ورق شیروانی سینوسی یا کرکره چیست؛ روش نصب و اجرا

ورق موج دار سینوسی  کرکره یک اصطلاح عمومی است که به معنای هر نوع ورق فولادی  است که برای استفاده در ساخت و ساز با داشتن یک سری شیارها و برآمدگی های متناوب به داخل آن تقویت می شود. از نظر فنی، این می تواند به معنای هر سقف شیروانی فلزی یا پانل دیواری باشد. با این حال، افرادی که در این صنعت هستند، پانل فلزی سینوسی موجدار را به عنوان یک سقف فلزی شیروانی یا پانل سایدینگ که بصورت کرکره دارای موج‌های سینوسی و گرد از نوع S است، تعریف می‌کنند.

ورق سینوسی موجدار کرکره ای چیست؟

ورق موجدار کرکره ای، ورق فلزی است که به صورت رول به پانل های فلزی تبدیل می شود. فلز راه راه یک پانل بست اکسپوز است، به این معنی که هر بست روی سطح پانل قابل مشاهده است.

شکل سنتی ورق فلزی سینوسی موجدار، گرد و مواج است. کم هزینه، سبک وزن، بادوام، کم مصرف، ماندگاری و نصب آسان است. سقف فلزی راه راه جایگزینی عالی برای سقف های آسفالتی یا کاشی های سفالی است. دوام پانل های راه راه باعث می شود که آنها را برای کاربردهای تجاری و مسکونی مناسب برای پروژه های سقف شیروانی فلزی و سایدینگ فلزی استفاده کنید. آنها حتی در قسمت های دیگر خانه از جمله سقف، گلدان و حصار استفاده می شوند.

نحوه تولید ورق سینوسی موجدار یا کرکره ای

فرآیند موج‌گذاری با رول‌سازی انجام می‌شود. این بدان معنی است که ورق فلزی از سیم پیچ های فلزی گرد بزرگ کشیده می شود و سپس از قالب های نورد عبور می کند که پانل را به شکل ورق فلزی سینوسی موجدار تشکیل می دهد. پس از عبور ورق های فلزی موجدار از تمام غلتک ها، در طول پانل صحیح بریده می شود.

مزایای استفاده از ورق موجدار گالوانیزه

ورق موجدار گالوانیزه که به عنوان ورق گالوانیزه یا آهن سفید نیز شناخته می شود: ورق گالوانیزه گرم مداوم نورد سرد و نوار به ضخامت ۰.۲۵ تا ۲.۵ میلی متر است.

ورق فولادی دارای یک سطح زیبا با الگوی بلوک یا برگی مانند روی بلوک، یک لایه گالوانیزه سفت و مقاومت در برابر خوردگی جوی عالی است. در عین حال، ورق فولادی دارای عملکرد جوشکاری خوب و عملکرد شکل دهی سرد است. در مقایسه با ورق الکترو گالوانیزه، ورق گالوانیزه گرم دارای لایه گالوانیزه ضخیم تری است و عمدتاً برای قطعاتی که به مقاومت در برابر خوردگی بالاتر نیاز دارند استفاده می شود. ورق موجدار گالوانیزه به طور گسترده در ساخت و ساز، بسته بندی، وسایل نقلیه راه آهن، تولید ماشین آلات کشاورزی و کالاهای زندگی روزمره استفاده می شود.

نحوه نصب ورق سقف شیروانی کرکره ای موجدار یا سینوسی راه راه

آنچه شما برای نصب ورق شیروانی سینوسی یا کرکره موجدار نیاز دارید:

ㆍمتر اندازه گیری

ㆍاره مدور/اره دستی

ㆍدریل

ㆍ لبه مستقیم

ㆍاصلاحات و فلاشینگ های لازم برای سیستم شما

اما مراحل اجرا سقف شیروانی فلزی با ورق سینوسی کرکره به ترتیب زیر است:

۱. همپوشانی و برآمدگی لازم ورق شیروانی موج دار کرکره را تعیین کنید

یکی از دلایلی که ورق های  کرکره موجدار به شکل موجی و سینوسی طراحی می شوند این است که ورق های مجاور به راحتی می توانند با یکدیگر همپوشانی داشته باشند.

طول این همپوشانی به شیب سقف شیروانی فلزی شما بستگی دارد که باید در راهنمای سازنده شما به تفصیل ذکر شود. همپوشانی ۱۵۰ میلی متری اغلب برای سقف های شیروانی با شیب ۱۰ درجه توصیه می شود، در حالی که ۳۰۰ میلی متر برای شیب های ۵ درجه توصیه می شود.

همیشه حداقل ۶۰ تا ۷۰ میلی‌متر برآمدگی را در نظر بگیرید تا آب بدون تماس با خرطوم‌ها یا پره‌ها خارج شود که می‌تواند منجر به رطوبت و ضعف ساختاری شود.

۲. ورق های کرکره شیروانی را به اندازه برش دهید

طول تیرهای خود و فاصله بین آنها را اندازه گیری کنید. این باید به شما یک اندازه منطقه برای برش دادن ورق های شیروانی موج دار یا کرکره سینوسی بدهد. بسته به جنس ورق موجدار شما ممکن است نیاز به استفاده از اره دایره ای یا دستی داشته باشید. در هر صورت، ورق باید روی یک میز کار محکم شود تا بتوانید برش یکنواخت داشته باشید.

۳. جهت همپوشانی ورق سینوسی موجدار را تعیین کنید

همپوشانی ورق های گالوانیزه سینوسی باید در جهت وزش باد انجام شود. به عنوان مثال، اگر باد از سمت شرق می وزد، صفحات سمت چپ باید با صفحات سمت راست همپوشانی داشته باشند. این کار باعث می شود که باد در حین نصب ورق های شما را از هم جدا نکند.

۴. اولین ورق گالوانیزه کرکره ای سقف را به پرلین های خود ثابت کنید

اولین ورق سینوسی موج دار خود را در لبه سقف شیروانی خود تراز کنید و اطمینان حاصل کنید که برآمدگی لازم حفظ می شود. سپس، پیچ ها یا میخ های خود را از طریق راه راه و داخل چمدان محکم کنید. اینها باید به صورت عمودی اجرا شوند و بیش از حد سفت نشوند.

۵. ورق های سینوسی شیروانی باقی مانده را ثابت کنید

سپس بقیه ورق های کرکره شیروانی را می توان ثابت کرد. به یاد داشته باشید که هر ورق فلزی را با ورق قبل از آن همپوشانی کنید و با استفاده از اتصالات عمودی محکم کنید.

۶. فلشینگ و نورهای چشمک زن را اضافه کنید

برخی از قطعات چشمک زن به طور مشابه موجدار خواهند بود و به همین ترتیب می توانند با ورق شما همپوشانی داشته باشند. فلاشینگ باید در خط الراس، لبه بام و در هر نقطه ای که سقف شیروانی شما به دیوار نزدیک است نصب شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =