پیچ استیل چیست؟

پیچ استیل چیست و کاربرد آن در چیست؟

پیچ و مهره یکی از کاربردی ترین نوع اتصالات صنعتی می باشد که برای اتصال هر دو سطح یا قطعه صلبی مورد استفاده قرار می گیرد.

به پیچ استیل،پیچ استنلس استیل  نیز می گویند. این نوعی از اتصالات با مدل آهنی یا فولادی اش تفاوت کمی دارد و تنها تفاوت آن ها در در آلیاژ استفاده شده آن می باشد.

پیچ های استیل با گرید های مختلف تولید می شوند .قیمت پیچ استیل نسبت به پیچ های دیگر بیشتر است. بیشترین موارد استفاده از پیچ استیل محیط های خاص و شرایط اب و هوایی گرم و خیلی مرطوب است. و در صنایع مختلف که مواد شیمیایی و اسیدی هستند مثل صنعت نفت، گاز، پتروشیمی که بسیاری از آن شرکت ها به دلیل وجود هیدرو کلریدها و نمکهای معدنی استفاده پیچ و مهره استیل به عنوان فستنر را اجتناب ناپذیر میکند.

 

استفاده از پیچ و مهره استیل

بجز صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و تجهیزات پزشکی پیچ و مهره استیل در جنوب و شمال کشور مورد استفاده قرار می گیرد. انواع پیچ و مهره ها با پوشش های گالوانیزه گرم، گالوانیزه سرد، داکرومات، در ان مناطق گرم و مرطوب طول عمر کوتاهی دارند. و دچار زنگ زدگی می شوند. کاربرد پیچ و مهره استیل در محیط های شور و آمونیاک نیز هست. بیشترین مصرف پیچ و مهره استیل متریال ۳۰۴ ، ۳۱۶ و ۳۲۱ میباشد که هر چقدر این استاندارد بالاتر باشد مقاومت پیچ و مهره در برابرعوامل خورنده نیز بالا می رود.

استنلس استیل یک آلیاژ بسیار کارامد از آهن می باشد که درصد های گوناگون در سری ها و گرید های مختلف از عناصر فلزی و نافلزی دارد. پر کاربرد ترین گرید های استنلس استیل گرید های ۳۰۴، ۳۱۰، ۳۱۲، ۳۱۶ می باشند که در تولید پیچ و مهره استیل اغلب گرید های ۳۰۴ معروف به بگیر و گرید ۳۱۶ معروف به نگیر مورد استفاده قرار می گیرند. هر دو گرید از پیچ و مهره استیل بگیر و نگیر دارای مقاومت های مکانیکی از سختی و تنسایل برابر هستند و تفاوت اصلی آنها در ترکیبات شیمیایی و در نتیجه مقاومت محیطی است.

پیچ و مهره استیل را اغلب با ترکیب ۱۸-۸ یعنی با ۱۸% عنصر کروم و ۸% عنصر نیکل که هر دو فلزی با قابلیت بالا در از دست دادن الکترون هستند استفاده می کنند. قابلیت الکترون دهی این دو فلز عنصر فلزی آهن را در ترکیبات پیچ و مهره استیل در برابر از دست دادن الکترون حفظ می کند. وجود این دو عنصر فلزی با درصد بالا علاوه بر افزایش مقاومت محیطی پیچ و مهره سبب کاهش قابلیت جذب در میدان مغناطیسی نیز می شود بگونه ای که گرید ۳۰۴ از پیچ استیل که به A2 نیز شناخته می شود میزان جذب بسیار اندک (بگیر) و گرید ۳۱۶ از پیچ و مهره استیل بدون خاصیت جذب (نگیر) می باشد.

گرید نگیر از پیچ استیل علاوه بر عناصر کروم و نیکل درصد محدودی از عنصر مولیبدنیوم نیز داشته که بر قابلیت های ضد زنگ این آلیاژ بالاخص در شرایطی که با ترکیبات کلر دار سرو و کار دارد می افزاید. از این رو گرید نگیر از پیچ و مهره استیل مقاومت بهتر در برابر زنگ زدگی داشته و قیمت بالاتری نیز دارد. تشخیص دو گرید بصورت چشمی میسر نبوده و می بایست با اهنربا تست شده و یا بصورت انالیز متریال این مقایسه صورت پذیرد.

جنس پیچ استیل

جنس پیچ استیل از استنلس استیل می باشد که در دو دسته ذیل تولید و مصرف میگردد :

  • جنس پیچ استیل گرید A2 یا ۳۰۴
  • جنس پیچ استیل گرید A4 یا ۳۱۶

انواع پیچ استیل

پیچ استیل نیز مانند  نمونه  های  آهنی  دسته بندی  های  متنوعی  دارد  که  بخشی از این  دسته  بندی  ذکر میشود :

  • ۱- پيچ آلن استيل
  • ۲-پيچ استوانه اي استيل
  • ۳-پيچ خودکار استيل
  • ۴-پيچ سر خزينه استيل
  • ۵-پيچ سر شش گوش استيل
  • ۶-پيچ شيرواني استيل
  • ۷-پيچ متري استيل
  • ۸-پيچ مغزي استيل

 

پیچ خودکار استیل

روی سطح پیچ آلیاژهایی قرار می دهند که پیچ خودکار واشردار استیل یکی از نمونه هایی می باشد که روکش استیل روی آن است و باعث براقیت و عدم نفوذ رطوبت به داخل می گردد.

جنس اصلی پیچ از آهن است که به علت اکسیداسیون آهن روی آن یک روکش از استیل یا اصطلاحا لعاب استیل می زنند که مقاومت را چند برابر کرده و مصارف آن را بالا می برد همچنین از لعاب گالوانیزه هم استفاده می شود که بستگی به نوع و کارخانه سازنده دارد.

اندازه ای که پیچها دارند هم در نوع روکش تاثیر دارند که در کاربردهای سنگین از جنس فولاد ایران سخت ساخته می شود و مقاومت بالاتری نسبت به آهن دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =