همه چیز در مورد عمل پی آر کی چشم

کراتکتومی فوتورفرکتیو (PRK) نوعی جراحی لیزری چشم است. برای بهبود بینایی با اصلاح عیوب انکساری چشم استفاده می شود.

نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم همگی نمونه هایی از عیوب انکساری هستند. بر اساس نیاز شما، ممکن است عمل PRK را در یک یا هر دو چشم انجام دهید.

PRK قبل از جراحی لیزیک است و روشی مشابه است. هر دو PRK و لیزیک با تغییر شکل قرنیه، که قسمت جلویی شفاف چشم است، کار می کنند. این توانایی چشم برای تمرکز را بهبود می بخشد.

برخی افراد کاندیدای خوبی برای پی آر کی و لیزیک هستند. سایرین برای یکی یا دیگری مناسب ترند. قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه کدام روش برای شما بهترین است، درک روش PRK و تفاوت آن با لیزیک بسیار مهم است. اگر می‌خواهید عینک یا تماس‌هایتان را دور بیندازید، این چیزی است که باید بدانید.

روش PRK

قبل از تاریخ جراحی، دستورالعمل های خاص روش PRK را با پزشک خود در میان خواهید گذاشت. چندین مرحله وجود دارد که به شما دستور داده می شود که انجام دهید.

قبل از جراحی

شما یک قرار ملاقات قبل از عمل برای ارزیابی چشمان خود و آزمایش بینایی خود خواهید داشت. در آماده سازی برای جراحی، عیب انکساری و مردمک در هر چشم اندازه گیری می شود و شکل قرنیه ترسیم می شود. لیزر مورد استفاده در طول عمل شما با این اطلاعات برنامه ریزی می شود.

پزشک خود را از داروهای تجویزی و بدون نسخه ای که به طور منظم استفاده می کنید مطلع کنید. ممکن است لازم باشد به طور موقت مصرف آنها را قطع کنید. اگر از آنتی هیستامین ها استفاده می کنید، ممکن است پزشک به شما بگوید سه روز قبل از تاریخ جراحی برنامه ریزی شده مصرف آنها را متوقف کنید.

اگر از لنزهای تماسی قابل نفوذ گاز سفت و سخت استفاده می‌کنید، پزشک به شما می‌گوید حداقل سه هفته قبل از جراحی استفاده از آنها را متوقف کنید. سایر انواع لنزهای تماسی نیز معمولاً یک هفته قبل از عمل باید قطع شوند.

پزشک ممکن است قطره چشمی آنتی بیوتیکی مانند زیماکسید را برای شما تجویز کند تا از سه تا چهار روز قبل از جراحی استفاده کنید. بعد از انجام عمل حدود یک هفته به مصرف آنها ادامه خواهید داد. پزشک شما همچنین ممکن است قطره چشمی را برای خشکی چشم توصیه کند.

حدود سه روز قبل از جراحی، باید پاکسازی کامل اطراف چشم‌هایتان را شروع کنید که غدد چربی واقع در نزدیکی خط مژه‌تان را تخلیه می‌کند:

یک کمپرس گرم یا داغ را به مدت پنج دقیقه روی چشمان خود قرار دهید.
انگشت خود را به آرامی از داخل نزدیک بینی به سمت بیرون نزدیک گوش بر روی پلک بالایی خود بکشید. این کار را دو یا سه بار برای خطوط مژه بالا و پایین انجام دهید.
پلک ها و مژه های خود را با یک صابون ملایم و غیر تحریک کننده یا شامپو بچه کاملاً بشویید.
کل فرآیند را دو بار در روز تکرار کنید.

روز جراحی

شما نمی توانید رانندگی کنید و ممکن است بعد از PRK احساس خستگی زیادی کنید، بنابراین ترتیبی دهید که بعد از عمل شخصی شما را تحویل بگیرد.

ایده خوبی است که قبل از رسیدن یک وعده غذایی سبک بخورید. باید انتظار داشته باشید که چندین ساعت در کلینیک باشید. مگر اینکه چیز دیگری به شما گفته شده باشد، داروهای تجویزی معمول خود را مصرف کنید.

از آرایش یا هر چیزی که ممکن است در توانایی جراح برای قرار دادن سر شما در زیر لیزر اختلال ایجاد کند، استفاده نکنید. سایر لوازم جانبی که باید از آن اجتناب کنید عبارتند از روسری، روسری و گوشواره.

برای عمل خود لباس راحت بپوشید. اگر بیمار هستید، تب دارید یا به هیچ وجه احساس خوبی ندارید، با پزشک خود تماس بگیرید و بپرسید که آیا این روش باید ادامه یابد یا خیر.

از پزشک خود بپرسید که آیا باید قطره چشم یا هر داروی دیگری را همراه داشته باشید.

مراقبت های بعد از عمل پی آر کی ( prk )

روش جراحی

شاید جالب باشد بخوانید :

PRK برای هر چشم ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد. این نوع جراحی نیازی به بیهوشی عمومی ندارد. ممکن است به شما بی حسی موضعی یا قطره های چشمی بی حس کننده در هر چشم داده شود.

در طول روش:

یک نگهدارنده پلک روی هر چشم قرار می گیرد تا از پلک زدن شما جلوگیری کند.
جراح سلول های سطح قرنیه چشم شما را برمی دارد و دور می اندازد. این کار ممکن است با لیزر، تیغه، محلول الکلی یا برس انجام شود.
لیزری که با اندازه‌گیری چشم‌های شما برنامه‌ریزی شده است، با استفاده از یک پرتو پالسی نور فرابنفش، هر قرنیه را تغییر می‌دهد. در حین انجام این کار ممکن است یک سری بوق بشنوید.
یک لنز تماسی شفاف و بدون نسخه روی هر چشم به عنوان بانداژ قرار داده می شود. این کار باعث می شود که چشمان شما تمیز بماند و در طول فرآیند بهبودی از عفونت جلوگیری شود. لنزهای تماسی بانداژ چند روز تا یک هفته روی چشمان شما باقی می مانند.

عوارض جانبی PRK

می توانید انتظار داشته باشید که تا سه روز بعد از عمل PRK احساس ناراحتی یا درد کنید. داروهای مسکن بدون نسخه اغلب برای کنترل این ناراحتی کافی است.

اگر نگران درد هستید یا درد بیشتری نسبت به آنچه که می توانید تحمل کنید تجربه می کنید، از پزشک خود بخواهید که داروهای مسکن تجویز شده را تجویز کند. چشمان شما نیز ممکن است احساس تحریک یا آبریزش داشته باشید.

ممکن است متوجه شوید که چشمان شما در حین بهبودی به نور حساس تر هستند. برخی افراد همچنین هاله ها یا انفجارهای نور را برای روزها یا هفته ها پس از PRK، به خصوص در شب می بینند.

همچنین ممکن است برای مدت کوتاهی پس از جراحی، تیرگی قرنیه، یک لایه کدر که می تواند دید را به طور قابل توجهی مسدود کند، تجربه کنید.

در حالی که جراحی PRK ایمن در نظر گرفته می شود، بدون خطر نیست. خطرات عبارتند از:

  • از دست دادن بینایی که با عینک یا لنز قابل اصلاح نیست
  • تغییرات دائمی در دید در شب که شامل دیدن تابش خیره کننده و هاله است
  • دوبینی
  • خشکی شدید یا دائمی چشم
  • با گذشت زمان، به ویژه در افراد مسن و دور بین، نتایج کاهش می یابد

بازیابی PRK

پس از جراحی، در کلینیک استراحت می کنید و سپس به خانه می روید. برای آن روز هیچ چیز دیگری جز استراحت برنامه ریزی نکنید. بسته نگه داشتن چشم ها ممکن است به بهبودی و سطح راحتی کلی شما کمک کند.

ممکن است پزشک بخواهد روز بعد از عمل شما را ببیند تا نتایج و سطح راحتی شما را ارزیابی کند. در صورت مشاهده علائم عفونت چشمی مانند:

  • سرخی
  • چرک
  • ورم
  • تب

اگر لنز تماسی بانداژ کنده شد یا افتاد فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. برای برداشتن لنز از چشمان خود باید در عرض هفت روز برگردید.

در ابتدا، بینایی شما ممکن است بهتر از قبل از عمل باشد. با این حال، در طی چند روز اول بهبودی تا حدودی تار می شود. سپس به طور قابل توجهی بهبود خواهد یافت. بسیاری از افراد با برداشتن لنزهای تماسی بانداژی خود متوجه بهبود بینایی می شوند.

چشم های خود را مالش ندهید یا تماس هایی را که آنها را پوشانده اند از جای خود خارج نکنید. لوازم آرایشی، صابون، شامپو و سایر مواد را حداقل به مدت یک هفته از چشم خود دور نگه دارید. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید صورت خود را با صابون بشویید یا از شامپو استفاده کنید.

پزشک شما ممکن است توصیه کند تا زمانی که چشمان شما بهبود می یابد، مدتی استراحت کنید. در مورد رانندگی، مطالعه و استفاده از کامپیوتر با پزشک خود صحبت کنید. این نوع فعالیت ها در ابتدا دشوار خواهند بود. تا زمانی که چشمان شما دیگر تار نشود، به خصوص در شب، باید از رانندگی اجتناب کنید.

سعی کنید حداقل یک هفته عرق در چشمانتان نریزد، زیرا ممکن است باعث تحریک شود. حداقل به مدت یک ماه در ورزش های تماسی یا هر فعالیتی که ممکن است به چشم شما آسیب برساند شرکت نکنید.

استفاده از لباس محافظ چشم برای چندین ماه ایده خوبی است. از شنا و سایر ورزش های آبی حتی با استفاده از عینک باید برای چند هفته خودداری کرد. همچنین سعی کنید در همان مدت زمان گرد و غبار یا خاک وارد چشمانتان نشود.

ممکن است چندین هفته طول بکشد تا بینایی شما به طور کامل تثبیت شود. بینایی معمولاً بعد از یک ماه حدود ۸۰ درصد و در سه ماهگی ۹۵ درصد بهبود می یابد. حدود ۹۰ درصد از افراد تا سه ماه پس از جراحی بینایی ۲۰/۴۰ یا بهتر دارند.

حدود یک سال از چشمان خود در برابر نور شدید خورشید محافظت کنید. در روزهای آفتابی باید از عینک آفتابی بدون نسخه استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + بیست =