چرا باید دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان را تقویت کرد؟

یکی از معضلاتی که در صنعت ساخت و ساز طی دهه های اخیر داشته ایم این بوده که در زمان بروز زلزله آسیب های فراوان جانی و مالی به سبب عدم تقویت دیوارها وارد می گردد. بسیار شاهد این موضوع بوده ایم که در زلزله ای سازه اصلی ساختمان دچار آسیب خاصی نشده است اما دیوارهای آن کاملاً فرو ریخته است و سبب شده است که آسیب های فراوانی چه جانی و چه مالی وارد شود. اما چرا این گونه است و چه کاری می توان برای آن انجام داد.

معمولاً هر سازه ای (تفاوتی ندارد که سازه ما مسکونی باشد یا اداری و یا تجاری) از دو قسمت کلی تشکیل می شود، اجزای سازه ای و اجزای غیرسازه ای ساختمان.

اجزای سازه ای

اجزای سازه ای شامل اسکلت اصلی ساختمان می شود که بسیار اهمیت دارد و کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند عمدتاً تمرکز خود را بر روی این موضوع می گذارند که همین اجزای سازه ای با کیفیت بالایی ساخته شود تا در زمان بروز حادثه خسارات کمتری را شاهد باشیم. و این گونه نیز هست یعنی هر چه اجزای سازه ای تقویت شوند میزان استحکام ساختمان بیشتر خواهد بود .

اجزای غیرسازه ای

اجزای غیرسازه ای قسمت بعدی تشکیل دهنده یک ساختمان می باشد که شامل دیوارهای داخلی، دیوارهای خارجی، زیرپله ها، جان پناه ها و دیگر قسمت ها می باشد. که از لحاظ ایمنی همیشه در درجه دوم اهمیت قرار می گیرد. به این صورت که متاسفانه تا چند دهه گذشته اهمیتی برای استحکام و تقویت آن قائل نبودند و ساخت دیوارها به صورت سنتی و با استفاده از متریالی سنگین و بدون تسلیحات خاصی ساخته می شد.

تسلیح نکردن دیوارها چه مشکلاتی به بار می آورد؟

دیوارهای داخلی یا همان تیغه های ساختمان و دیوارهای خارجی جزء اجزای غیرسازه ای هستند. طی سال های اخیر شاهد زلزله هایی بوده ایم که خسارات فراوانی به بار آورده اند مانند زلزله کرمانشاه که تصاویر دردناکی از آنها مخابره شد و دل ما را لرزاند. در بعضی از مناطق مانند شهرهایی که در آنها مسکن مهر ساخته شده بود دیدیم که بعد از زلزله اسکلت اصلی ساختمان سالم است اما دیوارهای آن فرو ریخته است. این مسئله نشان دهنده همین موضوع بود که تمرکز سازندگان عمدتاً بر روی اجزای سازه ای است و اهمیت آن چنانی به اجزای غیرسازه ای نمی دهند. اگر با استفاده از تمهیداتی اجزای غیرسازه ای مانند همین دیوارها نیز به درستی تقویت می شدند میزان خسارات وارده بسیار کمتر می بودند.

برای تقویت دیوارها چه کارهایی می توان انجام داد

همانطور که گفتیم دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان باید مانند اجزای غیرسازه ای تقویت شوند. برای این کار راه های فراوانی وجود دارد که ما در این مقاله آنها را بررسی می کنیم. یکی از این راه ها استفاده از مصالح ساختمانی سبک تر و به روزتر است. به این صورت که استفاده از آجرهای قدیمی و سنگین را کنار گذاشته و از بلوک های جدید و سبک تر یا سفال استفاده کرد.

راه دیگر بهره مندی از المان هایی است که سبب تقویت دیوارها می شود. از این المان ها می توان به استفاده از میلگرد بستر و انواع وال پست ها اشاره کرد.

میلگرد بستر یکی از این المان هاست که ساختمان ساده ای دارد و به صورت مفتولهایی در کنار هم ساخته می شوند که این مفتولها به صورت موازی به هم جوش خورده و در میان ردیف های دیوار قرار می گیرند. به این صورت که در داخل ملات بین دو رج دیوار دفن می گردند. سبب می شوند که دیوار از ساختاری یکپارچه تر برخوردار باشد، علاوه بر آن در صورت استفاده از نمای ساختمان می توان با استفاده از همین میلگردهای بستر نما را به دیوار متصل کرد و این مورد به شدت در ایمنی ساختمان تاثیر دارد. همچنین می توان دیوارهای دو لایه را نیز به یکدیگر متصل کرد.

المان بعدی وال پست می باشد که یکی دیگر از این المان هاست و اهمیت بسیار بالایی دارد. وال پست ها تعداد به مراتب متنوع تری در مقایسه با میلگردهای بستر دارند و در تقسیم بندی های متفاوتی نیز قرار می گیرند. برای مثال ما هم وال پست بتونی داریم و هم وال پست فلزی.

اما ماهیت و نحوه عملکرد این المان به چه صورتی است. عموماً وال پست سبب اتصال دیوارها به سازه اصلی می گردد. اما وال پست این اتصال را به طوری برقرار می کند که دیوار در زمان بروز زلزله از اسکلت اصلی کمتر تاثیر بگیرد. این باعث می شود که شکستگی و ترک خوردگی و ریزش دیوار کمتر شود و ایمنی در زمان بروز زلزله بیشتر باشد. پس دیوار هم به سازه اصلی متصل می گردد و هم اینکه استقلال خود را حفظ می کند.

آیا الزاماتی برای مقاوم سازی دیوارها صورت گرفته است؟

بله، سازمان راه و شهرسازی و چند سازمان دیگر اقدام به وضع قوانینی کردند که سازندگان را ملزم به تمهیداتی می کند که میلگرد بستر و استفاده از وال پست شامل آن می باشد. طبق پیوست ششم آیین نامه ۲۸۰۰ سازمان راه و شهرسازی تمامی ساختمانها باید الزامات خاصی را رعایت کنند. این دفترچه توضیحاتی کامل و جامع را شامل می باشد که تمام سوالات شما در داخل آن موجود می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − هفت =