پرده نوری

پرده نوری شبیه به سنسور نور پرتوی آفتوالکتریک است که دارای فرستنده و گیرنده است.

پرتوهای متعدد نور مادون قرمز ناحیه خطرناک را احاطه کرده و در صورت قطع شدن، پرده نور سیگنالی را به مدار E-Stop دستگاه می فرستد.

پرده های نور دارای چندین پرتو نور نزدیک به هم هستند (بسته به وضوح ۱۴…۹۰ میلی متر از هم فاصله دارند) در حالی که شبکه های نور فقط چند پرتو نور دارند (۲، ۳ یا ۴) با فاصله بسیار بیشتر (۳۰۰…۵۰۰ میلی متر).

بسته به وضوح، پرده های نور را می توان برای محافظت از انگشت، دست یا بدن استفاده کرد، در حالی که شبکه های نور فقط برای محافظت از بدن استفاده می شود.

نکات مهم برای انتخاب پرده نوری:
ارتفاع تحت پوشش
دقت پرده نوری
فاصله بین پرتو ها (Beam ها)
تعداد پرتو ها (Beam ها)
محدوده تشخیص (فاصله فرستنده و گیرنده)
خروجی سنسور
انواع کاربرد پرده نوری (Light Curtains):
یکی از اصلی ترین و مهم ترین کاربرد های پرده های نوری یا Light Curtains محافظت از کاربران برای عدم دسترسی آنها به نقاط خطرناک و در کارخانه ها می باشد. که به سه دسته کلی تقسیم میگردد.

مدل‌های تشخیص انگشت: طراحی این مدل پرده های نوری به این صورت می باشد که، تعداد بیم ها زیاد بوده و همچین برای دقت بالا و تشخیص اجسام بسیار کوچکی چون انگشت انسان، فاصله بیم ها بسیار کم در نظر گرفته اند، کاربرد این مدل در موارد بسیار حساس می باشد.
تشخیص دست: طبیعتا این مدل پرده های نوری نسبت به مدل قبلی از دقت کمتری برخوردار میباشند.
تشخیص بدن: برای کاربر محافظت از بدن فاصله زیاد تا ۵۰۰ میلی متر و حداقل ۳ عدد پرتو نور کفایت می کند.

شرایط استفاده از پرده های نوری
برای این که محافظت و ایمنی پرده های نوری موثر باشد، باید اطمینان حاصل کنید که:

– از لحاظ الکتریکی این امکان وجود داشته باشد که به واحد کنترل دستگاه متصل شوند.
– این امکان وجود داشته باشد که حرکات خطرناک دستگاه به یکباره متوقف شود. علی الخصوص دانستن زمان توقف دستگاه اهمیت بسیار زیادی دارد تا پرده نوری در فاصله مناسب کار گذاشته شود.
– زمان رسیدن به نقطه خطرناک باید بیشتر از زمان مورد نیاز برای متوقف کردن حرکت خطرناک باشد.
– دستگاه نباید در معرض خطرات ثانویه (از جمله افتادن از بالای جایی) باشد، که اگر احتمال این چنین خطری وجود داشته باشد باید محافظت ثانویه هم تدارک دیده شود.
– کوچکترین اندازه شیئی که قرار است تشخیص داده شود باید بزرگتر یا مساوی دقت انتخاب شده پرده نوری باشد.
light curtains
برای محافظت از اجسام قیمتی و همچنین به منظور جلوگیری از دسترسی به نقاط خطرناک و مخاطره آمیز در کارخانه ها از light curtains یا پرده نوری استفاده می شود. این سنسورهای کاربردی ، بهترین و مقرون به صرفه ترین روش برای استفاده در کاربردهای یاد شده است. پرده نوری عمدتاً در دو نوع ۴ و نوع ۲ در دسترس است. پرده های نوری استانداردهای مختلفی دارند و می توانند در انواع مختلف کوچک و جمع و جور تا انواع قوی و مقاوم در برابر شرایط محیطی سخت را شامل می شوند و کاربردهای فراوانی در زمینه ی ایمنی دارند. پرده نوری تیپ ۴ برای محافظت از انسان ها در برابر آسیب و همچنین محافظت از ماشین ها در برابر خرابی ها بکار می رود. در این نوع از پرده نوری میزان دقت بالا بوده و کنترل انجام شده بسیار قابل اتکاست.
پرده نوری تیپ ۲ راه حل هایی مقرون به صرفه ای را برای کاربران ارائه می دهد و در مواردی که در صورت وقوع خطر مصدومیت جزیی حاصل می شود، بکار می رود.
پرده نوری از خانواده ی سنسورها بوده و کاربردهای فراوانی در صنعت دارند. برخی از کاربردهای این سنسورها عبارت انداز محافظت از اجسام قیمتی، حفظ جان گارگران و …
پرده های نوری از مجموعه سنسورها(beam ها) تشکیل شده اند که با توجه به نوع کارایی و عملکردی که بر عهده دارند، ویژگی های متفاوتی دارند. تعداد پرتوها، فاصله پرتوها و بصورت کلی ارتفاع پرده های نوری از جمله پارامترهای متفاوت این سنسورها است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − هشت =