پیچ سرمته چیست؟ راهنمای خرید پیچ سرمته

پیچ سرمته چیست؟

پیچ و مهره ها ابزاری هستند که در کارهای بزرگ و کوچک و همچنین در صنایع مختلف مانند ماشین سازی مورد استفاده قرار می گیرند. پیچ ها انواع مختلفی دارند که یکی از مهمترین آنها پیچ سرمته است.
پیچ سرمته ای نوعی پیچ است که یک طرف آن مته دارد و این مته قسمت اصلی این پیچ است. در این مقاله از سایت بولت صنعت در مورد راهنمایی خرید پیچ سرمته ای ، انواع و ویژگی های آنها پرداخته ایم.
 

ویژگی های پیچ سرمته

پیچ ها از نظر ظاهری و چه از نظر حیطه کاربری و خواص آن تفاوتی اساسی با سایر پیچ ها دارد. این نوع پیچ در سال های اخیر بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.
همانطور که می دانید مهره ابزاری گرد یا چند ضلعی است که در سوراخ (شیار مارپیچ در قسمت بیرونی پیچ یا داخل مهره) رزوه می شود و به عنوان تکیه گاه مهره در نظر گرفته می شود. اساساً پیچ ها در چرخش از طریق مهره ها قفل می شوند جنس این نوع پیچ ها از آهن، فولاد و گالوانیزه ساخته می شوند.

مهمترین ویژگی های پیچ سرمته ای که باید بدانید!

در اینجا برخی از مهم ترین قطعات پیچ اشاره شده است این ویژگی ها عبارتند از:
  • مقاومت در برابر خوردگی، شرایط آب و هوایی، محیط های اسیدی و قلیایی
  • نصب آسان و صرفه جویی در زمان
  • عمر طولانی در مقایسه با سایر پیچ ها
  • بدون نیاز به رول‌پلاک
  • مقاومت، استحکام و سختی بالا
  • استحکام کششی و استحکام برشی بالا
پیچ سرمته ای را می توان به عنوان یک پیچ خودکار در نظر گرفت، با این فرق که پیچ خودکار توانایی سوراخ کردن اولین سوراخ را دارد، در حالی که یک پیچ سرمته نمی تواند.

انواع مختلف پیچ سرمته ای

پیچ سرمته ای انواع مختلفی دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

.پیچ‌های سرمته‌ای شیروانی

این یکی از رایج ترین و پرکاربردترین پیچ ها پیچ های سرمته ای می باشد. ضخامت محصول ۶ میلی متر و اندازه آن بین ۱.۲۵ سانتی متر تا ۱۵ سانتی متر می باشد. قرار دادن یک واشر پلاستیکی در زیر گُل این پیچ، آن را از مایع و گرد و غبار محافظت می کند.

.پیچ‌های سرمته‌ای واشردار

این نوع پیچ با پیچ گوشتی چهارسو باز و بسته می شود و یک پیچ گوشتی دو طرفه به مته وصل می شود. سبک تر از نوع واشر پیچی بوده و دارای پایه واشر در قسمت گل می باشد که از ورود گرد و غبار و رطوبت به داخل قسمت جلوگیری می کند.

.پیچ‌های سرمته‌ای سر تخت

در مواقعی که نمی خواهیم گُل پیچ از سطح مورد نظر خارج شود، از این نوع سر محاسبه شده استفاده می کنیم. این نوع پیچ دارای ضخامت ۳.۵ تا ۴.۸ میلی متر است و معمولا در سایزهای ۱۲ میلی متر تا ۱۰۰ میلی متر تولید می شود.
لازم به ذکر است که پیچ شیروانی به عنوان پرکاربردترین پیچ سرمته ای شناخته می شود و در ساخت ایوان ها و سوله و همچنین کانکس کاربرد دارد.
در پایان
در این مقاله به طور کامل در مورد پیچ سرمته ای، انواع و کاربردهای آن صحبت کرده ایم. همانطور که گفته شد این محصول در اشکال مختلفی تولید می شود که هر کدام کاربردهای تخصصی تری دارند.
مهم ترین نکته ای که اشاره کردم این بود که پیچ نیازی به رول پلاک ندارد و پیچ شیروانی این محصول می تواند انتخاب مناسبی برای ساخت سوله و کانکس باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × پنج =