چطور احتمال بارداری را بیشتر کنیم

هر زوجی معمولا پس از مدتی زندگی تصمیم می گیرند بچه دار شوند. بچه دار شدن پروسه ای است که برای هر کس مدت خاصی به طول می انجامد. یک زوج ممکن است با یک بار اقدام و نزدیکی بچه دار شوند. اما زوجی دیگر سال ها تلاش کنند تا فرزند دار شوند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که پس از این که تصمیم گرفته اید بچه دار شوید دوست دارید زود این اتفاق برایتان بیفتد این مطلب برای شما مفید خواهد بود. در این مطلب می خواهیم مواردی را بگوییم که می تواند پروسه به هدف رسیدن را کوتاه تر کند.

چکاپ قبل از اقدام

بهتر است پس از این که تصمیم گرفته اید این ماه یا مدتی بعد اقدام را شروع کنید به یک پزشک مراجعه کنید. پیشنهاد می کنیم همین الان که وقت کافی دارید یک پزشک زنان و زایمان خوب پیدا کنید. این پزشک قرار است در مدت بارداری و زایمان همراه شما باشد. پس بهتر است که در انتخاب آن دقت کنید. پس از این که با پزشک در میان می گذارید که قصد بچه دار شدن دارید پزشک شما را معاینه می کند. یک معاینه زنان حضوری و احتمالا یک سونوگرافی تخمدان برای شما تجویز می کند تا بداند وضعیت تخمدان های شما چطور است. اگر کیست و یا موردی وجود داشته باشد برای شما داروهایی را تجویز می کند تا این مشکلات را درمان کنید. دقت کنید بهتر است چند ماه قبل از ماهی که می خواهید اقدام کنید به پزشک بروید تا وضعیت سلامتی تان را بسنجد. اگر همه چیز خیلی عالی و خوب باشد که امیدوارم برای شما هم همین طور باشد برای شما قرص آهن و یا اسید فولیک تجویز می کند تا چند ماه قبل از اقدام مصرف کنید.

برای این که از وضعیت کلی برای باردار شدن مطمئن شوید بهتر است آقا نیز معاینه شود. ممکن است او نیز مشکلاتی داشته باشد که نیاز باشد قبل از اقدام آن ها را برطرف کند. همچنین اگر پزشک خیلی دقیق بخواهد معاینه کند برای آقا یک آزمایش اسپرموگرام می نویسد تا وضعیت باروری او را بسنجد. اگر از این نظر نیز همه چیز عالی باشد می توانید از همین ماه و یا چند ماه بعد اقدام را شروع کنید. این که از چه زمانی می توانید اقدام کنید به نظر پزشک شما بستگی دارد. او با توجه به سن و سلامتی شما که در حین معاینه از آن با خبر شده است به شما می گوید که از چه زمانی می توانید شروع به اقدام کنید.

 

تاثیر استرس را دست کم نگیرید

آزمایش ها تایید می کنند که استرس می توانند اثرات بسیار بدی بر روی تخمک ها و حتی اسپرم بگذارد. پس ذهن خود را آزاد کنید و به این که این ماه و یا ماه بعد باردار می شوید فکر نکنید. سعی کنید بی خیال باشید. هر زمانی که قسمت باشد و خدا برای شما صلاح بداند این امر محقق می شود. به خدا توکل کنید. ناامید نباشید. بهتر است این موضوع را با کسی درمیان نگذارید. چرا که اگر با کسی در میان بگذارید هر ماه می خواهد از شما بپرسد که آیا باردار شده اید و یا خیر. که این خود باعث نگرانی و ناراحتی تان می شود. می توانید هر روز سرتان را با کاری مشغول کنید. به این صورت به موضوع بچه فکر نخواهید کرد.

 

پیاده روی تاثیر عالی بر روی باروری دارد

فعالیت بدنی سبک و مستمر می تواند احتمال باردار شدن در همین چند ماه را تا چندین برابر افزایش دهد. تحقیقات نشان می دهد خانم هایی که هر روز مدتی ورزش و پیاده روی دارند تخمک های بالغ خوبی دارند که آماده بارور شدن است. این موضوع در مورد آقایان هم صدق می کند. آقایانی که تحرک بدنی دارند از نظر تعداد اسپرم ها و تحرک در وضعیت مطلوبی برای بارداری هستند.

 

اگر اضافه وزن دارید یک فکر جدی بکنید

خانم هایی که وزن زیادی دارند معمولا تخمک های خوبی ندارند و ممکن است باردار شدن آن ها یک سال و یا حتی بیشتر طول بکشید. اضافه وزن ممکن است باعث شود که مقدای از چربی در تخمدان ها جمع شود. این چربی به نام کیست شناخته می شود که مانع از بارداری است. می توانید یک برنامه غذایی و ورزشی تدارک ببینید و وزن خود را کم تر کنید. آقایانی که وزن زیادی دارند هم در برخی موارد ممکن است مشکلاتی مثل کم تحرکی اسپرم داشته باشند. این موضوع در آزمایش اسپرموگرام قابل بررسی است و اگر مشکلی باشد پزشک با دارو مشکل را کنترل می کند. علاوه بر این وزن زیاد به خودی خود دوران بارداری را هم سخت تر می کند. پس بهتر است قبل از بارداری تدبیری برای این موضوع اندیشیده شود.

 

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

بدن هر فردی با دیگری متفاوت است. به هیچ عنوان خود را با هیچ کس مقایسه نکنید. ممکن است خواهر شما که از خیلی نظرها مثل شماست پس از چند سال بچه دار شده باشد اما شما در همان ماه اول باردار شوید. عکس این موضوع هم صادق است. بهتر است بدانید که احتمال باردار شدن در هر ماه تنها چیزی در حد ۲۰ درصد است. تازه اگر همه چیز ایده آل باشد و شما درست در لحظه بزنگاه اقدام کرده باشید ۲۰ درصد احتمال دارد به هدف برسید. پس اگر در چند ماه به نتیجه نرسیدید ناامید نشوید. پزشکان بر این بارور هستند که باردار نشدن یک خانم تا یک سال یک امر طبیعی است. آسوده خاطر باشید و هر ماه اقدام کنید تا به نتیجه برسید.

 

زمان تخمک گذاری تان را پیدا کنید

هر خانم در هر ماه یک بار تخمک آزاد می کند. اگر این تخمک در ۲۴ ساعت بارور نشوید از بین می رود. این از بین رفتن تخمک به شکل قائدگی اتفاق می افتد. با توجه به این که سیکل قائدگی چند روزه است می توان تقریبا زمان تخمک گذاری را پیدا کرد. در مورد خانم هایی که سیکل ۲۸ روزه دارند معمولا این زمان ۱۴ روز قبل از شروع قائدگی بعدی است. می توانید این زمان را به صورت فرمول و تقریبی به دست بیاورید. می توانید از کیتها و تست های تخمک گذاری هم استفاده کنید. این تست ها به صورت نواری در ادرار قرار داده می شوند. پر رنگ و کم رنگ بودن خطوط آن ها نزدیک بودن به تخمک گذاری را مشخص می کند. استفاده از این تست ها به شما کمک می کند تا زودتر به هدفتان برسید. یکی از بهترین این تست ها کیت تخمک گذاری مکس ۱۴ است. این تست ها در بسیاری از داروخانه ها موجود هستند. پس از این که خط دوم این تست ها پررنگ می شود یعنی نزدیک به تخمک گذاری هستید. بدیهی است که اقدام و نزدیکی در این بازه زمانی شانس باردار شدن را بیشتر می کند.

نکته: توجه کنید که تست های تخمک گذاری به شما می گویند که چقدر به تخمک گذاری نزدیک هستید. اما نمی توانند بگویند که کیفیت تخمک چقدر است. بهتر است بدانید که تنها تخمک های بالغ می توانند بارور شوند. ممکن است در برخی از ماه ها اندازه این تخمک و کیفیت آن به اندازه ای نباشد که بتواند بارور شود. پس اگر به نتیجه نرسیدید هرگز ناامید نشوید.

 

فست فود را کنار بگذارید

مصرف فست فود و غذاهای سرخ کرده روی سلول های جنسی اثر بدی دارد. پس اگر عادت دارید هر هفته و هر روز پیتزا و ساندویچ بخورید انتظار نداشته باشید که خیلی زود نتیجه بگیرید. باید تن سالمی داشته باشید. بدنی سلامت که بتواند پس از باردار شدن نیز ۹ ماه را بی خطر و ایمن سپری کند. پس مراقب تغذیه خود باشید. سعی کنید غذاهای خانگی سالم و کم روغن بخورید. همچنین گوشت های سرد مثل گوشت گوساله را کمتر استفاده کنید. سبزیجات بخورید و به جای مصرف شیرین کننده های مصنوعی از عسل و خرما استفاده کنید.

 

معجون دوسین ابن سینا

یکی از توصیه های ابن سینا پزشک حاذق ایرانی استفاده از دوسین است. به ترکیب عسل و سیاهدانه دوسین می گویند. بهتر است از روز های ابتدایی قائدگی شروع کنید و در وعده صبحانه نان و عسل و کمی سیاهدانه بخورید. کافی است کمی عسل روی نان بریزید و کمی سیاهدانه روی آن بپاشید. این صبحانه مقوی هم برای خانم ها و هم برای آقایان بسیار عالی است. دوسین علاوه بر قوی تر کردن سلول های جنسی و قدرت باروری کلسیم خوبی هم به بدن شما می رساند. ترکیبات ضدباکتری عسل نیز ریشه بسیاری از مشکلات را از بین می برند.

 

دور دخانیات و الکل را خط بکشید

بد نیست بدانید که در آزمایشات انجام شده مشخص شده که الکل می تواند منجر به یک بارداری ناسالم و پرخطر شود. الکل تاثیر بسیار بدی بر روی نطفه دارد و ممکن است نواقصی را در فرزند ایجاد کند. دخانیات نیز همین طور است. مصرف سیگار و دخانیات سلول های جنسی را ضعیف می کند. پس اگر می خواهید زودتر باردار شوید دور این چیزها را خط بکشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 5 =