پیشرفت در زمینه تولیدات محصولات پزشکی در دوره کرونا

دوره کرونا که در ایران از بهمن و اسفند ۱۳۹۸ شروع شد یک دوره زمانی بسیار خاص بود. در ابتدا شاید هیچ یک از ما فکرش را هم نمی کردیم که کرونا پایش را به ایران بگذارد. در ادامه هم گویی باور نداشتیم که این مدت شیوع کرونا تا این اندازه طولانی شود. ما مردمان این دوره و زمان دورانی سخت و متفاوت را تجربه کردیم. دوره ای که پر از مسائل و موارد متفاوت بود.

 

در اوایل دوره که همان پیک اول کرونا می شود اتفاقات نگران کننده ای در زمینه محصولات مراقبت از کرونا افتاده بود. کشورهای مختلف صادرات و وارداتشان را محدود کردند. این موضوع برای ما کمی سخت و نگران کننده شده بود. چرا که ما در این زمینه بسیار وابسته به کشورهای دیگر بودیم. به همین دلیل در پیک اول قحطی شدیدی در زمینه ماسک و سایر محصولاتی که برای مراقبت از کرونا نیاز است به وجود آمد.

 

نگرانی نبودن این وسایل به خصوص برای بیمارستان ها به یک موضوع بسیار جدی تبدیل شده بود. در زمینه ماسک سه لایه که تنها ماسک استاندارد برای پیشگیری از کرونا است با مشکل تامین مواجه شده بودیم. واردات ماسک ممنوع شده بود. کشورهای دیگر نیز خود به ماسک و این محصولات نیاز داشتند. به همین خاطر محصولاتی هم که وارد می شد قیمت بسیار بالایی داشت. این موضوع نیز مشکل مهم دیگری را به وجود آورده بود. خیلی افراد توان پرداخت این هزینه های بالا برای ماسک را نداشتند. به همین خاطر خیلی ها مجبور شدند بدون ماسک از منزل خارج شوند. همین شیوع کرونا را بیشتر کرده بود.

 

کم کم اما اتفاقات خیلی خوبی افتاد. بسیاری از افراد کسب و کارشان را به این زمینه تغییر دادند. دستگاه های تولید ماسک کمک کرد که خیلی ها بتوانند ماسک تولید کنند. در اوایل این دوره که می توان به دوره شکوفایی تولید ماسک به آن اشاره کرد کمی کیفیت ماسک ها پاین بود. اما کم کم تولیدات نهایی حرفه ای تر و بهتر شدند. تا جایی که اکنون به راحتی می توانید یک ماسک متشکل از سه لایه یعنی دو لایه از جنس اسپان باند و یک لایه از جنس ملت بلون را در بازار پیدا کنید. تولیدات داخلی نیز قیمت تمام شده بهتری نسبت به محصولات وارداتی خارجی داشتند.

 

اتفاق خوب بعدی تامین بودجه از سمت دولت برای تولید ماسک بود. کم کم ماسک دولتی با قیمت تنظیم بازار نیز در مراکز عرضه مجاز برای مشتریان ارائه شد. ماسک هایی البته با استانداردهای لازم و با قیمت مناسب. این موضوع قیمت تمام شده ماسک را بسیار کاهش داد. به یکباره کاهش قیمت زیادی در زمینه ماسک به وجود آمد.

 

دیگر نگرانی از بابت قیمت ماسک خیلی کمتر شده است. تنوع ماسک ها و فراوانی تولید خرید یک ماسک مرغوب را بسیار راحت تر از پیش کرده است. این روزها بسیاری از فروشگاه ها ماسک و دیگر محصولات لازم برای پیشگیری از کرونا را ارائه می کنند. هر جایی که باشید به راحتی می توانید این محصولات را تهیه و استفاده کنید.

 

خوشبختانه در زمینه تولید این محصولات پیشرفت خیلی خوبی به وجود آمده است. حتی از نظر رنگ بندی نیز تنوع خیلی خوبی وجود دارد. ماسک هایی که قبل تر ها تنها به رنگ سفید و آبی بود در رنگ های دیگری نیز تولید می شود. به طور مثال ماسک سبز و زرد و آبی با طیف رنگی مختلف برای سلیقه های مختلف این روزها تولید می شود. این تنوع مدل ها و رنگ ها کمی برای استفاده کنندگان جذابیت بیشتری استفاده کرد. این روزها مجبوریم ساعت ها این ماسک ها را بر چهره بگذاریم. به همین دلیل خستگی و تکراری بودن این روزها با این تولیدات جذاب کمی کمتر شده است.

 

البته که معیار ما برای خرید یک ماسک آن هم در این دوره خطرناک کرونا به هیچ وجه نباید ظاهر و رنگ آن باشد. در اولین نگاه باید توجه کنیم که ماسک انتخابی ما از لایه ها و ساختارهای درست و استاندارد تشکیل شده است یا خیر. اگر ماسکی دقیقا از لایه های اسپان باند و ملت بلون ساخته نشده باشد مناسب این روزهای کرونایی نیست. ترتیب قرارگیری لایه های ماسک به ترتیب اسپان باند و ملت بلون و اسپان باند باید باشد. همچنین باید توجه کنید که در بالای ماسک گیره بینی تعبیه شده باشد. این گیره وظیفه مسدودسازی بالای ماسک را از جریان هوای ورودی که ممکن است آلوده باشد بر عهده دارد. همچنین برای کودکان و بزرگسالان اندازه های مختلفی وجود دارد. اگر ماسک برای یک کودک خردسال قرار است استفاده شود باید از ماسک های سایز کوچک تر استفاده شود. استفاده از ماسک های با سایز بزرگسالان برای کودکان مناسب نیست. ماسک های بزرگ برای چهره کودکان بزرگ است. بزرگ بودن ماسک باعث می شود که ماسک از هر طرف باز باشد. پس جریان هوا به راحتی می تواند وارد ماسک شده و کودک را مبتلا کند. پس برای کودکان یا بزرگسالان باید از ماسک های مناسب خودشان استفاده شود.

 

در آخر نیز توصیه می شود که تا جای ممکن در خانه بمانید. بهتر است تنها برای کارهای ضروری از خانه خارج شویم. یعنی کارهایی که امکان انجام دادن آنها به صورت غیرحضوری وجود ندارد. بهتر است برای تردد ساعت هایی انتخاب شود که احتمال می دهیم خلوت تر است. برای کارهای بانکی می توانیم در این مدت از نرم افزارهای اینترنتی مانند موبایل بانک استفاده کنیم. برای خرید نیز می توانیم به فروشگاه های اینترنتی سر بزنید. وب سایت های مختلفی وجود دارند که می توانید مایحتاج خود را از آنها تهیه نمایید. در این مدت به جای خرید حضوری بهتر است از این فروشگاه ها و امکاناتی که ارائه می دهند استفاده کنیم. همچنین بهتر است از خریدهای دسته جمعی در این مدت پرهیز شود. تنها حضور یک نفر برای خرید، درصورتی که نمی توانیم اینترنتی خرید کنیم کافی است.

 

و در آخر باید امیدمان به پروردگار باشد. بهتر است روحیه خودمان را حفظ کنیم. اگر از نظر ذهنی باور کنیم که نمی توانیم از این دوره عبور کنیم احتمال بیشتری دارد که واقعا به دوره بعدی نرسیم. بهتر است بیش از حد به اخبار گوش ندهیم. می توانیم در این مدت به انجام کارهایی که می توانیم در خانه انجام دهیم مانند کتاب خواندن و رسیدگی به گل و گیاه برسیم. می توانیم کمی غذاهای جدید یاد بگیریم و آشپزی کنیم. با این کارها راحت تر می توانیم این دوره را تحمل کنیم. این زمان برای همه سخت است. اما اگر بخواهیم و البته موارد بهداشتی را رعایت کنیم این دوره نیز تمام خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 1 =