وکیوم ام دی اف تحولی بزرگ در صنعت دکوراسیون

برخلاف تصور عموم وکیوم نوع خاصی از ورق نیست. در واقع نوعی روکش از جنس PVC است که با استفاده از دستگاه پرس وکیوم روی ورق ام دی اف و یا انواع مختلف چوب کشیده می شود. دلیل اصلی نامگذاری این ورق ها، استفاده از چنین تکنولوژی می باشد .
آیا ورق های ممبران با وکیوم متفاوت هستند ؟ باید بگویم که تفاوت زیادی ندارند و ممبران یک روکش وکیوم است. کابینت ممبران نوعی کابینت وکیوم است که روی آن تزئینات ظریف مختلفی وجود دارد. و معمولاً برای طراحی آشپزخانه ها به سبک کلاسیک یا نئوکلاسیک از این مدل کابینت استفاده می شود.
درکابینت ممبران از تزیینات بیشتری مانند تاج، سرستون، منبت کاری و دیگر تزیینات بسیار ظریف استفاده شده است.
با پیدایش تکنولوژی وکیوم و ساخت دستگاه تراش سی ان سی، ورق وکیوم رتبه یک را در میان تمام انواع ورق های چوبی کسب کرد. این ورق ها، تحول گسترده ای برای تمام کسانی که در صنعت چوب فعالیت میکنند ایجاد کرده است. مثل ایجاد سبک جدید کابینت ممبران که در صنعت ساخت کابینت به وجود آمد. با استفاده از این روش کابینت کارها توانستند جزئیات بیشتری به کابینت های کلاسیک اضافه کنند. علاوه بر آن شاهد تغییرات و ابداعات گسترده ای در تولید وساخت کمد های دیواری کودکان ، با استفاده از این صنعت بوده ایم. تاثیر این تکنولوژی در صنعت مبلمان و کالای خواب نیز بر هیچ کس پوشیده نیست.

مراحل تولید ورق وکیوم

کلیه خدمات وکیوم ام دی اف در کارگاههای خدمات ام دی اف انجام می شود. این کارگاهها به دستگاه پرس وکیوم مجهز می شوند . البته برای ساخت مصنوعات چوبی وکیوم شده مثل در کابینت، ابتدا ورق ها برش میخورد. طرح مد نظر مشتری روی در CNC می شود . پس از آماده شدن طرح، درها روی سینی دستگاه پرس وکیوم چیده می شود و کار وکیوم انجام می پذیرد. بهترین نوع روکش وکیوم، روکش های کره ای هستند که با استفاده از چسب آلمانی روی ورق ام دی اف وکیوم می شوند.
به دلیل پرس داغی که روی ورق ام دی اف انجام می شود ضخامت ورق ها باید از ۱۶ میل به بالا باشد.

قیمت خدمات وکیوم ام دی اف

عوامل مختلفی روی نحوه قیمت گذاری وکیوم ام دی اف موثر است. مثل قیمت روکش و چسب مورد استفاده برای انجام خدمات. بنابراین در هر زمان متناسب با شرایط، تعرفه وکیوم ام دی اف مشخص می شود. این مبلغ سالیانه از طرف اتحادیه دورودگران اعلام می شود. معمولا دستمزد به ازای هر سینی دریافت می شود. و مشتریان نیز قیمت هر سینی وکیوم را سوال می کنند.

مزایای استفاده از روکش وکیوم

سازگاری با محیط زیست

ماده اولیه ی روکشهای وکیوم، چوب ام دی اف است و ام‌ دی ‌اف نیز محصولی از کامپوزیت چوب محسوب می‌شود و از الیاف و ضایعات چوب به عمل می آید؛ بنابراین ورق های با روکش وکیوم با محیط زیست سازگار بوده و می توان آن را به راحتی، دوباره بازیافت کرد.

داشتن تنوع گسترده در طراحی و رنگ
یکی از دلایل محبوبیت این نوع ورق ها تنوع بالا برای طراحی می باشد و طراح میتواند بخوبی سلیقه ی شما را در طرح دخالت دهد. همچنین یکی دیگر از مزایای بسیار خوب این روکش انعطاف پذیری بسیار بالا در تنوع رنگ است.

داشتن مقاومت بسیار بالا

به دلیل اینکه برای ساخت ورق های ممبران یا وکیوم در کنار ام دی اف از یک لایه PVC استفاده می شود. استحکام و مقاومت آن در برابر عواملی مانند آب و اسید و الکل ویا ضربه بسیار بالا می رود؛ و این یک مزیت حساب می آید.

اجرای طرح های سه بعدی و کلاسیک

برای پیاده سازی نقش و نگار برجسته روی کابینت های چوبی، شما مجبور هستید که هزینه بسیار بالایی را پرداخت کنید. اما ورق وکیوم این ایراد را ندارد و شما می توانید با هزینه بسیار کمتری با استفاده از دستگاه های اتوماتیک یا پیشرفته هر طرح سه بعدی و کنده کاری که مورد نظر شما باشد را با استفاده از نرم افزار سه بعدی بر روی این مدل کابینت بیاندازید.

سبک بودن کابینت وکیوم

استفاده کردن از ورق هایی که دارای کیفیت بسیار بالا و همچنین وزن بسیار سبک هستند یک مزیت بسیار خوب برای مصرف کننده و نصاب است. ورق های وکیوم وزن بسیار سبکی دارند و برای استفاده در محیط های خانه بخصوص در اشپزخانه بسیار مناسب می باشند.

داشتن دوام و طول عمر بالا

همانطور که قبلاً به آن اشاره کردیم به دلیل کیفیت مواد اولیه در ساخت این ورق ها در زمان نصب باعث میشود تا میزان فشار وارد شده به ریل ها و جک های کناری کمتر شده و دوام انها بالا برود. از طرفی هزینه تعمیر و نگهداری نیز برای خانواده کاهش پیدا می‌کند. که این یک مزیت بسیار عالی است زیرا می تواند کمکی برای اقتصاد خانواده باشد.

معایب روکش وکیوم

زمانی که طرح های کنده کاری های برجسته و فرورفتگی بسیار زیاد بر روی این ورق ها باشد ممکن است پوشش دادن لایه pvc بر روی آن بسیار سخت و دشوار باشد از این رو سعی میشود که از طرح های نسبتاً درشت برای این کار استفاده کند

_ حساسیت به نور آفتاب و گرما

برخی از مدل های ورق ممبران وکیوم لایه پی وی سی روی آن نسبت به گرمای زیاد شعله و یا نور شدید آفتاب در طولانی مدت واکنش نشان می دهد و ممکن است تغییر رنگ نیز بدهد و این یک عیب بسیار مهم در این نوع ورق می باشد.

_ داشتن تعمیرات سخت

با وجود اینکه این ورق ها، طرح و رنگ متنوع زیادی دارد؛ اما در صورت بروز هرگونه آسیب و یا خرابی برای تعمیر آن خیلی سخت می توان همان طرح را با همان کد رنگ و طرح پیدا کرد. از این رو تعمیرات سخت این کابینت، یکی از معایب ورق وکیوم یا ممبران می باشد.

نکته حائزه اهمیت این است که اگر شما از یک مجری حرفه ای برای انجام خدمات وکیوم استفاده نکنید؛ ممکن است از مواد نامرغوب استفاده کند یا در اجرای آن ضعف داشته باشد این عمل باعث میشود میزان کیفیت دکور یا کابینت شما کاسته شود و از ظاهر آراسته آن نیز از دست میرود. بنابراین در انتخاب کارگاه خدمات MDF برای انجام خدمات وکیوم توجه ویژه ای داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − شش =