چرا سنگ قبر را می شویند ؟

دلایل ریختن آب بر قبر چه می باشد ؟

یکی از سنت های رسول خدا صلی الله علیه و آله ریختن آب بر قبر پس از دفن میت است; به این ترتیب رو به قبله می ایستیم و از کنار میت به اطراف قبر آب می پاشیم و بقیه آب را در وسط قبر می ریزیم. (امام خمینی (ره)، تحریر الوسیله، نشر مؤسسه آثار امام خمینی، ج ۱، ص ۹۱) اما اگر از سنگ قبر نامرغوب استفاده شد پس از شستن پی در پی سنگ قبر حتما سنگ قبر ترک میخورد بنابراین حتما در خرید سنگ قبر دقت کنید هر چه قیمت سنگ قبر بالاتر باشد جنس آن سنگ قبر بهتر است .

در روایات دلیل خاصی برای این موضوع وجود ندارد، اما شاید کمترین دلیل این باشد که خاک قبر در اثر آبیاری سفت می شود تا بدن میت از سرقت حیوانات در امان باشد.

روایت است که از امام جعفر صادق علیه السلام پرسیدند: راز ریختن آب بر قبر چیست؟ حضرت فرمود: تا كف قبر خنك و مرطوب است، عذاب از صاحب قبر برطرف مي شود. (شیخ عباس قمی، کشتی البحر، چاپ مؤسسه تنظیم و نشر حضرت معصومه، قم، ج ۲، ص ۳۹۶)

برخی سرسنگ را با آب و گلاب می شویند تا سنگ معطر شود.

امام جعفر صادق علیه السلام از پدر بزرگوارش امام محمد باقر علیه السلام نقل کرده است که فرمود:

قبر رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) یک وجب از زمین است و دستور داد روی قبور آب بریزند. (محمد بن علی (شیخ صدوق)، علل الشرایع، ترجمه ذهنی تهرانی، ایران، قم، چاپ اول، ۱۳۸۰ش.

برخی از فقها ریختن آب بر قبر را فقط بعد از دفن نمی دانند، بلکه گفته اند هرگاه انسان موفق به زیارت قبور شود مستحب است بر قبر آب بریزد. (شیخ کلینی، کافی، تهران، اسلامیه، ۱۳۶۷، ج ۳، ص ۲۰۰)

حکم ریختن آب بر قبر از نظر آیت الله مکارم شیرازی

پرسش: آیا گل گذاشتن روی قبر یا ریختن آب روی آن اثر مهلک دارد یا فقط یک رسم عادی است؟

جواب: مستحب است بعد از دفن روی قبر آب بریزند.سؤال: می گویند: «ریختن آب بر قبر جدید مستحب است». آیا یک بار توصیه می شود یا یک هفته یا یک ماه یا یک سال؟ و در هر حال چه فایده ای برای میت دارد؟

جواب: از رواياتى استفاده مى شود كه ريختن آب را به مدت چهل روز توصيه كرده است. (استفتائات آیت الله مکارم شیرازی)

طبق این روایات، شستن قبور یکی از اعمال رایج در بین مردم است که منعی برای آن وجود ندارد. این کار هم سنگ قبرها و هم نوشته های روی آنها را پاک می کند. این هم نوعی احترام به مردگان است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × چهار =