وسواس پاکیزگی و نجسی چیست و چگونه درمان می شود؟

وسواس نجاست درمان می شود؟

وسواس پاکیزگی نوعی وسواس فکری عملی به شدت آزاردهنده است که علاوه بر اینکه ذهن و فکر فرد را درگیر می کند، در عمل باعث تکرار یک کار می شود. در واقع ریشه وسواس تمیزی، اختلالات عصبی است. فرد بیمار، دچار ترس است. ترس از آلوده بودن یا نجس شدن. به همین دلیل مجبور است برای آرامش فکرش چندین بار عمل تمیز کردن را تکرار کند. تکرار این عمل به خاطر تکرار ندایی در افکارشان است. و آن هم این است : “هنوز تمیز نشده، دوباره انجامش بده”.

این افکار به شدت ناراحت کننده است و علاوه بر اینکه فرد را دچار مشکلات جسمی و ناراحتی های پوستی می کند، ذهن او را فرسوده کرده و او را به شدت افسرده و پریشان می کند.

 

لت وسواس پاکیزگی چیست؟ چرا دچار وسواس می شویم؟

ریشه وسواس تمیزی، اختلالات هراس، اختلالات دوقطبی، ضربه روحی شدید در زندگی و اسکیزوفرنی و مشکلات عصبی است. به لحاظ پزشکی، عوامل محیطی و ژنتیکی، هردو باعث تکرار الگوهای رفتاری هستند.

همچنین پژوهش ها نشان می دهد علاوه بر عوامل محیطی، عامل مهم در وسواس پاکیزگی، نقص ژنیتک در سیستم پیام رسان مغز است. این اختلالات ژنتیکی هم به عوامل محیطی، افسردگی و مشکلات زندگی بستگی دارد.

 

نشانه های فردی که وسواس شستشو دارد چیست؟

این فرد از صبح که بیدار می شود، شروع به شستن می کند. تا جایی که اگر این کار را نکند، دچار استرس و اضطراب می شود. مخصوصا افرادی که دچار وسواس نجاست هستند، حال بسیار بدتری را تجربه می کنند.

نشانه های وسواس نظافت چیست؟

 • ترس از نجس شدن و جاهای دیگر را نجس کردن
 • ترس از آلوده شدن
 • ترس از خیس شدن دست یا لباس یا شلوار
 • شستشوی مداوم دست ها
 • افکار مشوش و اضطراب از اینکه به جایی دست نزنند.
 • بیماری های پوستی
 • عدم رابطه و تماس جسمی یا حتی دست دادن با دوستان از ترس آلوده شدن
 • طول کشیدن حمام و دستشویی آن ها ( ممکن است حتی ساعت ها حمام و دستشویی آنها طول بکشد و علاوه بر مشکلاتی که برای خود شخص دارد، باعث اصراف و هدر رفتن آب خواهد شد).
 • این افراد، افکار شدید جنسی را تجربه می کنند.

مشکلات جسمی که افراد وسواس با آن درگیر هستند چیست؟

 • افزایش ضربان قلب
 • تعریق بسیار شدید
 • خستگی و ضعف شدید به خاطر تکرار شست و شو

نشانه های وسواس نجسی و پاکی چیست؟

وسواس نجسی و پاکی نوعی از وسواس نظافت است که مغز و جسم فرد را به شدت درگیر می کند.

فردی که وسواس نجاست دارد، هر زمان که در دستشویی میرود احساس میکند که باید تمام بدن خود را بشوید. چون حس می کند که ادرار و مدفوع او روی بدن یا لباسش ریخته است. سپس ساعت ها در دستشویی می ماند تا لباسش را بشوید و بعد کل دستشویی را می شوید. خوب این کار هم برای فرد وسواس غیر قابل تحمل است و هم برای کسانی که با او زندگی میکنند.

وسواس جنسی از وسواسی های شایع وسواس نجاست است:

فردی که وسواس دارد حس میکند که هر چیزی که او را تحریک می کند حالش را دگرگون می کند و به همین دلیل نجس می شود. معمولا دخترها و پسرها بیشتر دچار این نوع وسواس می شوند و هر کدام از آنها واکنش متفاوتی از خود نشان می دهند. البته این موضوع در افرادی که مسلمان هستند بیشتر دیده می شود. به دلیل اینکه خود را ملزم به نماز خواندن می دانند هر لحظه حس می کنند که باید حمام بروند.

این افراد به هیچ عنوان نمی توانند از روابط جنسی خود رضایت داشته باشند و مدام حس می کنند که بدن آن ها نجس است.

 

عوارض وسواس نجسی و پاکی چیست؟

 • مهم ترین عوارضی که وسواس نظافت دارد، افسردگی شدید و انزوا است. شما نمی دانید در افکار این افراد چه می گذرد و هر ثانیه چه دردی را تحمل می کنند. علاوه بر این به خاطر کارهای عجیب و غریبشان، اطرافیان از آنها فاصله خواهند گرفت.
 • این افراد مدام در حال تمسخر شدن و سرکوفت شنیدن هستند. چون دیگران درکی از بیماری آن ها ندارند و نمی توانند علت این کارشان را بفهمند.
 • خطر خودکشی در این افراد بیشتر از دیگران است.
 • ممکن است برای آرام کردن خود به مواد مخدر یا مشروبات الکلی روی بیاورند تا شاید مدتی را در آرامش باشند.
 • اضطراب و استرس در آنها به اوج خودش می رسد.
 • همه کسانی که دچار وسواس هستند، یا قبلا افسرده بوده اند یا بعد از وسواسی دچار افسردگی شده اند.
 • به دلیل درگیری های فکری، بیقرار می شوند.

آیا وسواس نظافت درمان دارد؟

بله درمان های این نوع وسواس، به روش های غیردارویی و دارویی است.

درمان غیر دارویی:

درمان رفتاری یا رفتار درمانی:

در بعضی موارد، رفتاردرمانی بهتر از دارودرمانی جواب می دهد. اما به شرطی که روانکاو بتواند علت این وسواس را به درستی شناسایی کند. هر چه این آگاهی بیشتر باشد روند درمانی هم کوتاه تر است و فرد زودتر نتیجه می گیرد.

در این روش روانکاو در جلسات مکرر، از فرد وسواس درمورد زمان شروع وسواسی و جزئیات آن و کارهایی که باعث می شود استرس و اضطراب او بیشتر شود، سوالاتی  پرسیده و به او می آموزد که چطور با افکار خود روبرو شود.

بی توجهی

بهترین راه درمان، بی توجهی به افکار منفی و عدم پاسخگویی به آنهاست. حتی اگر افکار ناراحت کننده ای دارید و نمی توانید نسبت به آنها بی تفاوت باشید اجازه دهید که افکارتان باقی بماند و آن را عملی نکنید. بی اعتنایی به عوامل وسواس، اولین گام برای شکست آن است.

آلوده سازی به عمد

کسانی که دچار وسواس شست و شو هستند، برای درمان وسواسی شان باید به عمد توسط دیگران خانه را آلوده کنند. نه اینکه نجس کنند. مثلا اگر به خیسی حساسند باید قسمتی از خانه را خیس کنند و با این استرس و اضطراب روبرو شوند.

با خود نجنگد بلکه بر افکارش دستور دهد

در این روش موثر، زمانی که افکار وسواسی به سراغتان آمد، ناگهان با خود بگویید ساکت شو! دهنت را ببند. من هیچ گاه از تو فرمان نمی برم. من بنده تو نیستم. من هر کاری که درست است را انجام می دهم. من تو را شکست می دهم. تو باید برده من باشی نه من برده تو.. البته نه اینکه این جملات را بلند بگویید، چون روی خوشی ندارد. بهتر است با خود و در تنهایی بیان کنید. زمانی که فکرتان فرمان داد چندین بار دستتان را بشویید، به افکارتان توهین کنید و تنها یک بار بشویید و بگویید که تمیز شده است.

 

درمان های دارویی وسواس پاکیزگی :

یکی از مهم ترین عوامل در وسواس نظافت، کمبود سروتین در بدن است. این ماده شیمیایی اگر در مغز کم باشد به احتمال زیاد باعث افسردگی و اضطراب شخص خواهد شد. تجویز داروهای ضد افسردگی باعث می شود که این ترشح این ماده در بدن بالا رفته و بتوانید آرام باشید. داروهایی که توسط پزشک تجویز می شود:

 • Sertraline با نام تجاری ( زولوفت Zoloft )
 • Fluvoxamine فلوکسامین
 • Fluoxetine فلوکستین

شایع ترین داروهای ضد افسردگی هستند. این داروها در دسته داروهای مهار کننده بازجذب سروتین قرار میگیرند که برای درمان افسردگی، وسواس فکری، کاهش استرس و اضطراب کاربرد دارد.  البته سایر داروها، نسبت به درجه وسواسی فرد متفاوت است و در دوزهای بالا یا پایین برای بیمار تجویز می شود.

نکته : عوارض این داروها، درد معده، خواب آلودگی، لرزش دست و کاهش میل جنسی است. به همین دلیل توصیه می شود حدالامکان با روش رفتاردرمانی مشکل را حل کنید.

درمان های خانگی درمان وسواس چیست؟

تا می توانید به خود آرامش دهید : هر کاری که باعث آرامش تان می شود بکنید. وسواسی انرژی زیادی از شما می گیرد. گاهی باعث می شود که تا سر حد ضعف و بیهوشی پیش بروید زیرا از طرفی استرس دارید و از طرفی به خاطر تکرار مکررات خسته شده اید.

روی کارتان نظارت داشته باشید

در این مرحله سعی کنید روی کارتان نظارت داشته باشید. تکرار را به دفعات کمتر کنید. اگر تاکنون ۶ بار دست هایتان را می شستید به خود قول دهید که امروز ۵ بار بیشتر نخواهم شست. این تمرینات را مدام ادامه دهید. اگر توانستید به قولتان عمل کنید، برای خود جایزه بگیرید.

اگر به موارد مذهبی اهمیت زیادی می دهید و نجس و پاکی برایتان بسیار مهم است به رساله کسی که از او تقلید می کنید رجوع کنید. معمولا در احکام آمده ، اگر عین نجاست روی لباس بریزد با یک بار ریختن آب جاری بر روی عین نجاست، آن قسمت پاک خواهد شد. خوب این مطلب را بارها تکرار کنید و در ذهنتان جا بیاندازید که این لکه با یک بار آبکشی پاک خواهد شد. یا دستتان با یک بار شستن با مایع دستشویی تمیز می شود.

علاوه بر این در احکام اسلامی آمده است تا زمانی مطمئن به نجاست نبودیم، آن چیز پاک است و نباید فکر کرد که نجس شده است.

از طرفی، وسواس در اسلام حرام است و هیچ دینی آن را تایید نمی کند.

این مسائل باعث می شود تا کمی دلتان را گرم کنید و به خود کمک کنید تا این واکنش را کنار بگذارید.

وسواس قابل درمان است. کافی است که شما بخواهید درمان شوید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.