چطور دامنه را به هاست وصل کنیم

در این مطلب می خواهیم در مورد راه های وصل کردن دامین به هاست صحبت کنیم. مطلبی که برای شروع یک کسب و کار آنلاین و حضور در بین وب سایت های دیگر ضروری است. از ابتدا این موضوع را یادآور می شویم که شما قصد حضور در دنیای تجارت آنلاین را دارید و این خودش یک نکته بسیار مثبت است. طراحان سایت بارها این کار را انجام می دهند. اما اگر شما خود می خواهید تمام امورات سایت خود را انجام دهید تنها یک بار این کار را انجام خواهید داد. در ادامه مراحل کار را که بسیار هم ساده است یکی پس از دیگری با یکدیگر پیش می بریم.

اتصال دامنه به هاست

مرحله اول خرید دامنه: بدیهی است که شما ابتدا باید یک دامنه داشته باشید. دامنه به نام دامین یا Domain نیز خوانده می شود. دامنه آدرس یا همان لوکیشن سایت شما است. Xm1.com یک دامنه است. هر سایتی را که تا به حال با آن کار کرده اید یک دامنه یا همان دامین دارد. Digikala.com و google.com نیز دو دامنه هستند. دامنه شما باید آزاد باشد تا بتوانید آن را بخرید. به طور مثال شما نمی توانید digikala.com را بخرید چرا که قبلا یک شخص یا شرکت آن را خریده است. دامنه ای که می توانید بخرید باید آزاد باشد. به این معنی که قبلا توسط شخص دیگری خریداری نشده باشد. هر دامنه می تواند برای یک سایت استفاده شود. البته این دامنه تا آخر عمر برای شما نخواهد بود و معمولا می توانید دامنه را یک ساله یا دو ساله بخرید. پس از این زمان دامنه آزاد می شود و دیگران نیز می توانند آن را بخرند.

با توجه به نام کسب و کار خود یا همان نام تجاری می توانید اقدام به خرید یک دامنه کنید. نام برند شما و یا ترکیبی از برند و زمینه کاری تان می تواند برای انتخاب دامنه مناسب باشد. به طور مثال alimobile.com می تواند برای موبایل فروشی علی مناسب باشد. به همین ترتیب می توانید پیش بروید و با سلیقه خود نام های مختلف را از نظر آزاد بودن و یا نبودن چک کنید. شرکت هایی که فروش دامنه انجام می دهند یک سرچ باکس دارند که در آن می توانید نام مورد نظر را وارد کنید و چک کنید و ببینید که آزاد است یا خیر. در صورت آزاد بودن می توانید برای خرید آن اقدام کنید.

مرحله دوم خرید هاست: کار بعدی شما باید خرید یک هاست مناسب باشد. هاست همان جایی است که قرار است فایل های سایت خود را بارگزاری کنید. برای این که بهتر متوجه شوید (البته اگر یک آماتور هستید) هاست مانند حافظه کامپیوتر است. فایل های فیلم و عکس شما در حافظه قرار داده می شوند. پس از اجرا می توانید فیلم ها و عکس ها را ببینید. هاست دقیقا همین طور است. سایت شما در آن جا بارگزاری می شود. و با کلیک روی نام دامنه به همین شکل اجرا می شود. هاست ها ویژگی های مختلفی دارند. از نظر فضا، سرعت و … متفاوت هستند. با یک مشاوره ساده و یا خواندن اطلاعات ساده در اینترنت می توانید بهتر با ویژگی های هاست ها آشنا شوید. شرکت های فروشنده نیز اطلاعات خوبی درج می کنند تا بتوانید بهترین هاست را برای خود بخرید. پس از این بررسی ها اقدام به خرید هاست کنید. پس از این کار برای دست به کار شوید و کار را حرفه ای تر پیش ببرید. پس از این که هم هاست و هم دامنه را خرید کردید باید این دو را به یک دیگر وصل کنید. این اتصال باعث می شود فایل هایی که در هاست بارگزاری می شود در دامنه دلخواه شما بارگزاری شود. نتیجه اجرای سایت در دامنه مورد نظر می شود.

مرحله سوم اتصال: اگر هاست و دامنه شما از یک جا خریداری شده باشند کار خیلی خیلی آسان است. به این دلیل که تنظیم نام دامنه از قبل انجام شده است. زمانی که پس از دامنه هاست را می خرید این اتصال انجام می شود. البته این ست شدن ممکن است در برخی مجموعه ها و سایت ها خود به خود انجام نشود. اگر این طور بود باید NAME SERVER ها را که در زمان خرید برای شما ایمیل شده اند وارد کنید. Name server ها اسامی سرور هاستینگ هستند که زمانی که آن ها را وارد می کنید دامنه شما به هاست وصل می شود.

اگر دامنه و هاست را از دو شرکت خرید کرده باشید نیز همین طور است. تفاوت زیادی ندارد. در زمان خرید هاست همین نیم سرورها برای شما ایمیل می شوند. پس از این که دامنه را از یک شرکت دیگر می خرید در پنل کاربری مکانی برای وارد کردن نیم سرور ها وجود دارد. کافی است نیم سرورهای ایمیل شده را وارد کنید. به همین سادگی این اتصال مهم که کاری اساسی و لازم است پیش می رود.

مرحله چهارم طی کردن زمان مورد نیاز برای اتصال:

ممکن است برای شما سوال شود که چرا با وجود وارد کردن درست نیم سرور ها هنوز دامین و هاست به هم وصل نشده اند. باید مدتی صبر کنید. در همان لحظه این اتصال برقرار نمی شود. دامنه های دات کام ممکن است در چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد تا به هاست وصل شوند. اما ممکن است تا ۲۴ ساعت هم زمان ببرد. در مورد دامنه های دات آی آر معمولا زمان بیشتری برای اتصال باید طی شود. معمولا نیم روز تا ۲۴ ساعت باید صبر کنید تا دامنه شما به هاست وصل شود. اگر زمان بیشتری گذشت و این اتصال برقرار نشد با شرکت هاستینگ خود تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کند. ممکن است در وارد کردن NS ها یا همان NAME SERVER ها اشتباهی انجام گرفته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.