چرا باید تحصیل در چین را به‌طور جدی در نظر گرفت؟

هرساله چین شاهد افزایش تعداد دانشجویانی است که از کشورهایی مانند هند٬ پاکستان٬ کره جنوبی٬ ایران و دیگر کشورها به قصد تحصیل در چین رویاهای خود را به جامعه عمل می‌پوشانند.

دولت چین از سال ۲۰۱۳ به بعد با اتخاذ استراتژی جدیدی هر ساله مشغول به توسعه زیرساخت‌ها و سرمایه گذاری علمی٬ پژوهشی در تقریبا ۶۰ کشور و سازمان و اتحادیه هست که هر ساله در حال بالا بردن سطح انتظارات می‌باشد.
مزایایی که برای دانشجویان وجود دارد در سطح بسیار بالایی قرار دارد. مخصوصا دانشجویان خارجی بسیار مزایای بهتری در اختیارشان قرار می‌گیرد.
در ادامه قصد داریم تا برای شما راجع به مزایای تحصیل در چین چند نکته را بازگو کنیم.

هزینه بسیار مناسب

در این سال‌ها هزینه‌های تحصیل در چین مقداری پایین آمده‌اند اما اصل کار در جای دیگری است؛ بورسیه‌های مختلف در انواع مقاطع تحصیلی از کارشناسی تا فوق دکترا چین را به کشوری بسیار جذاب برای دانشجویان تبدیل کرده است.
این فرصتی بسیار عالی است که دانشجویان از کشورهای متفاوت بتوانند با کمترین هزینه در سطح بسیار بالای جهانی مشغول به تحصیل شوند.
بورسیه‌های مختلفی که ارائه شده است نه تنها برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل دارند بسیار مناسب است؛ بلکه برای جوانانی که خواهان تحصیل در دوره‌ّهای سطح بالای جهانی هستند٬ میان بری باشد که به راحتی بتوانند به دنبال تحقق رویاهای خود بروند.
مخصوصا تحصیل در رشته‌های زیرشاخه مهندسی و پزشکی که جدای از آزمون بسیار سخت آن٬ هزینه‌ّهای بسیار زیادی داشت و اکنون به لطف قوانین جدید شرایط تسهیل شده است.
در سال‌های اخیر با انجام پروژه‌های ۲۱۱ ٬ ۹۸۵ و دانشگاه‌های درجه یک بسیار به پویایی سطح علمی جامعه دانشگاهی چین کمک شده است.
گواه این مطلب حضور دانشگاه‌ّ‌ّهای چین در لیست برترین دانشگاه‌های موسسه تایمز آمریکا است.
ابتکارات زیادی برای شکوفایی جامعه دانشگاهی چین انجام شده است. به عنوان نمونه دانشگاه پکن که در ادامه معرفی می‌شود٬ نقش به سزایی در رشد و شکوفایی تحصیلاتی داشته است.

تاثیر جهانی و فرهنگی

دانشگاه‌های کشور چین مکانی بسیار عالی برای دانشجویان می‌باشد که با فرهنگ‌های مختلف آشنا شوند.
مهارت صحبت کردن به زبان جینی برای خیلی از کارفرمایان در سرتاسر جهان به یک مزیت برای جذب تبدیل شده است.
دانشگاه‌های چین نیز فرصتی عالی برای دانشجویان فراهم می‌کنند تا ضمن پذیرش فرهنگ چین ٬ به کمک دوستان خود این زبان را یاد بگیریند.

تحصیل و زندگی در چین
تحصیل و زندگی در چین

افزایش همکاری‌های بین دانشگاهی

در طول این سال‌ها بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ همکاری‌های خود را با جامعه دانشگاهی چین بیشتر کرده‌اند. در حال حاضر قراردادی میان ۱۵۰ دانشگاه و ۳۸ کشور برقرار است که به رشد و شکوفایی تمامی دانشگاه‌ها کمک به‌سزایی می‌کند.
جدای از تبادل دانش آکادمیک و پیشرفت‌های علمی‌بسیار زیاد٬ برنامه‌های تبادل دانشجویان این امکان را فراهم می‌کند که دانشجویان مشغول به تحصیل در چین به کشورهای آمریکایی و اروپایی بروند و در دانشگاه‌هایی درس بخوانند که اصلا فکرش را هم نمی‌کردند.

انواع دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی در چین

هزینه‌های دانشگاه‌های دولتی و خصوصی به شرح زیر است.
هزینه‌های دانشگاه دولتی مبلغی بین ۳۰۰۰ تا ۹۰۰۰ دلار آمریکا به صورت سالانه است.
دانشگاه‌های خصوصی رنج وسیع تری از رشته‌ها را ارائه می‌دهند و بالطبع هزینه بالاتری دارند. تعدادی از دانشگاه‌های آمریکایی و انگلیسی نیز به صورت مستقیم در چین شعبه دارند. برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی سالانه مبلغی بین ۸۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ دلار آمریکا را باید در نظر بگیرید.
دو دانشگاه بسیار محبوب از لحاظ شهریه دانشگاه علوم و تکنولوژی نانجینگ و دانشگاه علم و تکنولوژی چین می‌باشند که سالانه ۴۰۰۰ دلار آمریکا حداکثر هزینه شما می‌باشد.
دانشگاه‌های بین المللی اما بحث متفاوتی دارند. به لحاظ رتبه‌های بسیار بالایی که دارند و سطح بالای اساتید مشخصا مقداری شهریه بالاتری را باید پرداخت کرد. به عنوان مثال:
دانشگاه پکن با رتبه ۳۰ جهانی چیزی در حدود ۱۸۰۰۰ دلار آمریکا هزینه دارد.
دانشگاه فودان با رتبه ۴۴ جهانی چیزی در حدود ۱۲۰۰۰ دلار آمریکا هزینه دارد.

هزینه زندگی در چین

هزینه زندگی در چین
هزینه زندگی در چین

اگر قصد انتخاب پکن را دارید باید از همین الان منتظر هزینه‌های نسبتا بالای زندگی در شهر پکن باشید.
پکن به عنوان پر هزینه ترین شهر چین مشهور است. به واسطه شهرسازی بسیار مدرن در کنار حفظ آثار فرهنگی و غنی قدیمی٬ سطح زندگی بسیار بالایی را ر پکن شاهد هستیم.
به طور میانگین ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار آمریکا را باید برای یک ماه در نظر داشت. هرچند که این هزینه‌ها بستگی به خود شخص نیز دارد. اگر شما اقتصادی باشید می‌توانید این هزینه‌ها را بسیار کاهش دهید.

شانگهای نیز در میان گران ترین شهر‌های چین قرار دارد. به طور میانگین برای یک ماه خود در شانگهای ۴۵۰ تا ۶۵۰ دلار آمریکا را نیز باید در نظر بگیرید.
هزینه زندگی در شهرهای دیگر به مراتب پایین‌تر می‌باشد و برای یک زندگی دانشجویی شما هیچ مشکلی نخواهید داشت.
هزینه مسکن در چین
انتخاب‌های دانشجویان برای مسکن بسیار زیاد می‌باشد.
اتاق‌های مشترک همانند خوابگاه‌های خود ایران را می‌توان با ۱۰۰ تا ۳۰۰ دلار آمریکا در ماه اجاره گرفت.
آپارتمان مشترک نیز انتخاب دیگری است. بسته به شهر و مکانی که انتخاب می‌کنید برای یک اتاق یک تخته می‌توان هزینه ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ دلار آمریکا را مدنظر داشت.
خانه‌های ویلایی نیز چیزی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار آمریکا هزینه دارد.
هزینه خوراک در رستوران یا فست فود چیزی بین ۱ تا ۴ دلار آمریکا می‌باشد.
البته دانشجوهای بسیاری آشپزی در منزل را ترجیح می‌دهند و در هزینه‌های خود صرفه جویی قابل ملاحظه ای می‌کنند.
هزینه حمل و نقل در کشور چین بسیار پایین می‌باشد. به طور میانگین شما باید چیزی بین ۱۰ تا ۲۰ دلار آمریکا برای حمل و نقل کنار بگذارید.

برای درک بیشتر هزینه‌ها ۱۰ قلم از کالا‌ها و خدمات در کشور چین بررسی می‌شود. لازم به ذکر است که این قیمت‌ها در سال ۲۰۲۰ می‌باشد. هرچند نرخ تورم در چین بسیار پایین است و قیمت کالا و خدمات چندان تغییری نمی‌کند اما شما می‌توانید برای اطمینان بیشتر با کارشناسان موسسه بنیاد چین ارتباط برقرار کنید.
هر بطری آب معدنی یک لیتری ۰.۵ دلار آمریکا
هر بطری شیر یک لیتری ۱.۸ دلار آمریکا
یک قرص نان ۵۰۰ گرمی‌۱.۵ دلار آمریکا
۱۲ عدد تخم مرغ ۱.۶ دلار آمریکا
یک کیلوگرم گوشت مرغ تازه ۳.۶ دلار آمریکا
یک کیلوگرم گوشت قرمز تازه ۱۰ دلار آمریکا
یک کیلوگرم گوجه فرنگی ۱.۱ دلار آمریکا
دو کیلوگرم سیب زمینی و پیاز ۱.۷ دلار آمریکا
اینترنت یک ماهه سرعت ۸۰ مگ بر ثانیه حجم نامحدود ۱۲ دلار آمریکا
بلیت سینما و تئاتر ۴ دلار آمریکا

دانشگاه های پزشکی در چین

دو دانشگاه پکن و نانجینگ را می‌توان به عنوان دو عضو بسیار مهم از جامعه دانشگاهی چین معرفی كرد.

دانشگاه پكن با رتبه ۳۰ جهانی یکی از معتبر ترین مراکز علمی تحقیقاتی چین است.
دانشگاهی که از سال ۱۹۲۰ نقش بسیار پررنگی در پیشرفت کشور چین ایفا کرده است.
دانشجویان نخبه بسیاری در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند. به عنوان مثال نخست وزیر کنونی چین در سال ۲۰۲۰ یکی از فارغ التحصیلان دانشگاه پکن می‌باشد.
کتابخانه دانشگاه پکن یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های دنیا می‌باشد. بالغ بر ۸ میلیون جلد کتاب و در تمامی موضوعات دانشگاهی و غیر دانشگاهی در این کتابخانه وجود دارد.
دانشگاه پزشکی پکن را می‌توان دانشگاهی بسیار بزرگ و مجهز در نظر گرفت. با قدمتی ۱۰۰ ساله و محیطی بسیار پویا٬ آرزوی هر شخص جویای نامی تحصیل در این دانشگاه هست. ۱۲ بیمارستان آموزشی و ۸ بیمارستان مستقل از زیرمجموعه‌های دانشگاه پکن هست.
هزینه تحصیل رشته‌های پزشکی ۴۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار آمریکا در سال می‌باشد. بر خلاف بسیاری از کشورها تحصیل در رشته‌های پزشکی در دانشگاه پکن به جای ۷ یا ۸ سال در عرض ۶ سال به اتمام می‌رسد.

دانشگاه نانجینگ نیز با در اختیار داشتن رتبه ۱۲۲ جهانی نیز همیشه برای دانشجویان خارجی و چینی جذاب بوده است.
دانشگاه علوم پزشکی نانجینگ یکی از مکان‌های شگفت انگیزی است که دانش آموز می‌تواند باکیفیت بسیار بالایی دانش کسب کند. تاریخ تأسیس این دانشگاه سال ۱۹۳۴ میلادی است٬ اما در آن زمان کالج ملی پزشکی بود. و بعد‌ها به دانشگاه نانجینگ تغییر نام داد.
یکی از جذابیت‌های این دانشگاه برای دانشجویان خارجی طیف وسیعی از بورسیه‌های کاملی است که توسط دانشگاه نانجینگ ارائه می‌شود.

دانشگاه پزشکی چین
دانشگاه پزشکی نانجینگ چین

دانشگاه پزشکی نانجینگ با دارا بودن ۷۳۰ استاد تمام وقت یکی از بهترین رتبه‌های چین را در اختیار خود دارد. ۲۳ بیمارستان آموزشی و مستقل نیز در اختیار این دانشگاه قرار دارد.
هزینه تحصیل پزشکی نیز در این دانشگاه در حدود ۴۵۰۰ دلار آمریکا در سال می‌باشد.
کتابخانه این دانشگاه با ۴ میلیون کتاب در خدمت اعتلای دانش دانشگاهی قرار دارد.
۱۶ مرکز تحقیقاتی بسیار بزرگ در داخل این دانشگاه قرار دارند.
مدت‌زمان تحصیل نیز ۶ سال می‌باشد که یک سال آن دوره اینترنشیپ است.

سوالات متداول در مورد تحصیل در چین

– آیا تحصیل در چین به زبان انگلیسی است؟
بله دوره‌های تحصیلی هم به زبان چینی و هم انگلیسی قابل ارائه است.
– آیا برای تحصیل در چین مدرک زبان انگلیسی نیاز است؟
خیر لزوما مدرک زبان انگلیسی نیاز نیست. شما می‌توانید بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی وارد کشور چین شوید و از دوره ۶ ماهه آموزش زبان بهره‌مند شوید.
– آیا در هنگام تحصیل اجازه کار صادر می‌شود؟
خیر به صورت رسمی اجازه کار صادر نمی‌شود. اما کارهایی که به صورت دورکاری و به اصطلاح فریلنسری نامیده می‌شود نیاز به اجازه کار ندارد.
– آیا ویزای همراه برای دانشجویان صادر می‌شود؟
بله پس از ثبت نام قطعی و انتخاب واحد شما می‌توانید برای همسر و فرزندان خود تقاضای ویزای همراه نمایید.
– آیا با تحصیل در چین موقعیت کاری و تحصیلی فرد تغییر می‌کند؟
بله٬ با قاطعیت می‌توان گفت به دلیل رتبه بسیار بالای دانشگاه‌های چین نسبت به ایران شما از موقعیت دانشگاهی بهتری برخوردار می‌شوید و به طور حتم موقعیت‌های کاری و تحصیلی بهتری در انتظار شما می‌باشد.

1 نظر
  1. راحله می گوید

    دخترخاله من دو سال پیش دندانپزشکی چین رفت با این شرکت. خیلی هم راضیه براش بورسیه گرفتند. منم سال بعد کنکورمه و شاید برم اگه تهران قبول نشم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − شش =