چطور مراقب کودکانمان در این شرایط کرونایی باشیم

خیلی از ما در این زمانه خطرناک نگران سلامت عزیزانمان هستیم. ویروسی که روزانه خیلی ها را مبتلا می کند و به کام مرگ می کشاند ممکن است عزیز خانواده ای را نیز قربانی کند. به خصوص با جهش کرونا این خطرات بسیار بیشتر شده است. این روزها آمار مرگ و میر کودکان نیز خیلی بیشتر بوده است. پس باید بسیار نگران کودکان و فرزندان کوچکمان باشیم. مراقب باشیم تا شاهد مرگ و ابتلای این عزیزان نباشیم. در این مطلب به مواردی می پردازیم که در مورد کودکان مهم است. مهم است که با رعایت این نکات مراقب سلامت آنها باشیم.

 

برای بچه ها حتما ماسک تهیه کنید

راه انتقال کرونا به همه یکسان است. در حال حاضر مهم ترین راه ابتلا از طریق تنفس است. پس استفاده از ماسک مهم است. دقت کنید که ماسکی که برای کودکانتان تهیه می کنید مناسب صورت کوچک آنها باشد. با استفاده از یک ماسک کودک با اندازه مناسب از سلامت آنها در این شرایط خطرناک بیشتر مراقبت کنید. دقت کنید که ماسک مهم ترین ابزار و وسیله ای است که می توانیم از سلامتی خود و عزیزانمان با استفاده از آن در این روزها مراقبت کنیم. توجه کنید که تنها بچه های زیر دو سال نباید ماسک بزنند. بالای دو سال، فرزند شما حتما باید ماسک بزند. هرگز او را بدون ماسک با خود بیرون نبرید. بیرون رفتن بدون ماسک در این روزها خطرناک ترین کاری است که می شود انجام داد.

 

از ماسک های با ساختار استاندارد استفاده کنید

همان طور که گفتیم کرونا از یک راه به همه منتقل می شود. پس مهم است که ماسکی که برای بچه ها استفاده می شود نیز از نوع ماسک سه لایه باشد. یعنی از سه لایه که متشکل از اسپان باند و ملت بلون و دوباره اسپان باند هستند باشد. در این روزها ماسکی را فقط به دلیلی این که زیبا است نخرید. این ویروس اصلا شوخی ندارد. خدای ناکرده با استفاده از ماسکی نامرغوب و ناکارآمد با سلامت خود و عزیزانتان بازی نکنید. مهم است که حتما ماسک شما لایه های خوبی داشته باشد تا کرونا نتواند از آن رد شود و شما را مبتلا کند. طبق گفته وزارت بهداشت و سازمان بهداشت جهانی بهترین ماسک، ماسکی متشکل از اسپان باند و ملت بلون است. پس برای همه اعضای خانواده از همین نوع ماسکها تهیه کنید.

 

کودکانتان را با خطر ویروس آشنا کنید

بهتر است آگاهی هایی به فرزند خود بدهید. البته که او را نترسانید. به گونه ای به او آگاهی بدهید که بداند با استفاده از رعایت پروتکل ها می تواند همیشه سالم بماند و به این ویروس مبتلا نشود. با زبان کودکانه با او در این باره صحبت کنید تا راحت تر پروتکل های بهداشتی را در این روزهای خطرناک رعایت کند.

 

تا جایی که می توانید او را بیرون نبرید

همان طور که می دانیم و مدام نیز اخبار و رسانه ها می گویند رفت و آمد ما در این روزها باید به حداقل برسد. بهتر است که تا جایی که می توانیم از منزل خارج نشویم. تنها کارهای ضروری را به صورت حضوری انجام دهیم. همچنین سعی کنیم کارمان را سریع و با زمان کمی انجام دهیم و دوباره به منزل بازگردیم. رعایت این موضوع برای همه مهم است. چه بزرگسال باشند و چه کودک باید تا جایی که می توانند در خانه بمانند. توصیه می شود که تا می توانید بچه ها را برای کارهای خود در بیرون از منزل همراه نبرید. بهتر است برای انجام خریدها و خیلی از کارها تنها یک نفر بیرون برود و دیگران در خانه بمانند. بهتر است کودک شما نیز نزد کسی در خانه بماند تا در این روزها سلامتی خود را حفظ کند.

 

بیشتر با او بازی کنید

کودکان معصوم در این روزها از خیلی تفریحات مناسب سن خودشان محروم شده اند. دیگر نمی توانند با هم و سن و سالانشان بازی کنند. چرا که رفت و آمدها محدود شده و به حداقل رسیده است. پس بهتر است با او بیشتر بازی کنید. سعی کنید زمان بیشتری را برای صحبت کردن و بازی کردن با کودک خود در خانه بگذارید. به این ترتیب تحمل این شرایط سخت برای او نیز راحت تر خواهد بود. خیلی از ما گمان می کنیم که تنها بزرگسالان در این روزها سختی می کشند. اما بدون این که بدانیم ذهن فرزندانمان در این روزها در فشار است. مشخص نیست این تنهایی ها بر آنها چه تاثیری بگذارد. بهتر است با سرگرم کردن آنها تا جایی که می توانیم خلاهای موجود را برای این عزیزان کمتر کنیم.

 

مدام حرف های منفی نزنید و خودتان روحیه خوبی داشته باشید

بهتر است حال خودتان را خوب کنید تا این حال خوب به دیگر اعضای خانواده منتقل شود. با مرور خبرهای منفی هیچ چیزی درست نمی شود. با تکرار این که شرایط بد است و هر روز این تعداد می میرند نمی توانید از این شرایط رها شوید. با این کار تحمل این روزها را هم برای خود و هم برای کودکانتان سخت می کنید. کودک شما به شما به مانند تکیه گاه نگاه می کند. اگر این تکیه گاه خود در استرس و اضطراب باشد مشخص است که تاثیر خیلی بدی روی او خواهد گذاشت. سعی کنید در این روزها با بازی کردن های بیشتر و تفریحاتی که می شود در خانه نیز انجام داد تحمل این شرایط را برای خود و اطرافیانتان راحت تر کنید. بگویید و بخندید. اگر روحیه خوبی داشته باشید هم این روزها را زودتر سپری می کنید و هم بهتر می توانید با این ویروس مبارزه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + 7 =