واریس چیست؟ علت، علائم، انواع + عکس

بیماری واریس یا همان رگ های واریسی شایع ترین بیماری عروقی است که حداقل ۱ نفر از هر ۴ نفر به آن مبتلا میشوند. این بیماری می تواند تنها یک مشکل زیبایی محسوب میشود و یا با درد و ناراحتی شدید همراه باشد. حتی در موارد شدیدتر ممکن است واریس باعث لخته شدن خون و یا زخم های پوستی شود، که در این صورت مشکلی جدی برای سلامتی محسوب میشود و نیاز به درمان اورژانسی دارد.

علت واریس چیست؟
برای اینکه بدانیم علت ایجاد واریس چیست؟ باید در ابتدا نحوه عملکرد سیاهرگ ها را بررسی کنیم.

علت واریس چیست
سیاهرگ ها یا همان ورید ها، رگ هایی هستند که خون را از اندام های بدن به قلب برمی گردانند. دیواره سیاهرگ نسبت به سرخرگ نازک تر است و خاصیت ارتجاعی کمتری دارد، ولی قطر آن بیشتر است.

درون سیاهرگ ها دریچه هایی وجود دارد که با نام لانه کبوتر شناخته میشوند. کار این دریچه ها، کمک با بازگشت خون از اندام تحتانی بدن به سمت قلب است. این دریچه ها باز می شوند تا خون به سمت قلب پمپ شود و سپس بسته خواهد شد تا جریان خون به سمت عقب متوقف شود.

اما مشکل اصلی وقتی ایجاد میشود که این دریچه ها در اثر آسیب های مختلف ضعیف شده و یا دچار افتادگی میشوند. در این صورت خون و مایعات در قسمت های تحتانی بدن تجمع کرده و به دیواره سیاهرگ فشار وارد می کنند. با ادامه یافتن این شرایط خون تجمع کرده به دیواره سیاهرگ آسیب زده و باعث کشیدگی یا پیچ خوردگی رگ ها می شود. که در نتیجه این امر عروق واریسی ایجاد شده است.

چه افراد در معرض خطر این بیماری قرار دارند؟
شرایط زیر ممکن است خطر ایجاد این بیماری را در بدن افزایش دهد:

افراد مسن: یکی از دلایل واریس افزایش سن است، زیرا کهولت سن باعث تضعیف دریچه رگ ها میشود.
زنان : زنان بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند، ترشح هورمون های زنانه، داروهای هورمونی برای جلوگیری از بارداری، استحکام دیواره های ورید را کاهش میدهند.
واریس در بارداری : در دوران بارداری برای کمک به رشد جنین، حجم خون در رگ ها افزایش می یابد، این موضوع می تواند فشار بسیار زیادی را به رگ ها وارد کرده و باعث ایجاد رگ های واریسی شود. شایع ترین نوع واریس در زنان باردار بواسیر است.
افرادی که سابقه خانوادگی دارند : آمارها نشان داده این بیماری در بین اعضای یک خانواده شایع تر است.
اضافه وزن : افزایش وزن می تواند فشار بیشتری به رگها وارد کند.
ایستادن یا نشستن به مدت طولانی : وقتی برای مدت طولانی در یک وضعیت ثابت قرار میگیرید. گردش خون در رگ ها کاهش یافته و خطر بروز بیماری هم افزایش می یابد.
نشانه ها یا علائم واریس چیست؟
نشانه های این بیماری با درد خفیف شروع میشود و به تدریج علائم این بیماری تشدید می شود. تا جایی که ممکن است، رنگ پوست تغییر کند. با این حال علائم و نشانه های این بیماری در افراد مختلف متفاوت است. برخی از این نشانه ها عبارتند از:

مشاهده رگ هایی که بنفش یا آبی رنگ است. (هر چقدر قطر رگ بیشتر باشد، رنگ آن آبی تر و هر چقدر به سطح پوست نزدیک تر باشد، رنگ آن کبود تر است.)
برآمده شدن رگ ها
وقتی بیماری شدید و دردناک می شود. ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر نیز مشاهده شود:

احساس درد یا سنگینی در پاها
ورم پاها
سوزش، ضربان، گرفتگی عضلات و تورم در پایین پاها
درد پاها پس از نشستن یا ایستادن به مدت طولانی
خارش در اطراف یک یا چند رگ
تغییر رنگ پوست در اطراف سیاهرگ ها

دکتر یا متخصص واریس کیست؟
اگر علائم این بیماری را تجربه می کنید، برای تشخیص اولیه می توانید از پزشک عمومی کمک بگیرید. برای تشخیص نهایی می توانید با متخصص عروق ( فلبولوژیست) مشورت نمایید. اما برای درمان این بیماری بهترین انتخاب متخصص جراحی است که تسلط بیشتری به نحوه درمان این بیماری دارد.

برای درمان واریس با لیزر، پزشک شما باید علاوه بر تخصص جراحی، تجربه کافی در مورد درمان های لیزر و کار با دستگاه لیزر را نیز داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 3 =