیف اوتیسم (ASD)
اختلال دو قطبی
درد مزمن
افسردگی
خسته
مشکلات یادگیری
میگرن
اختلال وسواس جبری (OCD)
اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)
اختلالات خواب
نوروتراپی همچنین می‌تواند منجر به تفکر واضح‌تر شود که در تصمیم‌گیری‌های مثبت‌تر مفید است، به عنوان مثال. ب- ترک یک ماده اعتیاد آور یا رفتار اعتیاد آور.

فواید نوروتراپی چیست؟

مزایایی که می توانید از نوروتراپی دریافت کنید به پروتکل درمانی شما بستگی دارد. فوایدی که معمولا ذکر می شود شامل حافظه و تمرکز بهتر، کاهش تکانشگری و اضطراب، وضوح ذهنی بهتر و خواب آرام تر است. نوروتراپی حتی می تواند میل به مواد اعتیادآور را کاهش دهد و نیاز به ترک سیگار را کاهش دهد.

اما نوروتراپی دارای چندین مزیت است که آن را از سایر درمان ها متمایز می کند، از جمله:

تهاجمی نیست. نوروتراپی به سادگی شامل قرار دادن الکترود روی پوست سر برای نظارت بر فعالیت مغز است. الکترودها فقط آنچه را که در مغز شما اتفاق می افتد می خوانند. آنها هیچ سیگنالی را به مغز شما منتقل نمی کنند.
اثرات طولانی مدت را ارائه می دهد. بررسی مطالعات نشان می دهد که اثرات نوروتراپی پس از توقف ورزش، به ویژه در کودکان مبتلا به ADHD، مدت زیادی باقی می ماند.
همانطور که مغز یاد گرفته است که کارآمدتر عمل کند، به این کار ادامه خواهد داد.
هیچ عارضه ای ایجاد نمی کند. داروها پتانسیل ایجاد عوارض جانبی را دارند که می تواند به چالش موجود بیفزاید. با این حال، نوروتراپی هیچ عارضه جانبی شناخته شده ای ایجاد نمی کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + 17 =