همه چیز در مورد دندان پزشکی

آیا با انواع رشته های دندانپزشکی آشنایی دارید؟ آیا عصب کشی در اصفهان، روکش دندان در اصفهان، ایمپلنت در اصفهان و دندانپزشکی کودکان و در اطفال در اصفهان آموزش داده می شود؟ آیا می دانید کلینیک دندانپزشکی مدائن دارای چه امکاناتی است؟ دندانپزشکی یکی از رشته های پرطرفدار رشته تجربی است که رقابت سنگینی در این رشته وجود دارد. این علم با سلامت دهان و دندان سروکار دارد. اگر قصد انتخاب این رشته را، برای ادامه تحصیل دارید، باید در مورد آن اطلاعات کامل داشته باشید، ما در این مقاله سعی داریم اطلاعات لازم در مورد آینده شغلی و ویژگی های رشته دندانپزشکی برایتان بیان کنیم. پس اگر رشته دندان پزشکی یکی از انتخابات شما محسوب می ‌شود، خواندن این مقاله برای شما بهترین پیشنهاد است.

رشته دندان پزشکی چیست و چه شرایطی دارد؟

یکی از زیر شاخه های رشته علوم تجربی دندانپزشکی است. این رشته با دهان، دندان و درمان بیماری های آن سر و کار خواهد داشت.

همچنین می ‌توان به این رشته، با نگاه یک رشته هنری نگاه کرد. زیرا با زیبایی چهره سر و کار خواهد داشت. یکی از سوالات متداول برای دانشجویان این است که رشته دندانپزشکی چند سال طول می کشد؟

در پاسخ به این سوال باید گفته شود که رشته دندانپزشکی از دو دوره، دو و چهار ساله متشکل می شود، یعنی به طور کلی شما باید شش سال در این رشته تحصیل کنید که دو سال اول دروس علوم پایه را خواهید خواند و بعد از سپری کردن این دوره به دوره چهار ساله درس های تخصصی وارد می شوید، لازم به ذکر است که در طول دوره شش ساله، آزمون  مهم بر سر راه دانشجویان وجود دارد، که پس از سپری کردن دروس علوم پایه باید در آزمون جامع علوم پایه شرکت شود، تا جواز حضور در دوره تخصصی کسب شود. قبل از اینکه دانشجو وارد دوره کارورزی شود، باید آزمون پیش کارورزی را با دریافت حداقل نصف نمره سپری کرد تا توانایی ورود به دوره کارورزی را داشته باشد.

مسیر دندان پزشکی در مقاطع بالاتر

زمانی که دانشجویان دوره عمومی را گذراندند، باید در آزمون تخصصی شرکت کنند. که این آزمون گرایش های گوناگونی دارد، هر متقاضی با در نظر گرفتن مهارت و علاقه خود یکی از گرایش ها را انتخاب خواهد کرد. برخی از این گرایش ها عبارتند از دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی، دندانپزشکی کودکان اطفال، پروتزهای دندانی، جراحی فک، دهان، دندان و صورت.

آینده شغلی دندان پزشکی به چه صورت است؟

در سال ‌های اخیر دانشجویان از رشته دندانپزشکی استقبال زیادی کرده اند، به همین دلیل این رشته با افزایش ظرفیت و کمبود بازار کار مواجه شده است. پس برای به وجود آوردن امنیت شغلی و ضمانت آینده شغلی این رشته، مخصوصاً در شهرهای بزرگ به پشتکار و مهارت زیادی لازم است. همچنین با توجه به افزایش یافتن آگاهی درباره بهداشت دهان و دندان مراجعه به دندانپزشکی تا حدودی کم شده است.

بنابراین دانشجویانی که مهارت، علاقه و پشتکار سبز دارند می توانند یک آینده روشن و درخشان برای خودشان رقم بزنند. دندانپزشکان پس از گذراندن دوره شش ساله توانایی اشتغال در زمینه های زیر را خواهند داشت:

استخدام در مراکز آموزش عالی دانشگاه ها و تدریس در رشته دندانپزشکی

شرکت کردن در پروژه ‌های پژوهشی که به سلامت دهان و دندان ارتباط دارد.

درمان و ویزیت بیمار در مراکز درمانی دولتی مانند درمانگاه و بیمارستان ها

درمان ویزیت بیمار در مطب خصوصی و کلینیک‌ های درمانی به صورت فردی یا با همکاری سایر افراد

درآمد رشته دندان پزشکی چگونه است؟

یکی از رشته های پر درامد پزشکی، دندانپزشکی است. البته لازم به ذکر است که درآمد این رشته با توجه به سابقه و مهارت دندانپزشک و فضای شغلی گوناگون خواهد بود. به طور معمول درامد دندانپزشک موجود در مراکز دولتی در مقایسه با همکاران آن ها در بخش خصوصی پایین تر می باشد. با این وجود درآمد دندانپزشک در مقایسه با رشته ‌های دیگر از وضعیت بهتری برخوردار خواهد بود. البته باید گفته شود که مسیر رسیدن به این رشته بی دست انداز نخواهد بود.

افراد برای چه درمان هایی به دندان پزشک مراجعه می کنند؟

همان گونه که در مطالب قبلی گفته شد، رشته دندانپزشکی یکی از رشته های پرطرفدار محسوب می ‌شود که آینده شغلی مناسب و درآمد بالایی نسبت به سایر رشته ها دارد. زمانی که دانشجویان در این رشته تخصص دریافت می کنند، می توانند به درمان بیماری ‌های دهان، دندان، فک و لثه بپردازند. به طور معمول افراد برای عصب کشی دندان در اصفهان ، ایمپلنت در اصفهان، روکش دندان در اصفهان ، دندانپزشکی کودکان و اطفال در اصفهان بیشتر مراجعه می کنند. زیرا بهترین پزشکان و متخصصان در کلینیک دندانپزشکی مدائن مشغول به کار شده اند.

 

برای موفقیت در مسیر دندان پزشکی چه توانایی های لازم است؟

برای موفق شدن در مسیر دندانپزشکی اطفال و کودکان در اصفهان مانند سایر مسیرها در گام اول باید به این رشته علاقه داشت و سپس در دروس زیست شناسی و شیمی نمره خوبی کسب شود. دانشجویان باید ذوق و خلاقیت هنری داشته باشند و همچنین قدرت دست های آن ها قابل قبول باشد. زیرا مسیر آن ها چندان هموار نخواهد بود، دندانپزشکی علاوه بر درمان، ارتباط تنگاتنگی با زیبایی نیز خواهد داشت. بنابراین از ملزومات موفقیت در دندانپزشک زیباشناسی و توانایی ظریف کار کردن خواهد بود.

چه طور در رشته دندان پزشکی پذیرفته شویم؟

همانطور که در مطالب قبلی گفتیم رشته دندانپزشکی یک مسیر پر از دست انداز است که برای موفقیت در این رقابت باید یک برنامه اصولی داشت. این برنامه با توجه به ضریب های هر درس ساعت مطالعه مشخصی خواهد داشت. که در اجرای آن باید ثابت قدم و حرفه‌ای عمل شود. بزرگترین گام برای قبولی در رشته دندانپزشکی مرور سوالات سال های قبل در ماه ‌های پایانی است. شما برای اینکه بدانید رتبه لازم برای شرکت در رشته دندانپزشکی چند است، باید کارنامه داوطلبان کنکور سال قبل را مطالعه کنید زیرا وضعیت قبولی در این رشته با توجه به میزان ظرفیت هر دانشگاه گوناگون خواهد بود.

نتیجه گیری

یکی از رشته های پرطرفدار پزشکی دندان پزشکی است، که در مقایسه با سایر مشاغل درامد خوبی دارد که علاقه مندان به این رشته باید دارای مهارت کافی و علاقه باشند. ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات لازم در مورد رشته دندانپزشکی در اختیار شما قرار دهیم تا در زمان انتخاب رشته با تردید مواجه نشوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − هفده =