پمپ پکیج

در ادامه مطالب آشنایی با قطعات پکیج میخواهیم به سراغ پمپ پکیج خواهیم رفت و عملکرد ، علت خرابی ، وظایف و سایر نکات مربوط به پمپ پکیج خواهیم رفت،با تهران سرویس همراه شوید.

پمپ پکیج چیست و چه وظیفه ای دارد؟

هنگامی که آب گرم توسط پکیج تولید شد و در لوله‌های کف و رادیاتورها جریان یافت، حرارت خود را به محیط داده و سرد می‌شود. حال این آب سرد بایستی دوباره به پکیج برگردد، گرم شود و در لوله‌ها جریان پیدا کند. این چرخه با عملکرد قطعه‌ای به نام پمپ پکیج تکمیل می‌شود. این پمپ، آب گرم را در رادیاتورها به حرکت درآورده و از کاهش فشار آب در مدار گرمایش رادیاتورها جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، اگر فشار آب گرم کم باشد، پمپ پکیج فشار را بالا می‌برد تا گردش آب به صورت یکسان و یکنواخت صورت گرفته و فضا سرد نشود.

مدلهای پمپ پکیج:

گرانفوس ۱۵/۵۰, ۱۵/۶۰, ۱۵/۶۵, ۱۵/۷۰ و ….
داب ۵۵/۱۳۰, ۶۵/۱۳۰, ۶۵/۱۸۰ و …
ویلو ۱۵/۵-۳, ۱۵-۴/۳, …
نوچی

قطعات پمپ پکیج

هنگام رو به رو شدن با اشکالات به وجود آمده در پکیج، آشنایی و اطلاعات درست با قطعات پمپ پکیج ضروری می باشد. در زیر به برخی از این قطعات اشاره خواهیم کرد. قبل از آن به یاد داشته باشید که سیستم ایمنی پمپ پکیج تنها در زمان روشن بودن عمل می کند و حدالامکان باید از جدا کردن آن از برق جلوگیری کرد.

پمپ سیرکولاتور آب:

این پمپ که قبل از مبدل اصلی در پکیج های دو مبدله نصب می شود وظیفه ی گردش آب در مدار بسته ی گرمایشی و داخلی در پکیج های شوفاژ دیواری دو مبدل را دارد. سیم پیچ، شفت، توربین یا پروانه، هوزینگ، جعبه تقسیم برق، پیچ تنظیم سرویس کار و کلید تغییر سرعت پمپ از اجزای تشکیل دهنده ی این پمپ می باشند.

کیسینگ:
پوسته پمپ یا بیرونی‌ترین بخش آن را کیسینگ می‌نامند.

روتور:

بخش پره‌ای موجود در پمپ پکیج، روتور نامیده می‌شود، که وظیفه به جریان درآوردن آب را بر عهده دارد.

استاتور:

سیم پیچ یا استاتور، قطعه‌ای است که درون پمپ، یک میدان مغناطیسی تولید می‌کند.

هد پمپ:
سنجش میزان قدرت و توانایی پمپ در انتقال آب، در شرایط استاندارد بر حسب متر را هد می گویند.

هوزینگ:

در انواع پمپ‌ها یک قطعه پلاستیکی وجود دارد که آن را هوزینگ می‌نامند. محل قرارگیری هوزینگ در پمپ‌های گوناگون، متفاوت است، اما اغلب در بخش پشتی پمپ دیده می‌شود.

سیستم ضد یخ زدگی:

این قطعه وظیفه ی جلوگیری از یخ زدن آب در دستگاه پکیج شوفاژ دیواری و لوله ها را دارد.

سیستم ضد گیرپاژ پمپ:

این قطعه یکی از قطعات سیستم ایمنی پمپ بوده و مانع قفل کردن پمپ در پکیج می شود. به دلایل فنی قفل کردن پمپ را گیرپاژ می گویند.

دبی در گردش پمپ:

دبی به میزان گردش آب در واحد زمان گفته می شود کخ بر حسب لیتر بر ثانیه، دقیقه یا ساعت بیان می شود.

علل خرابی پمپ پکیج :

فعالیت پمپ بدون گردش آب در سیستم و علایم آن بیش از حد گرم شدن است.
مقدار زیادی از جرم و آلودگی ها درون پمپ حبس شده است.
صدای بیش از حد پمپ پکیج دیواری به دلیل وجود هوا در پمپ می باشد.
عدم کارایی پمپ به طور کامل.
نشتی پمپ پکیج دیواری به دلیل نصب اشتباه.
عدم کارایی پکیج و پمپ به طور همزمان.
یکسره شدن عملکرد پمپ.

مشکلات ناشی از خرابی پمپ پکیج کدامند؟

-کار نکردن پمپ

اگر پکیج روشن باشد و پمپ آن کار نکند، ممکن است پمپ به درستی روی دستگاه بسته نشده باشد. در این حالت بهتر است آب سیستم را تخلیه کرده و پمپ را در حالت درست آن نصب کنید.

– صدای بیش از حد پمپ

اگر در پمپ پکیج هوا وجود داشته باشد، در زمان کار صدای عجیب و بلندی ایجاد می‌کند و حتی ممکن است کارکرد پمپ مختل شود. در این حالت علاوه بر صدای بلندی که از پکیج شنیده می‌شود، رادیاتورها نیز گرم نمی‌شوند و باید سیستم را هواگیری کرد.

– خاموش نشدن پمپ

اگر پمپ پکیج به صورت مداوم کار کند و هرگز خاموش نشود، احتمال دارد که برد الکترونیکی پکیج دچار خرابی شده، تنظیمات حرکت پمپ بر هم خورده و دسته تنظیم سرعت حرکت پمپ، گیر کرده باشد.

– روشن نشدن پکیج و پمپ

اگر پکیج شما به گاز و برق متصل باشد؛ اما روشن نشود، ممکن است برد الکترونیکی، فشار گاز، دودکش یا دیگر اجزا و قطعات آن دچار خرابی شده باشند. ایراداتی همچون نقص سیم پیچی و سوختگی فیوز پمپ نیز می‌توانند موجب روشن نشدن پکیج و پمپ شوند.

– وجود نشتی در پمپ

اگر پمپ پکیج به درستی نصب نشده، قطعات داخلی آن، دچار نشتی و یا حتی کاسه نمد پمپ در معرض فشار زیاد از بین رفته باشد، پکیج شما دچار نشتی می‌شود.

گیر پاژ بودن پمپ :

محور روتور را با یک پیچ گوشتی چرخانده تا محور خلاص به گردش در بیاید. برای مثال تست خازن، مولتی متر را در حالت تست ظرفیت قرار داده و مقدار ظرفیت آن را اندازه گیری کنید. این مقدار باید با نوشته روی آن مظابقت داشته باشد

– جرم گرفتگی پمپ:

به مرور زمان، ممکن است درون پمپ جرم و رسوب ایجاد شود. اما اگر این جرم گرفتگی برطرف نشود، می‌تواند عملکرد پمپ را به کلی از کار بیندازد. نشانه‌های این مشکل شامل عدم هماهنگی پمپ و پکیج و همچنین کاهش دمای رادیاتور هاست.

عدم نصب فیلتر در لوله برگشت از رادیاتورها به سمت پمپ:

دلیل رایج دیگر در خراب شدن پمپ پکیج به عدم نصب فیلتر یا صافی در ورودی لوله برگشت از رادیاتورها به سمت پمپ پکیج است که این مشکل به دلیل ورود املاح موجود در لوله های رادیاتورها به داخل بدنه پمپ رخ می دهد.

پمپ پکیج

تست پمپ پکیج دیواری:

از عوامل مهمی که در نحوه عملکرد پمپ پکیج تاثیر زیادی می گذارد می توان به تست پمپ پکیج، قطعات و تنظیم آن اشاره کرد. آب گرم رادیاتور در صورت خراب بودن و درست کار نکردن پمپ پکیج متوقف شده و سبب مختل شدن سیستم گرمایشی و گرم کننده آب می شود. این موارد نیز در نتیجه ضعف کارکرد شوفاژ و پکیج های دیواری را در پی خواهد داشت. بنابراین تست و تنظیم پکیج یک نکته ی اساسی در عملکرد درست پکیج است.
بر روی هر پمپ پکیج یک قسمت بازدید وجود داشته که در زمانی که پمپ از عملکرد خود خارج شود می توان آن را باز کرده و نحوه عملکردش را بررسی کرد.

هواگیری پمپ پکیج:

معمولا هواگیری پمپ پکیج در اوایل زمستان زمانی که شوفاژها شروع به کار می­کنند نیاز است. هواگیری پمپ پکیج کار خیلی سختی نیست اما با یک آموزش اصولی میتوان این کار را انجام داد. اگر هواگیری هر سال انجام گیرد با ایجاد صدا و عملکرد نامناسب روبرو نخواهد شد. هواگیری پمپ پکیج بیشتر با پیچ مخصوص در انتهای پمپ صورت می­گیرد.
ابتدا لازم است آب گرم را باز کنیم تا پمپ به کار بیفتد بعد با یک پیچ گوشتی دو سو پیچ را به سمت خلاف عقربه­­های ساعت می­ چرخانیم. البته قبل از آن بهتر است یک دستمال خشک زیرش بگیریم تا آب خارج شده از داخل دستگاه را بگیرد. زمانی هواگیری پمپ درست انجام می­گیرد که خروج هوا با آب و حباب و صدا همراه باشد.
در مقاله هواگبری پکیج کاملا به این موضوع پرداخته ایم.

آیا پمپ در تابستان باید کار کند؟

در دستگاههای دومبدل پمپ پکیج باید در همه حالت کار کند(بیچاره به پمپ). بله درست متوجه شدید در تابستان اگر شما آبگرم را باز کنید پکیج دومبدله بیچاره تان باید برای تامین آبگرم مصرفی نیز پمپ را روشن نماید. بهمین علت است که در فصل تابستان مصرف برق پکیج های تک مبدل کمی(فقط کمی!) کمتر از نوع دومبدل است.

هزینه تعمیر پمپ پکيج:

هزینه تعمیر پمپ پکیج با وجود نوسانات بازار متفاوت است .برای استعلام دقیق قیمت ها با یکی از شعبات تهران سرویس تماس حاصل نمایید.تعمیر پکیج تهران سرویس در سراسر تهران با ضمانت ۶ماه

نکات مهم در نگهداری پمپ پکیج:

 1. در زمانی که پمپ پکیج کار نمی کند برای اینکه مشخص شود پمپ معیوب است با برد اصلی برق به پمپ نمی فرستد ، به وسیله یک کابل پمپ را مستقیما به برق وصل کرده اگر روتور پمپ شروع به چرخش کرد پمپ سالم و برد اصلی خراب است
 2. محل نصب پمپ در بلوک برگشت قرار دارد
 3. به منظور غلبه بر مقاومت (افت فشار) مسیر لوله کشی مدار گرمایش رادیاتور ها و مبدل صفحه ای از یک پمپ گردشی (سیرکولاسیون) در یک مدار بسته استفاده می شود.
 4. هنگام نصب پکیج در مسیر برگشت در ورودی پمپ حتما از صافی استفاده کنید، پس ار نصب پکیج مسیر شوفاژ شستشو و تمیز گردد تا عاری از هر گونه براده و ضایعات خارجی گردد.
 5. قبل از راه اندازی دستگاه، از عدم گیرپاژ پمپ اطمینان حاصل نمایید. بدین صورت که به وسیله یک اچار در پوش جلوی پمپ را باز کرده و سپس به وسیله یک آچار ، محور پمپ را به راست و چپ چرخانده تا از حالت گیرپاژ خارج شود.
 6. هنگام رسوب زدایی پمپ را از مدار خارج نمایید.

نحوه تعویض پمپ پکیج:

 • دستگاه را از برق جدا می‌کنیم.
 • بدنه روی پکیج را باز کرده و کنار می‌گذاریم.
 • به نحوه اتصالات بخش‌های مختلف پکیج توجه کرده و در صورت لزوم عکسی از آنها می‌گیریم تا در زمان بستن آنها دچار مشکل نشویم.
 • اتصالات مربوط به پمپ پکیج دستگاه را جدا می‌کنیم.
 • پمپ را تعمیر کرده و یا آن را تعویض می‌کنیم.
 • پمپ را در جای خود قرار داده و اتصالات آن را به دقت انجام می‌دهیم.
 • بدنه پکیج را روی آن گذاشته و دستگاه را به برق متصل می‌کنیم.
 • دستگاه را روشن می‌کنیم و عملکرد پمپ و پکیج را چک می‌کنیم.
آیا این مطلب مفید بوده است ؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.