چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال چیست

بطور معمول تولید محصولات چاپی با کیفیت و حرفه ای مستلزم صرف زمان و مراحل اماده سازی می باشد ولی چاپ دیجیتال روشی نوین می باشد که این چاپ شامل چاپ حرفه ای متن یا تصویر در تیراژ پایین و با سرعت بالا بصورت مستقیم از کامپیوتر به دستگاه چاپ منتقل می گردد.
دستگاه چاپ دیجیتال میتواند دستگاه چاپ لیزری ، دستگاه چاپ لارج فرمت، دستگاه چاپ جوهرافشان و یا دستگاه چاپ تونری باشد که میتوان برروی انواع سطوح از قبیل کاغذ ، کتان، پارچه، فوم برد، شیشه، پی وی سی و پلکسی گلاس بصورت مستقیم چاپ نمود.
پس از اتصال کامپیوتر به دستگاه چاپ، متن یا تصویر مورد نظر کپی و متن یا تصویر مورد نظر بصورت کاملا اتوماتیک انجام می گیرد و چاپ دیجیتالی را به ارمغان می آورد . اگر متریال مورد استفاده ما بطور مثال کاغذ باشد در روش سنتی جوهر و یا مرکب به بافت کاغذ نفوذ پیدا میکند ولی در این روش بصورت لایه نازکی برروی سطح قرار میگیرد که در بعضی چاپگرها متن یا تصویر ارسالی با استفاده از فرایندهای حرارتی یا پوششی و یا تابش یو وی تثبیت میگردند.

چرا چاپ دیجیتال؟

چاپ دیجیتال با ورود به صنعت چاپ، انواع خدمات چاپی را دگرگون کرد و با کیفیت فوق العاده و زمان چاپ بی رقیب چاپ افست را به حاشیه راند. دیگر لازم نیست حتما با تیراژ بالا چاپ کنید، لازم نیست برای دیدن اشکالات چاپی تا تمام شدن کل کار صبر کنید و دیگر لازم نیست یک هفته برای انجام کارتان منتظر بمانید. با چاپ دیجیتال می توانید یک عدد از برگه خود را چاپ کنید، کیفیت آن را مشاهده کنید، در صورت وجود اشکال آن را برطرف کنید سپس هر تعداد که خواستید را دوباره چاپ کنید و همه این مراحل در کمتر از ۲ ساعت قابل انجام است. چاپ دیجیتال یعنی یک چاپ با کیفیت، فوری و مدرن. البته لازم به ذکر است که این زمان ۲ ساعته چاپ، پس از تایید طراحی آغاز می شود و در صورت نیاز به طراحی زمان انجام آن را نیز در نظر داشته باشید.

 

چاپ در تیراژ محدود

 

در فرآیند چاپ دیجیتال به دلیل حذف پلیت و چاپ مستقیم از کامپیوتر روی کاغذ و امکان کالیبراسیون دستگاه امکان چاپ در تیراژ محدود حتی یک نسخه با هزینه پایین وجود دارد به همین دلیل این روش چاپ، برای مصارفی مثل تهیه نمونه یا چاپ محصولات کم‌تعداد و سریع کاربرد زیادی دارد. یک چاپگر دیجیتال برای چاپ میلیون‌ها برگ ساخته نشده‌است، بلکه باید بتواند در طول مدت زمان عمر خود نهایتاً هزاران برگ چاپ کند- که البته این کار را خیلی خوب انجام می‌دهد – بنابراین با توجه به هزینهٔ تمام‌شده و سرعت کار، چاپ دیجیتال برای چاپ در تیراژ محدود عملیاتی و مقرون به‌صرفه است و این یکی ازچندین  تفاوت کیفیت چاپ دیجیتال و افست است
البته از سال ۲۰۱۰ فناوری‌های نوین در چاپ به روش دیجیتال به کار گرفته شد که با استفاده از تکنولوژی نانو در جوهر و همچنین تغییر سیستم پاشش جوهر، چاپگرهای دیجیتال جوهرافشان توانستند بسیاری از محدودیت‌ها را در زمینهٔ سرعت و هزینه تولید کنار بزنند.

 

چاپ شخصی شده

 

در چاپ دیجیتال رنگی با توجه به وجود امکان چاپ در تیراژ محدود شما می‌توانید هر نسخه از محصول چاپی خود را متفاوت با نسخه قبلی بصورت چاپ دیجیتال با کیفیت انجام دهید. به عنوان مثال شما می‌توانید کارت تبریک‌های شخصی شده با تصاویر مختلف یا کارت پرسنلی با طرح‌های مختلف را در هر دور چاپ کنید. همچنین این قابلیت به شما امکان چاپ اطلاعات متغیر را می‌دهد. یعنی می‌توانید در هر نسخه چاپی خود اطلاعات متغیری را چاپ کنید این اطلاعات می‌تواند شماره سریال یا نام گیرنده یا تصویر هر فرد باشد. از همین رو چاپ دیجیتال کهن به عنوان مجهزترین ایران و چاپ دیجیتال تهران شناخته می شود و تنوع خدمات و محصولات از طریق سفارش چاپ دیجیتال سامانه چاپ آنلان امکانپذیر می باشد.

چاپ فوری

وقتی صحبت از چاپ فوری در صنعت چاپ می شود، کل فرایند چاپ و پوشش چاپ و برش بایستی بسیار سریع بوده و در کمتر از چند ساعت انجام شود. بعنوان مثال نمایشگاهی در پیش رو دارید و در شب قبل متوجه می شوید پوستر و تراکت برای پخش و تبلیغات داخل نمایشگاه ندارید، یا کاتالوگ محصولات شما ناقص است. یا جلسه ای فوری پیش می آید و می خواهید تا چند ساعت آینده در آن شرکت کنید و کارت ویزیت خود را به همکاران خود ارائه دهید. در اینجاست که ضرورت چاپ فوری بیش از همیشه خود را نشان می دهد.

با این حال چاپ فوری به دلیل نام فوری ای که با خود به همراه دارد از نظر بسیاری از افراد چاپی با کیفیت معمولی و فقط مناسب موارد خاص و ضروری است اما درست در همین جاست که چاپ دیجیتال با کیفیت فوق العاده خود وارد میدان می شود و هر ذهنیت منفی ای که از چاپ فوری در ذهن دارید را از بین می برد. ترکیب کیفیت بالای چاپ افست با امکان چاپ تیراژ پایین و سرعت چاپ بسیار بالا یعنی آینده صنعت چاپ.

چاپ دیجیتال و انواع آن بر اساس سطح چاپی

 

با اینکه هزینه ها در چاپ به روش دیجیتال، بسیار بیشتر از چاپ افست است، ولی به این دلیل که امکان چاپ تیراژ پایین ( حتی یک عدد ) وجود دارد و همچنین زمان آماده شدن آن بسیار سریعتر از چاپ افست می باشد؛ در بین انواع چاپ از محبوبیت بیشتری برخوردار است . از مزیت های مهم در چاپ دیجیتال نسبت به چاپ افست این است که امکان چاپ شخصی شده وجود دارد. به این صورت که شما اگر قصد چاپ ۱۰۰ عدد سربرگ با طرح و موضوعات مختلف دارید، با این نوع چاپ میتوانید آن را انجام دهید؛ ولی در چاپ افست به دلیل وجود فیلم و زینک و پلیت، امکان چاپ متنوع در تعداد دلخواه وجود ندارد.

-چاپ متوسط medium format

سفارشات مرتبط با چاپ بروشور ،چاپ اوراق اداری، چاپ لیبل ، چاپ دیجیتال کاتالوگ، چاپ کارت ویزیت، چاپ دیجیتال سی دی  و چاپ دیجیتال  لیبل و … تا سایز کاغذ چاپ دیجیتالA3+ در این دسته قرار میگیرند.

-چاپ بزرگ  Large Format

ابعاد این دسته از سایز A3+ تا عرض ۱۵۰ سانتی متر را شامل می شود که کاربرد این دسته در سفارشات چاپ پوستر دیجیتال، چاپ استند دیجیتال، چاپ فوم برد دیجیتال، چاپ تخته شاسی به روش دیجیتال، چاپ بک لایت دیجیتال  و …. که اغلب برای فضای داخلی In Door  به کار می روند و بر روی انواع کاغذ چاپ دیجیتال انجام پذیر می باشد.

چاپ دیجیتال عریض Wide Format

ابعاد این دسته ازعرض ۱۵۰ سانتی متر و تقریبا” محدود می باشد که چاپ بنر، چاپ فلکس دیجیتال، چاپ مش، چاپ دیجیتال استیکر و … که اغلب مصارف فضای بیرونی Out Door  دارند در این دسته بندی قرار میگیرند که اکثرا نسبت به تابش نور خورشید و آب مقوم هستند .

انواع چاپ دیجیتال بر اساس نوع تکنولوژی

 

-چاپ دیجیتال نوری  Photolab

 

در این روش با تابش نور تصاویر را بر روی کاغذهای حساس به نور مثل کاغذ عکاسی چاپ و تثبیت میکنند.

-چاپ دیجیتال حرارتی  Thermal

در این روش با ایجاد گرمای شدید به وسیله ماتریس های حرارتی یا لیزر و یا دیگر واکنشهای شیمیایی رنگ و تصویر را بر روی کاغذهای حساس به حرارت چاپ می کنند .

-روش تصعید رنگ Dye Submillation

در این روش ابتدا رنگها روی سلفون قرار میگیرند و سپس با استفاده از پرتوهای رنگی مانند ماتریسهای حرارتی رنگها، از روی سلفون بخار شده و روی کاغذ ثبت می شوند. قیمت بالای این روش از معایب این روش می باشد .
چاپ تی شرت، لیوان، بشقاب و …. در این دسته قرار میگیرند .

-چاپ DI(Direct Imaging)
در این شیوه چاپ فایل مورد نظر بصورت مستقیم از کامپیوتر به دستگاه چاپ ارسال شده و فرایند چاپ بصورت کاملا اتوماتیک انجام می شود. چاپ صفحات تیراژ بالا به این روش انجام میگیرد که بسیار مقرون بصرفه است ولی عیب این روش این است که همچنان امکان تغییر اطلاعات وجود ندارد .

-روش چاپ جوهرافشان
این روش با کیفیت ترین و رایج ترین روش چاپ دیجیتال است که فایل پس از ارسال بصورت مرکب های مایع بوسیله هد برروی سطوح چاپی منتقل میشوند . نازل رنگ کاملا دیجیتالی بوده و از دو فرمان مثبت و منفی یعنی پاشیده و نپاشیدن استفاده میکند.

– روش چاپ الکتروفتوگرافی یا مرکب جامد پودری ، مایع
– تونری یا جامد پودری
در این روش از طریق نور لیزر ، مرکبهای پودری که تونر نام دارندباردار شده و با ذوب شدن این تونرها ، تصاویر بر روی کتذ نقش میبندد. سرعت چاپ بالا از مزایای این روش است.
– مرکبی
در این روش به جای استفاده از مرکبهای پودری از مرکبهای رنگی مایع استفاده می شود و بدلیل محدودیت در ابعاد چاپ که نهایتا A3 می باشد این روش کمتر مورد تپجه قرار گرفته است .

– چاپ مارکر لیزری
این روش به وسیله اشعه لیزر و با ایجاد حرارت و سوزاندن ، تصاویر را روی محصول مورد نظر درج میکند که بیشتر در صنایع تولیدی و هدایای تبلیغاتی کاربرد دارد.

مزایای چاپ دیجیتال
– حذف مراحل قبل از چاپ از قبیل لیتوگرافی و فیلم و زینک و …
– قابلیت چاپ حداقل تیراژ حتی یک نسخه
– هزینه چاپ به تعداد نسخه ارتباط دارد
– امکان کالیبراسیون دستگاه در تیراژ پایین نیز وجود دارد
– قابلیت انتخاب سطوح چاپ مختلف
– امکان شخصی سازی کردن سفارش
– چاپ اطلاعات متغییر از قبیل متن یا تصویر ویا تعداد
– مدت آماده سازی کوتاه
– چاپ دیجیتال نیازمند استخدام اپراتور حرفه ای نیست
– هزینه تمام شده مرقوم به صرفه با توجه به سرعت کار و تیراژ کم
قابلیت اجرای اکثر مراحل بعد از چاپ در چاپ دیجیتال از قبیل سلفون و یووی و برش و صحافی و طلاکوب و ….
-چاپ دیجیتال برخلاف چاپ افست به چاپخانه بزرگ احتیاج ندارد
-این نوع از چاپ همچنین به  ماشین های چاپ عظیم نیازی ندارد
– تمام کارها در یک دفتر کار و با استفاده از دستگاه های چاپ لارج فرمت، لیزری و جوهر افشان صورت میگیرد
-در این روش میزان مواد باطله شامل کاغذ و مواد شیمیایی کمتر است چون نیازی به رسیدن به رنگ یا تنظیمات حین چاپ وجود ندارد
-روش دیجیتال در هر دور چاپ می‌تواند تصویر و متن متفاوتی را چاپ کند چون در این روش از پلیت استفاده نمی‌شود
-چاپ دیجیتال سیاه‌ و سفید هزینهٔ بالایی ندارد.
-روش دیجیتال باعث صرفه جویی در نیروی انسانی شده است.
-دقت دستگاه های چاپ دیجیتالی امکان خطای انسانی را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.
-این امکان وجود دارد که چاپ دیجیتال شبانه روزی انجام شود و دستگاهها و اپراتورها میتواندد بصورت شیفتی کار کنند.
-امکان چاپ دیجیتال هفت رنگ و چاپ دیجیتال هشت رنگ نیز با دستگاههای جدید وجود دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × سه =