چرا در بیمارستان ها از رنگ آبی و سفید استفاده می شود؟

تا به حال در مورد تاثیر روانی رنگ ها فکر کرده اید؟ شاید در این موارد چیزهایی شنیده باشید. مبحث روان شناسی رنگ ها به قدری مهم است که در مورد این موضوع کتاب های گوناگون نوشته شده است. رنگ ها بدون این که بدانیم روی ذهن ما تاثیر می گذارند. خیلی وقت ها ترکیب رنگ های محیطی که در آن هستیم ممکن باعث ایجاد احساس ناامنی و اضطراب شود. به همین دلیل است که در خیلی جاها ممکن است ذهن ما به هم بریزد یا احساس راحتی نداشته باشیم.

در این مطلب می خواهیم کمی در مورد رنگ آبی صحبت کنیم. رنگی محبوب و بسیار پرطرفدار که بی شک رنگ مورد علاقه خیلی هاست. آبی هم در بین زنان و هم هم در بین مردان رنگی دوست داشتنی است. خیلی ها در بین لباس ها و… به راحتی رنگ آبی را انتخاب می کنند. این رنگ هیچ محدودیت جنسیتی و حتی سنی ندارد و همه می توانند از آن استفاده کنند. همچنین گستره زیبای این رنگ از آبی آسمانی گرفته تا سورمه ای باعث شده علاقه مندان به این رنگ بیشتر باشد.

از رنگ آبی در مراکز درمانی و بیمارستان ها به وفور استفاده می شود. حتما دیده اید که خیلی از کالاهای پزشکی آبی رنگ هستند. پس از رنگ سفید، در حرفه پزشکی آبی از پر استفاده ترین رنگ هاست. به طور مثال در مراکز درمانی به وفور انواع ماسک آبی و بسیاری وسایل دیگر به این رنگ مانند ملحفه، پرده و…. دیده می شود. این رنگ چه تاثیری دارد و چرا از آن در این محیط های درمانی استفاده می شود؟ در ادامه بیشتر در این باره صحبت می کنیم.

آبی رنگی سرد است. این رنگ نماد آرامش است. چرا که باعث تلقین احساس آرامش در انسان می شود. استفاده از رنگ آبی برای رنگ بندی دیوارها و وسایل باعث می شود که کسانی که در این اماکن حضور دارند و یا حتی پرسنل این جاها احساس آرامش بیشتری داشته باشند.

آبی را در بیمارستان ها به خصوص زیاد استفاده می کنند. پزشکان لباس هایی به این رنگ می پوشند. اما چرا این کار را می کنند؟ یعنی این رنگ تا به این اندازه در آرامش و احساس خوب برای دیگران اهمیت دارد؟ بله دقیقا همین قدر مهم است. کمی دقت کنید که چه کسانی به بیمارستان مراجعه می کنند؟ بله بیماران برای درمان به بیمارستان می آیند. این افراد چه حالی دارند؟ حالت درد و عدم آرامش و اضطراب در بیماران و همراهان آنها از حالات اصلی است. پس استفاده از رنگی آرامش بخش در این جاها بسیار مهم است.

این احساس اضطراب و نگرانی حتی ممکن است به پزشکان نیز به تدریج منتقل شود. پس اگر از رنگ هایی استفاده شود که باعث ایجاد احساس آرامش شود حتی برای پزشکات تاثیر خیلی خوبی خواهد داشت. پزشکی که آرامش دارد بهتر می تواند بیماری و علت آن را در بیماران تشخیص دهد و درمان کند. بیماری که احساس آرامش بیشتری داشته باشد زودتر مراحل درمان را طی می کند.

رنگ آبی به دلیل این ویژگی اش به عنوان رنگی مهم و سازمانی در همه جای دنیا استفاده می شود. این رنگ در ذهن همه مردم در هر کجای دنیا که باشند همین تاثیرات و اثر را خواهد داشت. به همین دلیل به هر کشوری بروید در بیمارستان ها رنگ های سفید و آبی را به راحتی مشاهده خواهید کرد.

رنگ دیگری که در مراکز درمانی استفاده می شود سفید است. بد نیست کمی نیز در مورد این رنگ و اثراتش صحبت کنیم. سفید مظهر سلامتی و پاکیزگی است. دقیقا همان چیزی که بیماران در بیمارستان ها و درمانگاه ها به دنبال آن هستند. استفاده از رنگ سفید ذهن را آرام می کند. هیچ رنگی به اندازه سفید نمی تواند ذهن انسان را از خیال پردازی ها نجات دهد. به همین دلیل است که حتی لباس ها و روپوش های پزشکان را به این رنگ می دوزند.

استفاده از سفید در کنار آبی می تواند تاثیرات فوق العاده ای داشته باشد. تاثیراتی که بله قدری مهم هستند که در همه مراکز درمانی از این رنگ استفاده می شود. رنگی که نماد پاکیزگی و عاری از میکروب بودن است. رنگی که نماد سلامت است و باعث احساس خیلی خوبی در فردی که آنجا حضور دارد می شود. رنگی که در کنار آبی می تواند ذهن انسان را از نگرانی های بیخودی و موارد منفی به دور کند.

شاید اکنون که در این باره صحبت کردیم بیشتر به وجود این دو رنگ در مطب یک پزشک، بیمارستان و یا درمانگاه توجه کنید. اگر می خواهید همیشه احساس خوبی داشته باشید بهتر است در مورد هارمونی رنگ ها و اثراتی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر ما دارند مطالعه کنید. بی شک کتاب ها و مقالات زیادی را پیدا خواهید کرد که در مورد این موضوع بسیار توضیح داده اند. با دانستن این موارد می توانید در جای لازم از رنگی که می تواند تاثیر خوبی در اطرافیان یا حتی خودتان داشته باشد استفاده کنید. خیلی وقت ها احساسات خوبی که در جایی داشته ایم به خاطر رنگ های خوبی بوده است که در آن محیط استفاده شده است. به طور مثال هنگامی که در طبیعت هستیم احساس آرامش می کنیم. یکی از دلایل این موضوع رنگ سبز و آبی است که رنگ غالب طبیعت است. یا در هنگام غروب آفتاب شاید دلتان بگیرد یا حس خوبی نداشته باشید. رنگ های قرمز و مشکی و رنگ در کنار یکدیگر با غالب بودن رنگ تیره شاید از اصلی ترین دلایل وجود این احساس در این لحظات باشد که خیلی از ما تجربه کرده ایم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.