چه زمانی به مشاوره خانواده مراجعه کنیم؟

تعدادی مشکل هستند که به ‌صورت فردی قابل درمان نیستند؛ زیرا بعضی مشکلات در بافت خانواده شکل‌ می گیرد و به همین خاطر به مشاوره خانواده نیاز پیدا می شود. می‌­ توان گفت که سایر اعضای خانواده ممکن است در شکل ­‌گیری مشکل نقش زیادی داشته باشند؛ مشاوره خانواده باعث می­‌شود که در یک سبک زندگی سالم گنجانده شوید؛ مشاوره خانواده توانایی حل مساله و ارتباطات بین فردی را تقویت می کند؛ مهارت همدلی را به شما می آموزد تا تعارضات خانوادگی به کمترین حد خود برسد و در نتیجه مشاوره خانواده پرخاشگری و عصبانیت شما را مدیریت می کند. کلینیک پیروزی برای شما بهترین ها را در نظر دارد با ما همراه باشید.

یک مشاوره خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 • راز نگهدار بودن و حفظ اسرار مراجعه کنندگان
 • با دید باز و بدون قضاوت به سخنان افراد گوش دادن.
 • دعوت افراد به آرامش
 • منافع خود را در حل شدن مشکلات شما ببیند.
 • در نظر گرفتن شرایط فرهنگی و عقاید و باور های خانواده ها

یک مشاوره خوب باید تمامی موارد بالا را دارا باشد. و در کمال آرامش و بدون استفاده از احساسات شخصی بتواند به نیاز های مراجع پاسخ دهد.

یکی از ویژگی های برتر کلینیک پیروزی داشتن مشاوره خوب است.

مزیت مراجعه به مشاوره خانواده و اهمیت آن

 • حفظ سلامت و شادابی در شما
 • مدیریت هیجانی
 • نگه داشتن حس امنیت و وجود آن در زندگی شما
 • پیدا کردن روابط بهتر با همسر
 • حل اختلافات بدون نیاز به عصبانیت به شکل سالم
 • شناسایی نقاط قوت و ضعف خانواده
 • الگوهای رفتاری شناختی صحیح تری را می یابید.
 • درک بهتری از خواسته های خود و اطرافیانتان پیدا می کنید.
 • روی اختلافات ریشه دار و قدیمی با نگرش بهتری کار می کنید.

خانواده، به عنوان خواستگاه هر فرد برای حضور و فعالیت در اجتماع و جامعه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همه ما نسبت به خانواده ای که در آن حضور داریم یکسری وظایف و تعهدات داریم و می بایست برای حفظ و ثبات خانواده به آنها متعهد باشیم. این تعهدات بخصوص در زمانی که به عنوان راس خانواده یعنی همسر، مادر و یا پدر نقش داریم اهمیت بالاتری به خود می گیرد، زیرا مدیریت خانواده به عهده ماست.

چه زمانی مراجعه به مشاوره خانواده اثر بخش می باشد؟

مراجعه به مرکز مشاوره خانواده تنها به حضور در جلسات مشاوره و صحبت با مشاور بسنده نمی شود. رمز موفقیت در کمک یک مشاور خانواده به طور قابل توجهی به تلاش و پشتکار زوج در عمل به توصیه و راهنمایی های مشاور وابسته است. البته این موضوع قابل درک است که اکثر مراجعین نمی دانند از مشاور خود چه انتظاراتی باید داشته باشند.

از مشاوره خانواده انتظار زود هنگام نداشته باشید

وقتی احساس کردید تلاش شما برای حفظ ازدواج و بهبود در رابطه زناشویی بی نتیجه است زود تصمیم به قطع ارتباط با مشاور نگیرید. سعی کنید در این مواقع، دلیل نگرانی خود را با مشاور خانواده مطرح کرده و در صورت موافقت نظر مشاور، موضوع را با همسر خود نیز در میان بگذارید. اثرگذاری جلسات نیازمند صبر و اصلاح رفتار و نوع زندگی می باشد. به یکباره نمی توان تمام مشکلات را رفع کرد مخصوصا  مشکلات ریشه دار را ، همان زمانی که طول کشیده این مشکلات به وجود بیایند به همان مقدار یا بیشتر نیاز است تا برایشان فکر کرد و راه چاره پیدا کرد.

مشاوره خانواده برای چه کسانی مناسب است؟

 • افرادی که دچار اختلالات شخصیتی، اضطراب، استرس کاری، افسردگی
 • افرادی که به دلیل از دست دادن فرد عزیزی دچار مشکل روحی شده اند.
 • برای بهبود سطح ایمنی و سلامت روحی و روانی
 • مشکلات هویتی و جنسیتی

انواع روش های مشاوره خانواده چیست؟

خدمات مشاوره انواع مختلفی دارد. برای شما کدام روش بهتر است؟ در اینجا ما برای سهولت کار شما مراجعه کنندگان عزیز  بدون محدودیت تمامی دسترسی ها را ارایه کرده ایم.

مشاوره خانواده حضوری

اولین و بهترین روش مشاوره خانواده به عقیده ی برخی مراجعه به یک مرکز مشاوره خانواده یا یک مشاور خانواده متخصص به شکل حضوری است. در این روش ممکن است یکی از افراد خانواده به مشاور مراجعه کند و به تنهایی به شرح مشکلات و مسائل گریبانگیر خانواده بپردازد. در چنین شرایطی فرد مراجع ممکن است قادر به تشریح همه جنب های مسئله نباشد و مشاور نتواند با قاطعیت به وی کمک کند. از همین رو بسیاری از جلسات مشاوره خانواده با حضور هر چه بیشتر اعضای خانواده برگذار می شود که بسته به صلاحدید مشاور ممکن است به صورت جلسات جمعی یا انفرادی اجرا شود.

مشاوره خانواده تلفنی

به واسطه ی مشغله فراوان و سختی هماهنگی اعضای خانواده یا تشدید مشکلات و مسائل خانواده ممکن است افراد نتوانند برای دریافت خدمات مشاوره خانواده به صورت حضوری مراجعه کنند. یکی از بهترین و ساده ترین جایگزین ها برای مشاوره ی حضوری، تلفنی است. در این مورد افراد می توانند در هر زمانی بدون نیاز به مراجعه و در ساعات متنوع تری با مشاور خود تماس بگیرند و بسته به صلاحدید مشاور به صورت گروهی (کنفرانس) یا تک به تک مسائل را با مشاور مطرح کرده و به حل مشکلات بپردازند. از مزایای این روش انعطاف بیشتر در انتخاب زمان و مکان مشاوره و هزینه کمتر اشاره کرد. از نظر برخی هم، مشاوره تلفنی به واسطه ی رو در رو نبودن فرد با مشاور می تواند به مطرح کردن راحت تر مسائلی که افراد از بیان آن شرم یا ترس دارند کمک کند.

مشاوره خانواده آنلاین

از دیگر روش های دریافت خدمات مشاوره خانواده، مشورت از طریق آنلاین و برنامه های مشاوره متنی است. البته این روش به باور برخی به خاطر ناتوانی متن در بیان دقیق احساسات و افکار نمی تواند کیفیت قابل قبولی داشته باشد. از طرفی با اینکه مراکز بسیاری خدمات مشاوره به صورت چت آنلاین ارائه می دهند، این روش خصوصا در حوزه ی مشاوره خانواده از استقبال خوبی برخوردار نشده است.

نتیجه گیری

نکته اصلی در داشتن و حفظ یک خانواده موفق این است که بتوانیم نیازهای اصلی اعضای خانواده را درک کنیم و شناسایی کنیم و با برآوردن این نیاز­ها،  تعادل خانواده را برقرار کنیم. همانطور که گفته شد برای حل کردن تمامی مشکلاتتان می توانید به مشاوره خانواده مراجعه کنید. به جای حل کردن مشکلات به تنهایی و توجه به افراد ناآگاه و برای جلوگیری از عواقب ناشی با مراجعه به مشاوره خانواده در کلینیک پیروزی بدون نگرانی و با خیال آسوده خود را به ما بسپارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.