همه چیز راجع به چوب بلوط

با گذشت زمان، چوب بلوط به یک چوب مدرن تبدیل شده است. بلوط روستایی برای مدت طولانی غیر مد تلقی می شد، اما اکنون بار دیگر یکی از محبوب ترین انواع چوب منطقه ای است. و نه بی دلیل: بلوط هم از نظر ظاهر و هم در خواص خوبش قانع کننده است.

چوب بلوط جامد استوار و بادوام است. بنابراین در بسیاری از موارد استفاده می شود و به ویژه برای مبلمان محبوب است. این مقاله توضیح می دهد که چه چیزی بلوط را بسیار خاص می کند، کجا استفاده می شود و چگونه می توانید به بهترین شکل از آن مراقبت کنید.

خلاصه

چوب بلوط بادوام است و به ویژه در برابر آب و هوا و آفات مقاوم است.

چوب بلوط عمدتاً در ساخت مبلمان استفاده می شود، اما برای ساخت کشتی و پل نیز مناسب است. به طور سنتی از بشکه های بلوط برای نگهداری شراب و غذا استفاده می شود.

چوب بلوط را می توان هم در داخل و هم در فضای باز استفاده کرد. چه بلوط روشن یا تیره، همیشه طبیعی و جالب به نظر می رسد. به لطف الگوهای فردی، هیچ دو تکه بلوط شبیه هم نیستند.

چوب بلوط چیست؟

به عنوان یک گونه درخت بومی، بلوط از محبوبیت زیادی برخوردار است – نه تنها در اتاق های نشیمن و باغ های آلمان. همچنین به عنوان یک مصالح ساختمانی پایدار در پل ها، کشتی ها و خانه های نیمه چوبی استفاده می شود. دلیل استفاده چند منظوره و انعطاف پذیر از چوب بلوط در ظاهر و ویژگی های فنی خوب آن نهفته است.

چه نوع چوب بلوط وجود دارد؟

بلوط درختی بسیار قدیمی است. قبلاً ۱۲ میلیون سال پیش وجود داشته است. بلوط به ویژه به دلیل طول عمر خود شناخته شده است: می تواند بیش از ۸۰۰ سال زندگی کند. با هفت درصد، هنوز هم سهم نسبتا کمی از مساحت جنگل های آلمان دارد.

بلوط ها درختانی با عمر طولانی محسوب می شوند. آنها می توانند به سن ۸۰۰ سال برسند و بومی اروپا، آسیا و آمریکای شمالی هستند.

اما همه بلوط ها یکسان ایجاد نمی شوند. حدود ۶۰۰ گونه مختلف در سراسر جهان وجود دارد که بیشتر آنها در آمریکای شمالی رشد می کنند. اما بلوط بومی آسیا و اروپا نیز هست.

گونه های مختلف بلوط به کلاس های گیاه شناسی تقسیم می شوند. بلوط های سفید، بلوط های قرمز و بلوط بوقلمون و همچنین بلوط های دمپایی و بدون بلوط وجود دارند. با این حال، بیشتر گونه ها برای استخراج چوب با کیفیت بالا مناسب نیستند.

چوب بلوط کلاسیک عمدتاً از بلوط‌های بی‌صدا و ساقه‌دار به دست می‌آید.

چوب بلوط کلاسیک شامل چوب بلوط های بی پایه و دمپایی است. بلوط انگلیسی به بلوط آلمانی نیز معروف است. این دو گونه بومی مناطق ما هستند و به دلیل شباهت دیگر در این کشور به طور جداگانه نامگذاری نمی شوند.

خواص معمولی چوب بلوط چیست؟

چوب بلوط هم از نظر ظاهر و هم از نظر خصوصیات فنی با سایر گونه های درختی متفاوت است.

مشخصه مقدار

نام گیاه شناسی کوئرکوس پترایا

تن رنگ چوب دل: خاکستری-قهوه ای، چوب صنوبر: زرد-قهوه ای

طبقه مقاومت ۲ (بادوام)

وزن ۷۷۰ کیلوگرم بر متر مکعب

چگالی ظاهری ۰.۴۳-۰.۹۶ گرم / سانتی متر مکعب

تمام خصوصیات مهم بلوط در اینجا به عنوان یک نیمرخ خلاصه شده است. می‌توانید در بخش‌های زیر در مورد آنچه که چوب بلوط را بسیار خاص می‌کند، بخوانید.

ظاهر

چوب بلوط در انواع روشن و تیره موجود است. رنگ چوب بلوط از زرد مایل به خاکستری تا زرد مایل به قهوه ای متغیر است، اما به دلیل دوام کم برای ساخت مبلمان استفاده نمی شود.

از طرف دیگر از چوب قلب یعنی چوب داخل بلوط برای ساخت مبلمان استفاده می شود. رنگ آن خاکستری مایل به قهوه ای است و با گذشت زمان تیره می شود. برای داشتن رنگ تیره تر و تندتر، چوب را می توان دودی نیز کرد.

چوب بلوط به طور طبیعی سبک است، اما با گذشت زمان تیره می شود. چوب بلوط دودی رنگ تیره تری از فرآیند دود دادن خاص به خود می گیرد.

مبلمان جامد بلوط فضایی گرم ایجاد می کند و نشان دهنده یک سبک زندگی طبیعی است. بخصوص بلوط روشن جلوه خوشایندی دارد و به اندازه بلوط تیره سنگین و روستایی نیست.

هیچ دو تکه بلوط شبیه به هم نیستند: تیرهای دانه و پهن چوب در بلوط از نظر شدت متفاوت است و از بلوط به بلوط دیگر متفاوت است.

معرفی چوب درخت بلوط

خواص فنی

چوب بلوط به عنوان یک چوب بسیار مقاوم در نظر گرفته می شود. فقط چوب راش، ممرز و ملخ سیاه سخت تر است. این باعث می شود که چوب بلوط به یک چوب سخت تبدیل شود. با وجود سختی و وزن زیاد، بلوط نسبتاً الاستیک است و کار با آن آسان است.

چوب بلوط یک چوب سخت است.

علاوه بر این، چوب بلوط بادوام و مقاوم در برابر آب و هوا است. تانن موجود در چوب آن را در برابر پوسیدگی مقاوم می کند و به همین دلیل می توان آن را برای مدت طولانی نگهداری کرد. چوب درونی بلوط در برابر آفات مقاوم است. آلودگی به قارچ ها یا حشرات روی چوب جامد تأثیر چندانی ندارد.

از طرف دیگر، چوب صنوبر بیرونی، مانند هر نوع چوب دیگری، کاملاً حساس است. بلوط قوی، بادوام است و فقط کمی تار می شود. می توان آن را با نگهدارنده چوب به خوبی درمان کرد و به راحتی دود، لکه دار، لعاب یا لاک زدایی کرد. با این حال، چوب بلوط تصفیه نشده نیز می تواند در برابر شرایط آب و هوایی در فضای باز مقاومت کند.

از چوب بلوط در کجا استفاده می شود؟

چوب بلوط به دلیل دوام و استحکامی که دارد می‌تواند به روش‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. در زمینه های زیر استفاده می شود

 • اثاثیه
 • باغ
 • ساخت و ساز
 • هیزم

چوب بلوط جامد محبوب بیشتر برای ساخت مبلمان و اثاثیه استفاده می شود. هم در داخل و هم در فضای باز استفاده می شود.

از چوب بلوط عمدتاً برای ساخت مبلمان استفاده می شود.

میزها، تخت‌خواب‌ها، قفسه‌ها، پله‌ها، درها، کف‌ها یا روکش‌های سقف و دیوار از بلوط بسیار محبوب هستند. با هر سبک زندگی مناسب است، ظاهری طبیعی و فردی دارد و همچنین بسیار مقاوم و بادوام است. این امر باعث می شود بلوط برای طراحی داخلی محبوبیت خاصی پیدا کند.

با این حال، چوب بلوط برای استفاده در باغ و ساختمان و همچنین برای هیزم مناسب است. علاوه بر مبلمان باغ، تراس ها یا نرده های بلوط، چوب مرسوم را می توان به عنوان تیر در خانه های نیمه چوبی یا در ساخت پل و کشتی نیز یافت.

به طور سنتی از چوب بلوط به عنوان بشکه چوبی برای نگهداری شراب استفاده می شود. چوب عطر خاصی به شراب می دهد.

به شکل بشکه از چوب بلوط برای نگهداری شراب و غذا نیز استفاده می شود. در اینجا بسیار مهم است که بشکه بلوط عطری به شراب یا کنیاک ذخیره شده بدهد.

علاوه بر این، چوب بلوط به دلیل زمان سوختن طولانی و ارزش حرارتی خوب، به عنوان هیزم عالی است – چوب راش و توس، اما از نظر طرح شعله زیباتر هستند.

چگونه باید از چوب بلوط مراقبت کنم؟

مبلمان چوبی در باغ به ویژه در معرض شرایط محیطی آن است. سرما، یخ زدگی و باران به چوب فشار وارد می کند و به مرور زمان به آن آسیب می رساند.

با وجود دوام و استحکام، چوب بلوط نمی تواند به طور دائم در برابر عناصر مقاومت کند. بنابراین نباید از مراقبت مناسب غافل شد.

تمیز کردن

اگر میز باغ بلوط بدون محافظت و نگهداری طولانی مدت در تراس باقی بماند، به زودی یک پوشش خاکستری روی سطح ایجاد می شود. این برای همه انواع چوب معمولی است و چیز مهمی نیست – اما ممکن است همه آن را دوست نداشته باشند.

فلزات مانند میخ های آهنی نیز می توانند به چوب بلوط آسیب بزنند. این به این دلیل است که فلزات آهنی در چوب مرطوب زنگ می‌زنند. سپس تانن موجود در چوب سخت منجر به تغییر رنگ تیره می شود. بنابراین میخ ها و پیچ ها برای مبلمان بلوط باید با دقت انتخاب شوند.

اگر می خواهید رنگ اصلی چوب بلوط را حفظ کنید، باید مبلمان باغ خود را مرتب تمیز کنید. بهتر است این کار را با یک صابون ملایم، یک برس و یک شلنگ آب انجام دهید که می توان از آن برای شستشوی باقی مانده صابون استفاده کرد.

اگر صابون درمانی کافی نیست، زیرا یک پوشش قبلاً تشکیل شده است، کاغذ سنباده ریز می تواند کمک کند. با استفاده از آن می توانید مبلمان بلوط خود را با دقت سمباده بزنید و سپس گرد و غبار آن را با یک پارچه پاک کنید. سپس چوب را می توان با روغن درمان کرد.

روغن

پس از تمیز کردن مبلمان بلوط خود، باید چوب را با روغن درمان کنید. با این حال، این روش واقعاً فقط یک بار در سال مورد نیاز است.

با گذشت زمان، یک پوشش خاکستری روی سطح چوب بلوط تشکیل می شود. برای برداشتن یا جلوگیری از این پوشش، چوب را باید به طور منظم تمیز کرد و گاهی اوقات روغن کاری کرد.

اطمینان حاصل کنید که روغن با رنگ مبلمان شما مطابقت دارد. بسته به نوع چوب، می توانید روغن چوب مناسب خریداری کنید. روغن را با یک پارچه تمیز بمالید و اجازه دهید حداقل ده دقیقه جذب شود. از یک پارچه خشک برای پاک کردن روغن باقی مانده که در چوب جذب نشده است استفاده کنید.

خشک کردن و حفاظت

چوب بلوط را می توان برای مدت طولانی نگهداری کرد زیرا به راحتی پوسیده نمی شود. باید: قبل از استفاده به عنوان هیزم یا هیزم، چوب بلوط باید کاملا خشک شود. قبل از استفاده به عنوان هیزم برای گرمایش، باید حداقل دو تا سه سال نگهداری شود.

اگر چوب بیش از حد مرطوب باشد، نه تنها ارزش حرارتی آن کمتر می شود، بلکه دود بیشتر و آلاینده های بیشتری در هنگام سوختن تولید می شود.

در صورت خشکی شدید، ترک هایی در مبلمان بلوط ایجاد می شود. با این حال، این کاملا طبیعی است و به محض افزایش مجدد رطوبت، خود را اصلاح می کند.

معرفی چوب درخت بلوط

مزایا و معایب چوب بلوط چیست؟

بزرگترین مزیت چوب بلوط احتمالا عمر طولانی آن است. چوبی به خصوص مقاوم و بادوام است که از اثرات زمان و حملات حشرات یا قارچ ها سرپیچی می کند و دست نخورده باقی می ماند.

بلوط جامد می ماند و به سختی تاب می خورد، همانطور که نام جامد و چوب سخت آن نشان می دهد. اگرچه می توان از چوب بلوط به خوبی بدون درمان استفاده کرد، اما کار با آن آسان است و نگهداری آن پیچیده نیست.

علاوه بر این، چوب بلوط با ظاهر خود تحت تاثیر قرار می دهد. چه تیره، چه شدید و چه روشن و خوش‌آمد، بلوط برای هر فضای داخلی و هر سبک زندگی مناسب است. دانه های چوب همیشه متفاوت است، هر تکه چوب بلوط عملا منحصر به فرد است.

دانه ها و نقش های برجسته به هر تکه بلوط ویژگی منحصر به فرد خود را می دهد. این باعث می شود بلوط به خصوص طبیعی و جالب باشد.

در نهایت، بلوط یک گونه درخت بومی است، به همین دلیل است که تعادل زیست محیطی آن مثبت است – برخلاف چوب استوایی، چوب بلوط لازم نیست از طریق مسیرهای حمل و نقل طولانی وارد شود.

به موجب آن تعادل اکولوژیکی تنها به مسیر حمل و نقل بستگی ندارد: درمان چوب با موم، حرارت یا مواد شیمیایی چیزی جز دوستدار محیط زیست است و نباید از بحث تأثیرات زیست محیطی کنار گذاشته شود.

چوب بلوط با گذشت زمان تغییر رنگ داده و تیره می شود.

حالا بیایید به نکات منفی بپردازیم. قبل از اینکه کل خانه خود از جمله باغ را با چوب بلوط مبلمان کنید، باید در نظر داشته باشید که چوب با گذشت زمان تیره می شود. به خصوص ترکیب چوب بلوط مرطوب با فلز می تواند منجر به تغییر رنگ غیرجذاب شود، زیرا عوامل دباغی چوب بلوط این فرآیند را تقویت می کنند.

علاوه بر این، ترک ها در طول خشک شدن طولانی مدت نسبتاً سریع در چوب بلوط ایجاد می شوند. بنابراین نباید بدون مراقبت منظم و روغن کاری گاه به گاه چوب این کار را انجام دهید.

مروری بر مهمترین مزایا و معایب:

فواید:

 • ماندگاری بالا
 • مقاومت در برابر آب و هوا و آفات
 • درمان و مراقبت آسان
 • ظاهر طبیعی و فردی

معایب:

 • تیره شدن رنگ
 • تغییر رنگ به دلیل فلزات در چوب مرطوب
 • تشکیل ترک ها
 • تعادل زیست محیطی که به درمان و پردازش بستگی دارد

به طور خلاصه، چوب بلوط یک چوب همه کاره و انعطاف پذیر است که ویژگی های فنی خوبی دارد. تنها معایب آن تغییر رنگ چوب و ایجاد نسبتا سریع ترک در چوب است.

نتیجه

چوب بلوط با خواص فنی عالی خود متقاعد می شود. استحکام، طول عمر و مقاومت آن در برابر آب و هوا، قارچ ها و حشرات، چوب سخت را به یک مصالح ساختمانی محبوب به ویژه در صنعت مبلمان تبدیل کرده است.

میز، صندلی، تخت یا پارکت بلوط تقاضای زیادی دارد و در بسیاری از اتاق های نشیمن و اتاق خواب یافت می شود. بلوط روشن به ویژه در مد است: با هر سبک زندگی سازگار است و درمان و نگهداری آن آسان است.

حتی اگر بتوان از چوب بلوط بدون مراقبت و بدون مراقبت استفاده کرد، با گذشت زمان تغییر رنگ داده، تیره می‌شود و ترک می‌خورد. تمیز کردن منظم و روغن کاری گهگاهی چوب می تواند از این تغییر رنگ جلوگیری کند.

بسته به نوع چوب و درمان، چوب بلوط از نظر قیمت متفاوت است، اما به طور کلی بسیار گران در نظر گرفته می شود. چوب بلوط تصفیه نشده، بخار پز و دودی از نظر خواص و کیفیت متفاوت است که در قیمت منعکس می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − 11 =