چرا باید از خانه هوشمند ایرانی استفاده کنیم؟

در این مطلب به بررسی دلایل استفاده از خانه هوشمند ایرانی می پردازیم. فناوری خانه هوشمند با وجود عمر کوتاه، توانسته است مخاطبان زیادی را در سراسر دنیا به خود علاقه مند کند. راحتی و اسایشی که این فناوری برای کاربران به ارمغان می آورد، در کنار تسهیل کاهش زمان انجام کارها سبب تمابل افراد زیادی به این تکنولوژی شده است. همزمان با توسعه این تکنولوژی در سراسر دنیا، شرکت های ایرانی نیز وارد فضای تولید این محصولات شده اند. در ادامه پس از بررسی خانه هوشمند و قابلیت هایش، دلایلی برای خرید خانه هوشمند ایرانی بیان می کنیم. با ما همراه باشید.

خانه هوشمند چیست؟

به بیان ساده خانه هوشمند مکانی است که در آن کنترل اغلب تجهیزات الکتریکی و تاسیسات به کمک موبایل انجام می شود. یک اپلیکیشن موبایل رابط کاربر با خانه هوشمند است. خانه هوشمند امکانات متنوعی را به کاربران ارائه می کند. نوع امکانات ارائه شده در یک خانه هوشمند به فاکتورهای مختلفی از جمله شرکت تولید کننده، پروتکل و بستر ارتباطی تجهیزات و همچنین تجهیزات مورد استفاده در یک پروژه وابسته است. از جمله مهمترین امکانات خانه هوشمند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هوشمندسازی سیستم های روشنایی
 • هوشمند سازی برخی از لوازم برقی
 • هوشمند سازی درب نفر رو و پارکینگ
 • هوشمند سازی پرده و کرکره برقی
 • هوشمند سازی سیستم آبیاری
 • هوشمند سازی سیستم های امنیتی
 • و …

علاوه بر این می توان امکانات دیگری را نیز برای خانه هوشمند نام برد. همچنین ممکن است برخی از شرکت های ارائه دهنده خدمات هوشمند سازی ساختمان، قادر به ارائه همه خدمات یاد شده نباشند. این مطلب ربطی به خانه هوشمند ایرانی و یا خارجی ندارد و به سیاست های تولیدکنده مربوط می شود. ارائه خدمات خانه هوشمند به کمک تجهیزات هوشمند سازی ساختمان امکان پذیر است. این تجهیزات نیز عملکردهای متفاوتی دارند. گاهی تجهیزات با عملکرد یکسان، نام های متفاوتی دارند. نامگذاری ها توسط تولیدکنندگان انجام می شود و تفاوت آن ها طبیعی است.

مهمترین تجهیزات خانه هوشمند

برخی از تجهیزات خانه هوشمند جهت ارائه امکانی خاص مورد استفاده قرا می گیرند. گروهی دیگر از تجهیزات خانه هوشمند کاربردهای فراوانی دارند. تولیدکنندگان مختلف نام های متفاوتی بر روی محصولات خود می گذارند. در اینجا به بیان نام های مرسوم اکتفا می کنیم. مهمترین تجهیزات مورد استفاده در یک خانه هوشمند ایرانی یا خارجی عبارتند از:

 • کلید لمسی هوشمند
 • رله هوشمند
 • ترموستات هوشمند
 • سنسورهای هوشمند
 • دستگاه کنترل مرکزی هوشمند
 • تاچ پنل هوشمند
 • و …

از کلیدهای هوشمند به منظور کنترل تجهیزات روشنایی استفاده می شود. همه تجهیزات اعم از انواع لامپ ها و مهتابی ها و … توسط این تجهیزات قابل کنترل هستند. محدودیت اصلی این کلیدها در میزان جریان قابل تحمل آن هاست. ترموستات هوشمند نیز به منظور کنترل تجهیزات سرمایش و گرمایش مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است همه تجهیزات سرمایش و گرمایش با ترموستات قابل کنترل نیستند.

رله هوشمند را می توان به عنوان پرکاربردترین گجت مورد استفاده در خانه هوشمند ایرانی و خارجی معرفی کرد. عملکرد این رله ها مشابه یک فیوز مینیاتوری است. این رله ها جریان برق را قطع و وصل می کنند. تقریبا تمام امکانات خانه هوشمند را می توان به کمک رله ها ارئه داد. با این تفاوت که استاده از رله محدودیت هایی را برای کاربران فراهم می کند. به عنوان مثال اگر از رله ها برای کنترل هوشمند روشنایی استفاده کنید، کنترل محلی آن ها مانند کلیدها راحت نیست.

سنسورهای هوشمند به منظور جمع آوری اطلاعات محیطی مورد استفاده قرار می گیرند. اطلاعاتی مانند میزان دما، رطوبت، گازهای سمی و … توسط سنسورها اندازه گیری می شوند. اطلاعات جمع آوری شده توسط سنسورها به منظور اجرای سناریوهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال افزایش غلظت گازهای سمی در یک محیط، می تواند منجر به اجرای سناریوی هشدار شود. اجرای این سناریو می تواند با به صدا در آوردن یک هشدار صوتی، باز کردن در و … همراه باشد.

خانه هوشمند ایرانی

اکنون که با خانه هوشمند آشنا شدید، به بررسی خانه هوشمند ایرانی می پردازیم. اغلب امکانات یاد شده و همچنین تجهیزات معرفی شده توسط شرکت های ایرانی تولید می شوند. اگرچه برخی از شرکت هایی که ادعای تولید محصول داخلی می کنند، محصولاتشان در داخل کشور تولید نمی شود. شرکت های تولید کننده قادرند محصولات مورد نظر شما را به صورت سفارشی تولید کنند. شرکت های فروشنده این قابلیت را ندارند.

فارغ از امکاناتی که برای خانه هوشمندتان در نظر می گیرید و برند تجهیزاتی که انتخاب می کنید، نکات مهمی در انتخاب وجود دارد که عدم توجه به آن ها می تواند چالش هایی را به دنبال داشته باشد. این نکات را می توان در غالب مزایای خانه هوشمند ایرانی بیان کرد.

 • خدمات پس از فروش

تجهیزات هوشمند سازی ساختمان مانند همه تجهیزات الکترونیکی دیگر، ممکن است دچار مشکل شوند. علاوه بر این علاوه بر این بخش مهم ارتباط سخت افزار با نرم افزار ممکن است دستخوش تغییراتی شود که شما را نیازمند به پشتیبانی کند. با وجود اینکه برخی از تولیدکنندگان خارجی خدمات پس از فروش مناسبی ارائه می کنند، اغلب آن ها خدمات مناسبی ارائه نمی کنند. این موضوع در خصوص برخی تولیدکنندگان خانه هوشمند ایرانی نیز صادق است. اما برخی از تولیدکنندگان ایرانی خدمات پس از فروش بسیار مناسبی ارائه می کنند.

 • تولید سفارشی

برخی از تولیدکنندگان خانه هوشمند ایرانی امکان تولید سفارشی محصولات هوشمند را دارند. اگر نیاز به محصولات سفارشی دارید، قطعا تولید کنندگان ایرانی گزینه بهتری برای شما هستند.

 • توسعه پذیری و دسترسی به تولید کننده

ممکن است به دلایل مختلفی از جمله شرایط مالی قصد توسعه سیستم در چند مرحله را داشته باشید. در این صورت دسترسی به تولید کننده برای شما یک برگ برنده محسوب می شود. بنابراین خانه هوشمند ایرانی انتخاب بهتری نسبت به نمونه های خارجی آن است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × دو =