چرا شبکه‌های اجتماعی باید برای کسب‌وکار شما مهم باشند؟

در قرن اخیر سوشیال مدیا مارکتینگ (Social Media Marketing) برای رشد و گسترش هر کسب‌وکاری اعم از شرکت‎‌های بزرگ و یا کسب‌وکارهای کوچک و محلی، اهمیت ویژه‌ای داشته است.

امروزه فقط در کشور آمریکا بیش از ۸۱درصد از مردم، حداقل از یکی از پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام و… استفاده می‌کنند. در سایر کشورهای جهان، بیش از ۳میلیارد نفر در شبکه‌های اجتماعی عضو هستند و هر روز به تعداد این افراد افزوده می‌شود؛ این عدد تقریباً نیمی از جمعیت جهان را در بر می‌گیرد.

تکنولوژی شبکه‌های اجتماعی هر روز در حال پیشرفت است و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که این صنعت (اکوسیستم) به‌ این زودی‌ها افول نخواهد کرد. شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان روشی ارزان، سریع و بسیار کارآمد به شما کمک می‌کنند که به‌راحتی به مشتریان موجود و بالقوۀ خود دسترسی پیدا کنید و کسب‌وکار خود را رشد دهید.

در ادامۀ این مطلب به سه دلیل مهم‌ درخصوص اهمیت استفاده از شبکه‌های اجتماعی در کسب‌و‌کارها پرداخته شده است. هرچند موارد بسیار دیگری نیز دربارۀ اهمیت این مسئله وجود دارد.

۱. عضویت رایگان در شبکه‌های اجتماعی

عضویت و ساختن صفحه در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، تویتر، اینستاگرام و… هیچ هزینه‌ای ندارد و کاملاً رایگان است؛ اما اگر بخواهید در این شبکه‌ها تبلیغات ads و instazood انجام بدهید، می‌توانید با پرداخت هزینه، به مشتریان بیشتری دست پیدا کنید. این نوع تبلیغات در مقایسه با اکثر استراتژی‌های بازاریابی نسبتاً کم‌هزینه و ارزان‌تر است. البته علاوه بر مزیت‌های بیان‌شده، این نوع تبلیغات برای صاحبان کسب‌وکارهایی که زمان کافی برای برنامه‌ریزی و طراحی کمپین در شبکه‌های اجتماعی ندارند نیز مناسب است.

۲. دسترسی آسان‌تر به مشتریان ‌بالقوه

برای هیچ کسب‌وکاری دسترسی به مشتریان بالقوه هرگز کار آسانی نبوده است.

شبکه‌های اجتماعی بستر مناسبی برای یافتن مشتریان بالقوۀ کسب‌و‌کارها هستند؛ زیرا این پلتفرم‌ها از قبل مشتریان‌ کسب‌وکارها را در خود جای داده‌اند. بنابراین، با عضویت در آن‌ها می‌توانید این اطمینان را داشته باشید که به‌راحتی با مخاطبان هدف خود ارتباط برقرار کنید؛ البته با توجه به بیزینسی که دارید، ممکن است یک یا چند پلتفرم بستر مناسب‌تری نسبت به پلتفر‌های دیگر برای کسب‌و‌کارتان داشته باشند. تحقیقات بازار به شما کمک می‌کند تا تمرکز اصلی کسب‌و‌کارتان را روی پلتفرمی قرار دهید که مشتریان هدف شما در آنجا قرار دارند.

از طریق شبکه‌های اجتماعی می‌توانید خدمات بهتری به مشتریان خود ارائه دهید و ارتباط مؤثرتری با آن‌ها داشته باشید. از دیگر ویژگی‌های مهم شبکه‌های اجتماعی، امکان بررسی‌ استراتژی‌های بازاریابی و داشتن پرسونال برندینگ است.

۳. دستیابی به بازدید بیشتر و اندازه‌گیری بازار

تبلیغات و فعالیت‌هایی نظیر پست و استوری، یا پاسخ به نظرهای افراد در شبکه‌های اجتماعی، موجب افزایش ترافیک و بازدید مشتریان از وب‌سایت شما می‌شود.

در آخر، یکی دیگر از مزایای سوشال مدیا، نظرسنجی است. با انجام نظرسنجی به بینشی منحصر‌به‌فرد در بازار خود دست پیدا کنید. برای مثال، شما می‌توانید به‌صورت مستقیم از مشتریان خود بخواهید محصولاتتان را بررسی کنند و نظرهای خود را درمورد آن‌ها بیان کنند. با این روش به شناختی از احساسات مشتریان درمورد محصول و یا بیزینس خود می‌رسید.

در کنار تمام مواردی که بیان شد، بسیار مهم است که کسب‌وکار شما یک برنامۀ بازاریابی برای رشد و ادامۀ حیات داشته باشد.

منبع europeanbusinessreview

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − 9 =