چطور در وسایل حمل و نقل عمومی در برابر کرونا ایمن باشیم

همه می دانیم که برای مراقبت از خودمان در برابر کرونا بهتر است تا جایی که می توانیم در جاهای شلوغ نباشیم. اما خیلی های ما مجبوریم حتی در این روزها نیز با وسایل حمل و نقل عمومی مثل مترو و اتوبوس رفت و آمد کنیم. مترو و اتوبوس و دیگر وسایل حمل و نقل عمومی در این شرایط خطر زیادی دارند. چرا که ممکن است فردی دیگر به غیر از ما و آن هم با فاصله کمی از ما حضور داشته باشد. پس در خطر هستیم. با رعایت برخی موارد زیر می توانیم در این جاها ایمن تر باشیم.

هرگز و هرگز بدون ماسک نباشید

حتما می دانید که ماسک مهم ترین راهی است شما را در برابر کرونا ویروس، این ویروس خطرناک ایمن می کند. اگر ماسک ندارید هرگز سوار اتوبوس و مترو نشوید. حضور بدون ماسک در این جاها بدترین کاری است که می توانید برای خودتان انجام دهید.

اگر کسی ماسک ندارد به او ماسک بدهید

ممکن است کسی به غیر از شما در این جاها حضور داشته باشد و فاقد ماسک باشد. گرچه سازمان حمل و نقل عمومی اخطار داده است که راننده ای حق سوار کردن مسافران بدون ماسک را ندارد. اما ممکن است ببینید با این وجود خیلی ها پروتکل ها را رعایت نمی کنند. ماسک اضافه داشته باشد و اگر نیاز شد به مسافران دیگر بدهید. با این کار حتی از خودتان نیز مراقبت بیشتری می کنید. چرا که وضعیت سلامتی او را نمی دانید.

حتما از ماسکهای مناسب استفاده کنید

بهتر است ماسک سه لایه که از اسپان باند و ملت بلون ساخته شده است را در این روزها استفاده کنید. استفاده از ماسکهای دیگر توصیه نمی شود و خطرات جبران ناپذیری برای شما و اطرافیانتان خواهد داشت.

با استفاده از شیلد ایمنی خود را افزایش دهید

استفاده از شیلد صورت در این جاهای شلوغ از سلامت شما محافطت بیشتری می کند. با توجه به قیمت کم شیلدها نیز به راحتی می توانید آن ها را تهیه کنید و مورد استفاده قرار دهید. استفاده از شیلد به همراه ماسک از شما مراقبت خیلی بیشتری می کند.

تا جایی که می توانید از دیگران فاصله بگیرید

اگر می توانید از دیگران فاصله داشته باشید حتما این کار را انجام دهید. بهتر است فاصله ایمنی یعنی حداقل یک متر را با دیگران یعنی سایر مسافرین داشته باشید. یعنی اگر صندلی خالی وجود دارد که با جایی که مسافر دیگری نشسته است فاصله بیشتری دارد در آنجا بنشینید.

از راننده بخواهید تهویه را روشن کند

در مترو می توانید با فشردن زنگ ارتباط با راننده، از او بخواهید با روشن کردن سیستم تهویه جریان هوای بیشتری ایجاد کند. با این کار در امنیت بیشتری خواهید بود.

اگر می توانید پنجره را باز بگذارید

در اتوبوس به راحتی می توانید با باز کردن پنجره ها جریان هوا و گردش هوای بیشتری ایجاد کنید. این کار به حرکت هوای تنفس شده که مدتی در این جا باقی مانده است کمک زیادی می کند.

رفت و آمد خود را در زمان خلوت تر قرار دهید

اگر می توانید کار خود را به زمانی موکول کنید که وسایل حمل و نقل عمومی یعنی مترو و اتوبوس و تاکسی و… خلوت تر هستند این کار را انجام دهید و خود را در جای شلوغ قرار ندهید. در غیر این صورت با رعایت پروتکل ها و آن هم با دقت زیاد مراقب خود و اطرافیانتان باشید.

حتی برای چند لحظه ماسک خود را برندارید

تحمل ماسک آن هم در شرایط شلوغ که ممکن است جریان هوا کم باشد یا اکسیژن به دلیل تعداد زیاد کمتر شود گاهی سخت می شود. اما چاره ای جز تحمل نداریم. حتی برای یک لحظه به خاطر این که خسته شده اید ماسک خود را برندارید. همین یک لحظه ممکن است لحظه ابتلا به کرونا باشد.

در جاهای شلوغ خوراکی نخورید

یکی از خطرناک ترین کارهایی که می توانید در وسایل حمل و نقل عمومی انجام دهید خوراکی خوردن است. برای این کار باید ماسک خود را بردارید که این کار در این محیط بسیار خطرناک است.

دستکش داشته باشید

ممکن است مجبور شوید میله ای را بگیرید یا دستتان را به دکمه ای بزنید. سعی کنید دستکش داشته باشید تا دست شما آلوده نشود. میله اتوبوس و دکمه ها خطرناک هستند. چرا که خیلی ها از آن استفاده می کنند. خیلی هایی که نمی دانید آلوده به کرونا بوده اند یا خیر. پس این که میله ای را گرفتید دستتان را به کیف و سایر وسایل خود نزنید.

ضدعفونی کننده همراه داشته باشید

با استفاده از مواد ضدعفونی کننده های با الکل بالای هفتاد درصد از خودتان مراقبت کنید. پس از این که جایی را لمس کردید که ممکن است آلوده به ویروس بوده باشد از ژل یا محلول های ضدعفونی کننده دست خود را ضدعفونی کنید.

کودکان را در مترو و اتوبوس خیلی کنترل کنید

بچه های کوچک در مترو و اتوبوس بسیار باید مراقبت شوند. بچه ها بازیگوش هستند. مدام دست خود را به میله یا صندلی می زنند. ممکن است تحمل ماسک را نداشته باشند و در اثر خستگی آن را بردارند. ممکن است دست آلوده خود را به صورت بزنند. اگر کودکی را با خود سوار مترو و اتوبوس می کنید حواستان به او باشد. برای او ماسک تهیه کنید و دقت کنید تا دستش را به میله یا دکمه ای نزند.

تا جایی که می توانید با اتومبیل شخصی خود رفت و آمد کنید

می دانیم که خیلی ها ماشین شخصی ندارند. اما اگر امکانش را دارید جانتان را به خطر نیندازید. اگر وسیله شخصی دارید بهتر است به جای سوار شدن به مترو و اتوبوس در این روزها از آن استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − بیست =