چطور از خودمان در برابر کرونا محافظت کنیم

همه می دانیم که ماسک مهم ترین راه برای پیشگیری از کرونا است. این بدین علت است که این ویروس از طریق دهان و بینی ما خیلی راحت می تواند ما را مبتلا کند. اگر این ویروس به درون بدن ما بیاید دیگر معلوم نیست چه می شود. دیده ایم و شنیده ایم که چه تعداد زیادی به خاطر عدم رعایت موارد بهداشتی و خیلی موارد دیگر جانشان را در اثر ابتلا به کرونا از دست می دهند. پس بهترین راه رعایت موارد بهداشتی لازم است. یعنی همین مواردی که به عنوان پروتکل های بهداشتی برای پیشگیری از کرونا اعلام شده است. این موارد خیلی پیچیده نیستند. بارها و بارها از اخبار و رسانه ها شنیده ایم. همچنین با تحقیق بیشتر می توانیم مطالب و اطلاعات بیشتری در این باره پیدا کنیم.

 

لزوم استفاده از ماسک

اولین و مهم ترین راه برای پیشگیری از ابتلا به کرونا استفاده از ماسک است. حال شاید برای شما سوال شود که از چه ماسکی استفاده کنیم. آیا هر ماسکی می تواند این روزها مفید فایده باشد یا خیر. پاسخ این است که محصولاتی که برای پیشگیری از کرونا استفاده می کنید باید استانداردهای لازم را داشته باشند. در غیر این صورت ممکن است یک اشتباه کوچک در انتخاب و خرید یک محصول هزینه گرانی برای ما داشته باشد.

 

از چه ماسکی استفاده کنیم

بهترین ماسکی که این روزها می شود استفاده کرد ماسک سه لایه است. این موضوع توسط سازمان بهداشت جهانی نیز مطرح شده است. این ماسک ها بهترین ماسک ها برای پیشگیری از ابتلا به بسیاری بیماری های میکروبی و ویروسی هستند. برای ساخت این ماسک ها همان طور که از نامشان برمی آید از سه لایه مختلف استفاده می شود. دولایه از این ماسک ها لایه ای است که اسپان باند نام دارد. این لایه خیلی ناآشنا نیست. یک پارچه یکبارمصرف است که در پزشکی خیلی کاربرد دارد. یک لایه دیگری که در این ماسک ها وجود دارد ملت بلون است. لایه ملت بلون خیلی مهم است. اگر ماسک شما این لایه را نداشته باشد اصلا فایده ای نخواهد داشت. چرا که لایه ملت بلون در واقع مهم ترین و اصلی ترین لایه در یک ماسک است. این لایه نقش صافی در برابر ویروس را به خوبی بازی می کند. ساختار این لایه به گونه ای است که ویروس کرونا تا شاید تا پشت آن بیاید ولی نمی تواند از آن رد شود.

 

شستن و ضدعفونی کردن دست

راه دیگری که این ویروس می تواند ما را آلوده کند از طریق دست است. در کف دست ما خطوط زیادی وجود دارد. در این خطوط ویروس به راحتی می تواند مخفی شود. پس بهتر است اگر مجبور به استفاده از وسایل نقلیه عمومی هستیم تا حد امکان دستان خود را به میله یا قسمت هایی که احتمال می دهیم عده ای شاید به آن دست زده باشند نزنیم. هرکدام از افرادی که در این جاها رفت و آمد می کنند ممکن است ناقل کرونا بوده باشند. پس شرط عقل و احتیاط است که موارد ایمنی مهم در این باره را رعایت کنیم. می توانیم از دستکش استفاده کنیم. پس از اتمام کار دستکش را بیرون آورده و دور بیندازیم.

شستن دست ها نیز خیلی مهم است. بهتر است شستن دست هایتان را تا ۲۰ ثانیه ادامه دهید. با این کار ویروس از روی دست سر می خورد. بهتر است از مایع دستشویی استفاده شود. استفاده از صابون بد نیست اما بهتر است به جای آن از مایع استفاده شود. چرا که ممکن است تماس صابون به دست خود باعث آلوده شدن صابون گردد.

 

انجام غیرحضوری کارها

همچنین توصیه می شود وقتی خارج از خانه هستیم و برای خرید ضروری یا کار مهم بیرون می رویم یک ضدعفونی کننده همراه داشته باشیم. پس از این که دستانمان به کالا یا قسمتی از مکان عمومی که شاید آلوده باشد تماس پیدا کرد با ضدعفونی کردن احتمال آلودگی را از بین ببریم. استفاده از محلول ها برای ضدعفونی کردن وسایل ضروری مانند سویچ و خودکار، موبایل و… نیز خالی از لطف نیست.

 

رعایت فاصله اجتماعی

رعایت فاصله اجتماعی مورد مهم دیگری است که این روزها باید رعایت شود. بهتر است یک تا دو متر از دیگران فاصله داشته باشیم. بدین ترتیب اگر کسی ناقل باشد احتمال خیلی کمتری دارد که بتواند ما را نیز آلوده کند. این فاصله را باید در خیلی جاها مدنظر داشته باشیم. هنگامی که در صف خرید نان هستیم، هنگامی که در پمپ بنزین هستیم و خیلی جاهای دیگر. اگر شخصی هواسش پرت شد و نزدیک به ما در صف ایستاد می توانیم با زبانی نرم و با مهربانی از او بخواهیم که برای حفظ جان خودش هم که شده کمی دورتر بایستد. مردم این روزها خیلی به این نکات آگاه هستند و می توانیم با رعایت دسته جمعی گام مهمی در زمینه اتمام این دوران برداریم.

 

تقویت سیستم ایمنی بدن

نکته مهم دیگری که می تواند این روزها به ما کمک کند در مورد قوی تر کردن بدن است. سیستم ایمنی ما وظیفه این را برعهده دارد که در مقابل ویروس ها و سایر عوامل بیماری زا از ما دفاع کند. حال هرچه سیستم ایمنی بدنمان قوی تر باشد احتمال این که اگر کرونا وارد بدنمان شود بتواند ما را از پای دربیاورد کمتر می شود. این روزها با خوردن تنقلات مقوی مثل گردو، مغز ها و… می توانیم به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنیم.

 

در خانه بمانیم

البته که در آخر باید سعی کنیم تا جای ممکن در قرنطینه بمانیم. اگر شغلی داریم که می توانیم دورکاری کنیم بهتر است این گونه فعالیت اقتصادی داشته باشیم. باید سعی کنیم تا جای ممکن جلسات حضوری را به آنلاین تبدیل کنیم. و بهتر است کارهایی را که می شود به صورت غیرحضوری انجام داد را حضوری انجام ندهیم. به طور مثال می توانیم خیلی از امور بانکی را بدون مراجعه به شعبه بانک انجام دهیم. همچنین این روزها خیلی از فروشگاه ها امکان خرید آنلاین را برای ما مهیا کرده اند. با خرید غیرحضوری از طریق سایت یا تماس تلفنی می توانیم احتمال ابتلا به کرونا را بسیار کمتر کنیم. اگر در خانه بمانیم و حضور در اجتماعات را به حداقل برسانیم به کاهش انتقال کرونا کمک زیادی کرده ایم. بهتر است این روزها تحمل بیشتری داشته باشیم. هرچه بیشتر صبر داشته باشیم و سختی این روزها را تحمل کنیم زودتر این دوران تمام می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.