چند روش برای جلوگیری از شوره کولر آبی

کولر آبی یکی از تجهیزات ضروری در مناطق گرم و خشک است که کمک می کند تا خانه خود را خنک نگه دارید و در عین حال مقداری رطوبت را به محیط داخلی خانه وارد کنید. از آنجایی که آب در بعضی مناطق سختی بالایی دارد (به این معنی که سرشار از مواد معدنی است)، این فرآیند منجر به باقی ماندن مقادیر زیادی از رسوبات کلسیم و قلیایی بر روی پوشال‌ها و فضای داخلی کولر می‌شود.

در فصل تابستان که استفاده از کولر آبی افزایش پیدا می‌کند متوجه این موضوع می‌شوید که در بین پوشال‌ها یا حتی بدنه نمک‌های زیادی قرار می‌گیرند که این نمک‌ها باعث کاهش عمر کولر می‌شود. چرا که این مواد خاصیت خورندگی دارند و در دراز مدت باعث خرابی و سایر مشکلات در کولر شما می‌شوند. در این مقاله سعی کردیم روش‌هایی را برای از بین بردن این شوره‌ها به شما بگوییم تا از کولرتان در بهترین شرایط کار کند.

تجمع رسوبات در کولر باعث کاهش راندمان، افزایش مصرف انرژی و کاهش فرآیند خنک‌سازی می‌شود. علاوه بر این، رسوبات باعث تشکیل سلول‌های دیفرانسیل اکسیژن می شوند. این سلول ها خوردگی را تسریع می‌کنند و منجر به خرابی تجهیزات کولر آبی می شوند. باید دقّت داشته باشید که تشکیل رسوب به شدت تحت تأثیر پارامترهای سیستم نظیر دمای آب، سرعت آب، میزان مواد محلول در آب و زمان اقامت آب است.

شدیدترین رسوب در حین انجام فرآیندی به وجود می‌آید که با دمای بالا و یا سرعت کم آب کار می‌کنند. شما می توانید با ممانعت از ایجاد رسوب، بهره‌وری آب را در کولر آبی خود بهبود ببخشید و متعاقباً انرژی را حفظ کرده و در هزینه خود نیز صرفه جویی کنید.

روش دستی

از ساده‌ترین روش‌های پاکسازی کولر آبی استفاده دستی از فرچه یا سایر لوازم است که بهرین گزینه می‌باشد. شما باید یک وسیله‌ای این شوره‌ها را تمیز کنید و قسمت‌هایی که بیشتر از نقاط شوره دارند پاک کنید. این روش را باید در بازه زمانی کمی انجام دهید که شوره‌ها مقدار زیادی انباشته نشوند و به سایر قسمت‌ها آسیب جدی وارد نشوند.

سرکه راهکاری دیگر

استفاده از سرکه برای شوره زدایی روشی مناسب است که باید قبل از استفاده از این روش نکاتی را رعایت کنید. ابتدا برق کولر را قطع کنید سپس به قسمت‌هایی که شوره زده‌اند سرکه را بپاچید و بگذارید کمی بگذرد. در مرحله بعدی با فرچه یا سیم ظرف شویی قسمت‌هایی که سرکه زده‌اید را پاک کنید.

استفاده از مایع شوره گیر

به تازگی در بازار نوعی مایع عرضه شده که با ریختن د کولر از شوره زدن کولر ابی جلوگیری می‌کند و تا مدت‌ها در بین پوشال و قسمت‌های مختلف باقی می‌ماند. قیمت این مایع‌ها مقرون به صرفه ‌هستند و با استفاده از آن‌ها می‌توانید تا مدت‌ها خیالتان از بابت شوره کولر راحت باشد.

استفاده از پد سلولزی

راه دیگری که برای جلوگیری از شوره کولر آبی می‌توان نام برد استفاده از پد‌های سلولوزی می‌باشد که از این پدها برای ساخت ایرواشر استفاده می‌شود. از این پد ها به چای پوشال استفاده می‌شود و با توجه به ساختاری که دارند آب را می‌توانند به راحتی از میان خود عبور دهند و از انباشته شدن نمک جلوگیری کنند.

فیلتر رسوب‌گیر

با قرار دادن این فیلتر داخل کولر باعث می‌شود که املاح داخل آب جذب شوند و از نفوذ آن‌ها به سایر نقاط جلوگیری کرد. نکاتی که باید در استفاده از این فیلترها رعایت کرد این است که باید این فیلترها را در بازه زمانی کوتاه شست و شو داد که عملکرد خود را حفظ کنند.

چگونه از بروز رسوب و شوره کولر آبی جلوگیری کنیم؟

حال که با روش‌های رفع شوره کولر آبی آشنا شدید، شاید از خود بپرسید که علت به وجود آمدن این رسوبات چیست؟ و چگونه از بروز دوباره آن جلوگیری کنیم؟ سختی آب بالای شهری و وجود املاح در آب مهم‌ترین عامل بروز شوره در کولر آبی است . علی‌رغم اینکه نمی‌توان از به وجود آمدن تمامی شوره‌های موجود در کولر آبی جلوگیری کرد اما می‌توان با انجام چند کار ساده این روند را به تاخیر انداخت و میزان آن را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

رسوب‌گیر کولر آبی

رسوب‌گیر کولر آبی با جنس رزین به آب ورودی کولر وصل می‌شود و تمامی املاح‌ها و یون‌های منفی آب را خنثی می‌کند. این دستگاه اگرچه قیمت نسبتا بالایی دارد اما نتیجه آن کاملا رضایت‌بخش است و از استحکام بالایی در برابر فشار آب برخوردار است. لذا پیشنهاد می‌شود که در صورت زندگی در مناطقی با سختی آب بالا از رسوب‌گیر رزینی استفاده کنید.

توپ شوره‌گیر

محققان ایرانی برای از بین بردن شوره کولر آبی دست به تولید توپ روغنی خاصی از جنس روغن تالو زده‌اند. این توپ با قرار گرفتن در سینی کف کولر می‌تواند تمامی یون‌های کلسیم را خنثی کرده و از به وجود آمدن رسوب در اجزای کولر و پوشال‌ها جلوگیری ‌کند.

استفاده از صابون در اب داخل کولر آبی

یکی از روشهای جدیدی که امروز بین مردم مرسوم شده و بخاطر تاثیری که در کاهش تشکیل  شوره ، استفاده از صابون داخل تشتک کولرابی هست.

صابون به علت ترکیبات خاص شیمیایی که دارد م یتواند تمام املاح اب را ازبین ببرد و به راحتی از تشکیل شوره در سطوح کولرآبی جلوگیری کند.

بهترین زمان برای استفاده از این روش  قبل از شروع  تابستان است .

از نکات مثبت انداختن صابون در اب کولر ابی این است که می توانید با انتخاب صابون های  معطر، بوی مطبوع ناشی از تجزیه شدن صابون در محیط پخش  گردد .

البته تمام این روشهای که گفته شد بر اساس تجربه های  هست که از گزارشات مردمی برای ما ارسال شده است.و البته باید مقدار سختی اب هر منطقه را هم شناخت تا بتوان بهترین روش را انتخاب کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × دو =