پیشنهاد مطالعه کتاب: بررسی مهم ترین لیست کتابها در دنیا

همیشه افرادی که دوستدار کتابخوانی هستند، به دنبال کتابهای مورد علاقه خود هستند. در این میان هستند افرادی که به تازگی قصد دارند کتابخوانی را شروع کنند ولی منبع مناسبی برای انتخاب کتاب ندارند. همه ساله در کشورهای مختلف دنیا نظر سنجی هایی برای انتخاب کتابهای برتر انجام می گیرد. برخی از این نظر سنجی ها مختص افراد عادی و برخی برای منتقدین و کتابخوانهای حرفه ای. در این میان لیست ها و اسامی جذابی شکل می گیرد که میتواند راهنمای خوبی برای مطالعه کتاب باشد. به چند نمونه مهم از این لیست ها در اینجا اشاره میکنیم:

  1. صد کتاب قرن لوموند: مجله فرانسوی لوموند در سال ۱۹۹۹ در یک نظر سنجی این سوال را مطرح کرد که “کدام کتاب در خاطرتان باقی مانده؟”. هفده هزار فرانسوی در این نظر سنجی شرکت کرده و از بین ۲۰۰ کتاب مطرح شده در نظر سنجی، ۱۰۰ کتاب را برگزیدند. البته بدیهی است سلیقه فرانسویان در این نظر سنجی بیشترین تاثیر را داشته. ولی از آنجایی که کتابهای معتبر و بسیار خوبی دراین لیست وجود دارد، آن را تبدیل به یکی از جذابترین لیست ها کرده است.
  2. پرفروشترین های نیویورک تایمز

مجله نیویورک تایمز هر هفته فهرستی از کتابهای پرفروش را در ایالات متحده آمریکا به چاپ می رساند. همانند مورد بالا، این لیست هم با سلیقه آمریکایی تغییر می کند. البته تفاوت فاحش این لیست و سایر لیست های معتبر این است که فروش کتاب در این دسته اهمیت دارد و اغلب کتابهای عامه پسند و شاید بی مفهوم و نه چندان ماندگار در آن باشند. البته اگر بدنبال کتابهای پرفروش هستید، بدون شک، این بهترین لیست است.

  1. ۱۰۰ کتاب انجمن کتاب نروژ
شاید جالب باشد بخوانید :

مزیت این لیست به لیستهای بالا این است که نظر سنجی این انجمن از ۵۴ نویسنده بزرگ در سرتاسر دنیا صورت گرفته و محدوده جغرافیایی خاصی را دربرنمیگیرد. در این نظر سنجی نویسندگان بزرگی چون اورهان پاموک، کارلوس فوئنتس، پل استر، میلان کوندرا و … شرکت داشتند. همچنین در این نظر سنجی دوره زمانی یا محدوده جغرافیایی خاصی در نظر گرفته نشده و کتابها از سراسر جهان انتخاب شده اند.

  1. کتابهای منتخب مدرن لایبرری

این مجله آمریکایی در دو قسمت مجزا لیستی از کتابها را تهیه کرده. لیست اول به انتخاب منتقدین مدرن لایبرری و لیست دوم به انتخاب مردم. هر دو لیست شامل ۱۰۰ کتاب هستند. لیست منتقدین فقط شامل رمانهای قرن بیستم است که البته سلیقه منتقدین کاملا آمریکایی است و اغلب کتابها از نویسندگان آمریکایی انتخاب شده است.

منبع: فروشگاه اینترنتی کتاب دست دوم (کتابلازم)

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 7 =